Ознака: дебата
Македонија 07.07.20 | 13:12

Мицкоски за Заев: Мене ми е под секоја чест 9 пати во 90 минути дебата, да му кажам дека лаже

Невозможно е да се води конструктивна дебата со човек што не ја зборува вистината – напиша на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по вчерашниот ТВ дуел...

Македонија 07.07.20 | 10:58

Заев бега од дебати со Мицкоски – соочувањето на МТВ пресудно

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се откажува од дебатите. По неговите настапи на двете одржани дебати со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, решил повеќе...

Македонија 06.07.20 | 16:30

Вечерва во 20.15 часот, дебата на Мицкоски и Заев на МТВ 1

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва ќе се соочат во живо на дебата во 20.15 часот на МТВ 1. Ова на својот фејсбук профил...

Вести 02.07.20 | 20:20

Силјановска Давкова: Нема датум за преговори со ЕУ, се изморив од прослави, а не е време за славење

Преговарачката рамка не значи датум за преговори. Таа се концентрира на три моменти, принципи, суштина и процедура. Членките на ЕУ откако ќе ја разгледаат имаат право...

Македонија 02.07.20 | 19:29

Силјановска: Преговарачката рамка не значи датум за преговори, се изморив од прослави

Носителката на листата на кандидати за пратеници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, професорката Гордана Силјановска – Давкова, на дебатата во телевизија...

Македонија 01.07.20 | 22:57

Мисајловски до Адеми: Велите Албанец премиер, а не им се обраќате на гласачите Македонци

Ова е гола реторика која се употребува само пред избори, вака ја оцени идејата на ДУИ за прв премиер Албанец, носителот на листа од втората изборна единица, Владо Мисајловски. Тој...

Македонија 01.07.20 | 20:39

Стојанче Ангелов: Нема ништо лошо во тоа Албанец за премиер

Одлична пи-ар стратегија е идејата Албанец за премиер. Одлично на кого му текнало тоа денес сите зборуваат за тоа, се друго од албанските партиите е ставено на страна...

Македонија 28.06.20 | 19:36

Само минатата недела 4 кандидати од СДСМ избегаа од дебата

На кратко ќе ви ја опишам транспарентноста на Заевизмот и односот кон медиумите, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски, кој бегањето од дебати на кандидатите...

Македонија 25.01.20 | 13:16

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за Законот за обвинителство

Јавна дебата за Законот за јавно обвинителство ќе има, и на неа ќе присуствува државниот обвинител Јовески. Тој како Претседател на комисијата за политички систем и...

Македонија 20.12.19 | 18:19

Кирацовски за в среда најави јавна расправа за Изборниот законик

Александар Кирацовски, претседател на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на денешната средба со новинарите соопшти дека в среда на седница ќе...

Македонија 26.11.19 | 10:24

Зекири: Го предизвикувам Беџети да се подложиме на нарко-тест и резултатите јавно да ги објавиме, бидејќи негови познаници тврдат дека е нарко-зависник

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, рече дека Зекири како новинар побарал пари на црно од поранешиот градоначалник на Сарај,...

Македонија 12.11.19 | 14:02

Власта бега секогаш кога треба да се дебатира за реалните проблеми на граѓаните

На денешната собраниска седница, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека доцнењето за започнување на седницата не е за оправдување. Секогаш...

Свет 17.10.19 | 11:16

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни...

Македонија 16.09.19 | 22:58

Анѓушев не дојде на дебата, му се извинувам ако му предизвикав душевна болка

Поранешниот советник на Драган Тевдовски во Министерството за финасии, Бранимир Јовановиќ вечерва беше гостин на дебатата на ТВ 24, каде требаше да гостува и заменик...

Македонија 25.04.19 | 22:37

Силјановска до Пендаровски: Не се дистанциравте од шефот на Вашиот штаб, Кирацовски, кој си ја вработи фамилијата

На денешното предизборно соочување на МРТ1 на двајцата кандидати за претседател на државата, Гордана Сиљановска Давкова изјави дека Стево Пендаровски бил крунисан...

Македонија 25.04.19 | 22:07

Пендаровски го обвини Франкфуртер алгемајне цајтунг дека пишува текстови по нарачка на Груевски

Весникот Франкфуртер алгемајне цајтунг имаше натпис дека постојат две дилеми околу амнестијата и околу притсоците, пазарите и стравот во Собранието. Замислете од надвор...

Македонија 25.04.19 | 21:46

Како очекувате гласови од луѓе за кои сте рекле дека се вазали, криминалци, чираци?

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва во дебата на МТВ  во котрла реплика го запраша Стево Пендаровски како очекува гласови...

Македонија 25.04.19 | 21:33

Силјановска на МТВ: Во мојот мандат правдата ќе се спроведува

Претседателот за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва во дебата на МТВ истакна дека таа ќе се фокусира на свите тези и програма. Единствената...

Македонија 24.04.19 | 18:34

Силјановска: Жалам што Стево ја откажа дебатата планирана за денес на Телма, можеше да научи нешто за ЕУ

Кандидатката за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова по откажувањето на дебатата закажана за вечерва на телевизија Телма...

Македонија 19.04.19 | 23:02

Пендаровски повторно се изгуби, нервозен е и неконтролирано се смее

Одговарајќи на прашање од член на штабот на Стево Пендаровски, гостин во публиката, според пропозициите на последната ТВ дебата на ТВ 21, професорката Силјановска рече...