Ознака: делфини
Свет 18.09.21 | 22:03

По масакрот на 1400 китови и делфини, премиерот на Фарските Острови: Ќе мора нешто да смениме

Масовното убиство на вкупно 1.428 бели делфини на Фарските Острови предизвика гнев кај меѓународната заедница и го натера премиерот Барур -Штајг Нилсен да ја преиспита...

Свет 14.09.21 | 15:21

Убиени речиси 1.500 китови и делфини: Контроверзен традиционален фестивал на Фарските Острови

За време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап“, што се одржува секоја година на Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска, убиени се 1.428 китови и делфини. Животните...

Калеидоскоп 28.08.21 | 23:31

Во бугарските територијални води во Црно Море регистрирани се 74.000 делфини

Во бугарските територијални води во Црно Море регистрирани се 74.000 делфини, покажуваат податоците од завршениот голем европски проект за проучување на трите видови...

Калеидоскоп 13.08.20 | 15:08

Прекрасна природна појава: „Стампедо“ од преку 300 делфини

Природата приреди прекрасна глетка во океанот кај Дејн Порт, Калифорнија. Станува збор за јато делфини, сочинето од околу 300 единки. Како што пренесува „OC Register“, делфините...

Балкан 07.04.20 | 16:14

Јато делфини пливаат во близина на шеталиштето во Солун

Група делфини утрово се појавиле во Солунскиот Залив (Термаикос), во близина на шеталиштето и Белата кула во Солун, објавија локалните медиуми, а грчката новинска агенција...