Ознака: Дедо Мраз
29.12.19 | 14:16

Нуркачите на „Акватек“ во новогодишна еко-акција на чистење на Охридското езеро

Нуркачите од охридскиот клуб „Акватек“ викендов, реализираа подводна еко- акција во Охридското езеро. Членовите на нуркачкиот центар облечени како Дедо Мраз, со празнична...

28.12.19 | 13:38

Лажниот Дедо Мраз

Марјан Ристески Ја испраќаме страта, а ја дочекуваме новата година и секогаш, по некое непишано правило, актуелна е приказната за Дедо Мраз. Постојат многу легенди за...

22.12.19 | 10:05

Во Скопје традиционална трка на дедомразовци

Традиционалната Дедомразовска трка ќе се одржи денеска во Скопје, на која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката...

18.12.19 | 22:40

Зошто Тито го мразел свети Никола и Дедо Мраз

Во првите години на СФРЈ, Дедо Мраз бил осуден како болшевичко-клерикална творба бидејќи Јосип Броз Тито го потсетувал на свети Никола, слава која воопшто не ја сакал. Познато...

18.12.19 | 21:25

„Secret Santa“ е совршена секс-поза за празниците

Како што се наближува Божиќ, паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува „The Sun“. За усовршување на оваа поза,...

29.11.19 | 10:08

Започна пријавувањето за традиционалната Дедомразовска трка во Скопје

Традиционална Дедомразовска трка во која стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на Скопје ќе се одржи на 22 декември, соопшти организаторот...

02.01.19 | 13:09

Не е оваа страшна Мини: Што е чудно на фотографијата?

Да ја занемариме оваа страшна маска на Мини Маус со која треба да се сликаат децата…Погледнете што прави градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. . . . . . . . . . . . . . . . . За...

31.12.18 | 11:03

Дарко облечен како Дедо Мраз делеше пакетчиња на деца на улица и бездомници

Дарко Јефремов, кој со интересните видеа што ги прикачува на Инстаграм добива сè повеќе следбеници на профилот darkovlogs, во празничниов период направи навистина инспиративно...

30.12.18 | 20:05

Модрицата под око не е од вратата, Тијана со потресно писмо до Дедо Мраз

Пејачката Тијана Дапчевиќ на крајот на 2018 година, напиша емотивно писмо до Дедо Мраз, и многумина со нејзините зборови ги донесе до солзи. Поп пејачката се осврна на...

25.12.18 | 21:39

И Петре Шилегов на Католички Божиќ му ја кажа својата желба на Дедо Мраз (фото)

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на Католички Божиќ отиде да го посети Дедо Мраз. Тој секако, ја испочитува и Баба Мразица. Која е желбата на Шилегов која му ја...

25.12.18 | 14:28

Доналд и Меланија им објаснуваа на децата каде точно се наоѓа Дедо Мраз

Претседателот на САД, Доналд Трамп и првата дама Меланија Трамп разговарале на телефон со деца на католички Бадник за тоа каде точно се наоѓа Дедо Мраз. Меланија Трамп...

23.12.18 | 08:12

Традиционална трка на дедомразовци во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката...

22.12.18 | 08:38

Дедо Мраз со хеликоптер ќе им дели пакетчиња на децата на припадници на АРМ и МО

Децата на загинатите и починатите припадници на Воздухопловната бригада на АРМ и на децата на припадниците на бригадата и останатите команди и единици на АРМ и Министерството...

21.12.18 | 14:26

Дедо Мраз ќе пристигне со воен хеликоптер

Во касарната „Страшо Пинџур” утре ќе биде реализирана традиционалната предновогодишна активност „Пристигнување на Дедо Мраз со транспортен воен хеликоптер”,...

20.12.18 | 12:59

Бугарски пакетчиња за дечињата во „Козле“

Над сто новогодишни пакетчиња им беа поделени на децата кои се лекуваат во Детската болница – Козле. Пакетчињата се донација од бугарското Министерство за надворешни...

20.12.18 | 10:46

Барак Обама се маскира како Дедо Мраз

Поранешниот американски претседател Барак Обама се маскира како Дедо Мраз да им подари подароци на болни деца во болница во Вашингтон. Посетата беше изненадувачка...

20.12.18 | 10:18

Дедо Мраз почина среде детска претстава

Вознемирувачко видео од Русија се појави на социјалните мрежи. Човек облечен како Дедо Мраз на прослава во градинка трчаше и играше со дечињата, одеднаш падна и почина. Децата...

08.12.18 | 23:54

Дедо Мраз кој ја возбуди Ноне

Иако со години не е на сцената Ноне е попопуларна од многу музички имиња кои се актуелни денес. Ја паметат постарите, а за неа учт и полмадите, кои не биле ни родени кога...

07.12.18 | 13:10

Започна проектот „И јас сум Дедо Мраз“- да купиме подароци за дечињата во социјален ризик

Деновиве започна хуманитарниот проект „И јас сум Дедо Мраз“, преку кој се собираат подароци за деца од сиромашни семејства и висок социјален ризик. Мисијата е преку...

07.12.18 | 10:29

Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје

Во недела на 23 декември во Скопје ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на...