Ознака: демократија
Македонија 23.06.22 | 10:47

Како самите придонесуваме за губењето на демократијата и слободите

Македонија наводно е демократска држава – и според уставот и според вредностите на своите граѓани. Ние сакаме да живееме во мир, во слобода, сакаме да имаме право на...

Свет 20.07.21 | 11:05

Шпионскиот софтвер „Пегаз“ го разбранува светот: Најновата закана за демократијата и човековите права

По откритието за софтверот „Пегаз“, со кој се шпионирале илјадници луѓе низ целиот свет, веќе два дена не стивнуваат ниту реакции, ниту објавувања нови детали и информации...

Македонија 24.04.21 | 13:48

Пишман аџија – пред и потоа: Што сакате, демократија или peжим?

Зоран Заев пред пред само еден месец посочи дека црвстата рака и непочитувањето на туѓото мислење е симбол на еден режим притоа запрашувајќи ги граѓаните во каква Македонија...

Македонија 03.02.21 | 08:51

Економист: Според индексот на демократија, Македонија е хибриден режим и се најде на 78 место

Македонија се најде на 78-мото место и во групата на хибриден режим во најновиот извештај на угледниот „Економист“ за индексот на демократија во светот за 2020 година. Земјава...

Македонија 16.12.19 | 13:17

Дескоска: Корупцијата е закана за демократијата

Прочистувањето на корупцијата е најзначајниот процес во државата, порача министерката за правда Рената Дескоска во денешното обраќање на Осмата сесија на Конференцијата...

Македонија 15.09.19 | 19:30

Заев: Се изборивме демократијата да ја надвладее автократијата, нека е вечна слободата!

Да се чуе гласот на индивидуата, одлуките да се носат по пат на директно или репрезентативно вклучување на граѓаните, да се почитува туѓото мислење, да се слуша и прифаќа...

Балкан 14.12.18 | 11:14

Ципрас од Солун: „ДА“ за Македонија на демократијата и солидарноста – НЕ за омразата и национализмот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва од политички настан организиран од неговата партија СИРИЗА во Солун, ќе испрати порака дека областа Македонија, односно северниот...