Ознака: ден
Сервиси 15.11.19 | 11:08

Денот на Албанската азбука – 22 ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, согласно Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 22 ноември 2019 година (петок), Денот...

Семејство 14.05.19 | 18:10

Еве што значи денот на раѓање: Во понеделник се раѓаат среќници, во четврток-успешни

Еве што денот на раѓање, според народни верувања, зборува за вашиот живот. Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета за најсреќен. Се вели дека детето кое...

Македонија 06.05.19 | 16:27

Денеска со свеченост одбележан Денот на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев, денеска во Свечената сала на Владата на Македонија се обрати по повод „5 Мај – Денот на македонскиот јазик“, кој годинава за прв пат се одбележува,...

Семејство 25.03.19 | 12:53

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа...