Ознака: делчево
Сервиси 10.06.23 | 19:26

Пак невреме во делчевско

Поради обилни врнежи од дожд на патниот правец Македонска Каменица – Делчево, на два километри пред Делчево, сообраќајот се пренасочува преку Виница и Смојмирово. Како...

Македонија 10.06.23 | 18:28

Швајцарска донација за пожарникарите од Делчево

Во Делчево се одржа обука за користење на новата противпожарна опрема која Територијалната противпожарна единица ја доби како донација од доброволното противпожарно...

Македонија 10.06.23 | 15:28

Бочварски: Владата ќе помогне за санација на штетите од невремето во Делчево

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и министерката за животна средина Каја Шукова, директорот на ЈП за одржување регионални и магистрални патишта Костадин...

Македонија 10.06.23 | 13:56

Ковачки: 48 часа по големата поплава во Делчево, ниту еден владин функционер не го посетил градот, СДС докажува дека е кираџија во сопствената влада

И 48 часа после големата поплава која што го зафати Делчево, уште еднаш се покажува дека централната власт го заборави овој крај, изјави денеска Драган Ковачки, пратеник...

Македонија 10.06.23 | 12:15

Се санираат штетите, најдоцна до понеделник патот до Делчево ќе биде пуштен во употреба

Во Делчево од утрово екипи на „Македонија пат“ ги санираат штетите на магистралата А3 кај месноста Црквенска Река. На терен е директорот на „Македонија пат“ Костадин...

Сервиси 10.06.23 | 11:05

Се санираат штетите на магистралата А3 кај Делчево

Во Делчево од утрово екипи на „Македонија пат“ ги санираат штетите на магистралата А3 кај месноста Црквенска Река. На терен е директорот на „Македонија пат“ Костадин...

Македонија 09.06.23 | 18:22

Мицковски: Што да се очекува од луѓе кои беа на море додека земјата гореше

Градови од саат време дожд ни се поплавуваат, Скопје лани се поплави, сега Делчево. Отиде ли некој да фрли око, да преземе одговорност, да понуди солидарност?!, прашува...

Македонија 09.06.23 | 13:28

300 илјади денари помош од Општина Ѓорче Петров за Делчево за санирање на последиците од невремето

300.000 денари финансиска помош од Општина Ѓорче Петров за Општина Делчево за санирање на последиците од синоќешното силно невреме, се вели во Фејсбук статусот на градоначалникот...

Македонија 09.06.23 | 10:46

Вонредна седница во Делчево за штетите од невремето

Советот на Општина Делчево закажа вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето кое вчера го зафати Делчево. Како што информираше претседателот...

Вести 09.06.23 | 09:01

Продолжува санирањето на последиците од невремето во Делчево

Во Делчево синоќа и утрово продолжи испумпувањето вода од подрумите на луѓето, како резултат на поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати градот. Доцна синоќа...

Македонија 08.06.23 | 20:33

Водата носи се: Поплавени над 60 објекти и автомобили во силното невреме во Делчево и околината

Поплавени повеќе од 60 објекти во населбата Пролет и на улицата „Индустриска“ се последиците од невремето проследно со град што денеска го зафати Делчево и околината...

Македонија 08.06.23 | 18:27

Големо невреме во Делчево: Врнежи од дожд и град, поплавени објекти

Регионалниот ЦУК Делчево известува дека, од 16:30 часот, градот Делчево бил зафатен со големо невреме (врнежи од дожд и град), при што имало поплавени објекти од поројните...

Економија 29.05.23 | 19:30

Гоцевски: Патната инфраструктура во Делчево е од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Делчево Иван Гоцевски во воведниот дел на денешната трибина организирана од ВМРО-ДПМНЕ, насловена „Политики за развој на инфраструктурата“...

Калеидоскоп 22.04.23 | 18:11

Популарноста им расте: „Стокецови“ шибаат низ Делчево

Во Делчево се поголем е бројот на млади вљубеници во олдтајмерите. Еден од оние кои ја наследиле љубовта кон олдтајмерите е гимназијалецот Никола Тодоровски кој веќе...

Црна хроника 15.04.23 | 12:19

Претреси во Делчево, пронајдена дрога, приведени две лица

На 14.04.2023 во 13.30 часот во Делчево, полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Д.И.(23) од Делчево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска...

Црна хроника 06.03.23 | 10:31

Пијана група го обезглави Никола Вапцаров во Делчево

Како резултат на вандалски чин настрада споменикот на големиот поет Никола Јонков Вапцаров кој е патрон на Центарот за култура во Делчево. Од Општината го одудија вандалскиот...

Црна хроника 26.02.23 | 19:34

Разбеснет бик бркал маж и жена низ овоштарник, сопственикот вели животното не било агресивно и тоа го знаеле во цела околија

Младиот сточар Марјан Стојов од делчевското село Град е еден од ретките кој одгледува повеќе грла добиток и е задоволен од поддршката што им се дава на сточарите. Покрај...

Македонија 04.02.23 | 12:24

Во Делчево одбележани 151 година од раѓањето на патронот на градот Гоце Делчев

Под засилена полициска безбедност, во организација на локалната самоуправа, денеска во Делчево беа одбележани 151 година од раѓањето на великанот на македонската револуционерна...

Црна хроника 02.02.23 | 16:23

Младо момче пронајдено мртво во када во село во Делчевско

Дваесет и шестгодишно момче е пронајдено мртво во када во делчевското село Стамер. Информацијата ја потврдија од СВР Штип, од каде информираа дека по насока на обвинител...

Црна хроника 18.12.22 | 18:50

Маж се заканувал со поставени бомби во Делчево

Маж се заканувал со поставени бомби на неколку локации во Делчево, соопшти полицијата. Вчера вечерта околу 19 часот во ПС Делчево машко лице се јавило телефонски и упатило...