Ознака: ден
Македонија 08.09.20 | 09:11

Пендаровски: Заеднички императив е следните години да живееме многу подобро отколку до сега

Пред скоро три децении, во 1991-та, на референдум, убедливо мнозинство наши граѓани гласаа да живеат во независна, слободна и демократска Република Македонија. Оттогаш...

Вести 17.08.20 | 08:51

Честитка од Македонскиот полициски синдикат по повод Денот на армијата

Претседателот на Македонскиот полициски синдикат, Марјан Кицев денеска по повод 18-ти Август, Денот на Армијата, испрати честитка до припадниците на Армијата. Почитувани...

Калеидоскоп 30.07.20 | 14:46

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа...

Македонија 16.07.20 | 18:32

Манчевски во одбрана на Телма и Алсат-М: АВМУ директно се меша во изборниот процес

Министерстерот за информатичко општество и администрација на Дамјан Манчевски, кој е во изолација, целосно не се согласува со поднесените прекршочни пријави од страна...

Црна хроника 16.07.20 | 16:53

Полицаец со два истрели во воздух спречил расправија меѓу две групи на изборниот ден

Полицаец бил приморан да испука два предупредувачки истрала во воздух за да спречи расправија помеѓу две групи на граѓани која се одиграла во близина на спортската...

Сервиси 14.07.20 | 13:20

Утре е неработен ден за сите граѓани во Македонија

Среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани во Македонија поради одржување на предвремени парламентарни избори. Согласно заклучокот на Владата од 74-тата седница одржана...

Свет 04.07.20 | 13:30

САД го прославуваат Денот на независноста

САД денеска го прославуваат Денот на независноста, а ова е воедно и 244-от роденден на една од најголемите светски сили. На Твитер налогот на Белата куќа е објавено кратко...

Сервиси 15.11.19 | 11:08

Денот на Албанската азбука – 22 ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, согласно Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 22 ноември 2019 година (петок), Денот...

Семејство 14.05.19 | 18:10

Еве што значи денот на раѓање: Во понеделник се раѓаат среќници, во четврток-успешни

Еве што денот на раѓање, според народни верувања, зборува за вашиот живот. Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета за најсреќен. Се вели дека детето кое...

Македонија 06.05.19 | 16:27

Денеска со свеченост одбележан Денот на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев, денеска во Свечената сала на Владата на Македонија се обрати по повод „5 Мај – Денот на македонскиот јазик“, кој годинава за прв пат се одбележува,...

Семејство 25.03.19 | 12:53

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа...