Ознака: демонстранти
Свет 14.03.22 | 15:14

Поддржувачи на Украина окупираа вила на руски милијардер во Лондон

Вила во Лондон, наводно во сопственост на членови на семејството на рускиот милијардер Олег Дерипаска, е окупирана од демонстранти кои се противат на војната во Украина. Како...

Свет 13.03.22 | 20:56

Во Русија приведени над 800 демонстранти

Во 37 руски градови се приведени повеќе од 800 луѓе кои демонстрирале против руската воена акција во Украина, соопшти невладината организација ОВД-Инфо, специјализирана...

Свет 12.02.22 | 18:57

Полицијата им фрли солзавец на демонстрантите од центарот на Париз

Демонстрантите од цела Франција, кои најавија протести во Париз како дел од таканаречениот „Конвој на слободата“, и покрај големиот број полицајци, оклопни возила...

Свет 10.10.21 | 18:10

Полицијата во Рим уапси партиски лидери на екстремната десница по антиваксерските немири

Италијанската полиција денеска соопшти дека уапсила 12 лица, вклучително и водачи на екстремно десничарската партија Форца Нуова, по вчерашните немири во Рим поради...

Свет 14.06.21 | 21:52

Автомобил влета во демонстранти во Минеаполис, има загинати и повредени

Една жена загина, а три лица беа полесно повредени во неделата вечерта во Минеаполис кога неименуван маж влета со својот автомобил во група антирасистички демонстранти,...

Македонија 02.06.21 | 13:50

Ќе им се намалат казните на насилниците од протестите за „Монструм“

Обвинителот Бурим Рустеми, кратко по доаѓањето во Вишото јавно обвинителство, дал позитивно мислење за да им се намалат казните на дел од осудените за насилствата на...

Свет 01.05.21 | 15:57

Полицијата се судри со демонстранти во Истанбул, најмалку 100 лица се уапсени

Голем број демонстранти се уапсени во Истанбул кога се обидоа да го одбележат 1 мај со кршење на забраната за собирање што ја воведе Владата во рамките на анти-ковид...

Свет 27.03.21 | 23:27

Најкрвав ден по пучот на војската во Мјанмар: Убиени стотина демонстранти

Безбедносните сили во Мјанмар убиле сто граѓани на најсмртоносниот ден од военото преземање на власта на 1 февруари. Светските медиуми го нарекеоа денешниот ден во...

Свет 28.10.20 | 12:28

Протести во Италија поради мерките против Ковид-19, демонстранти ја гаѓале полицијата со петарди и шишиња и фрлале димни бомби

Во повеќе италијански градови се одржаа протести поради владините мерки против новиот коронавирус, а на неколку собири се случиле и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Весникот...

Свет 16.06.20 | 22:52

Како нацистите и комунистите во минатото, БЛМ демонстрантите во САД почнаа да забрануваат книги

Движењето Животите на црните луѓе се важни (БЛМ) кое организира масовни протести низ САД, а бара и отстранување на историски споменици и менување на историскиот наратив,...

Свет 23.01.20 | 10:19

Швајцарската полиција со солзавец, водени топови и гумени куршуми против демонстрантите во Цирих

Швајцарската полиција испука солзавец и употреби водени топови и гумени куршуми во судир со демонстранти во Цирих, кои направија огномет и фрлаа со шишиња за време...

Свет 18.01.20 | 10:44

Maкрон итно евакуиран од Париз

Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција,...

Свет 15.11.19 | 13:59

Лавовски, демонстранти им се спротиставија на безбедносните сили во Ирак

Една необична ситуација на антивладините протести во Ирак го заобиколи светот. Имено, маж одучил да го прошета својот лав на протестите против владата во Ирак. На снимката...

Свет 11.11.19 | 11:26

Демолирана претседателската палата во Боливија, демонстрантите немаа милост

Откако претседателот на Боливија, Ево Моралес, вчеравчер соопшти дека поднесува оставка, со цел да обезбеди мир во земјата, демонстранти влегоа во претседателската...

Свет 01.04.19 | 22:50

Полуголи демонстранти влетаа во британскиот парламент

Група полуголи демонстранти влетаа во британскиот парламент и ја попречија дебатата за брегзитот откако се потпреа на стаклената галерија над пратениците. На грбовите...

Балкан 16.03.19 | 23:26

Второ вонредно обраќање на Стефановиќ: Нека останат пред РТС колку сакаат

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во второто вонредно обраќање до јавноста вечерва, соопшти дека демонстрантите, кои упаднаа во Радио-телевизија...

Балкан 16.03.19 | 23:15

Ѓилас снимен како се пресметува со полицијата

На 15-тиот протест „1 од 5 милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка, по која...

Балкан 16.03.19 | 22:24

ВО ЖИВО: Со влечење ги извлекуваат еден по еден, шефот на полицијата порача: Државата ќе реагира за ова насилство!

Полицијата почна еден по еден да ги изнесува демонстрантите надвор од зградата на РТС во Белград, каде вечерва упаднаа членовите од протестот „1 од 5 милиони“, предводени...

Балкан 16.03.19 | 21:16

Опозицијата упадна во РТС

Група демонстранти упаднаа во зградата на Радио-телевизија Србија за време на протестот „1 од 5 милиони“ во Белград. Според неофицијалните информации, прв во зградата...