Ознака: дебата
Македонија 22.05.23 | 10:17

„Стоп за насилство кај децата“- дебата во Големиот амфитеатар на Филозофски факултет

Денеска, (понеделник, 22 мај), во 11 часот, во Големиот амфитеатар, ќе се одржи дебата, која има за цел да се посвети внимание на проблемот на насилството кај децата и да се...

Македонија 17.05.23 | 14:14

Дебата: Дали државна матура или приемен испит на факултетите?

Дали државната матура е успешен концепт или е неопходно повторно да се воведе приемен испит при запишување на факултет и дали на завршниот испит за средношколците му...

Македонија 10.04.23 | 15:17

ДКСК: Широка јавна расправа за деветте предлог-измени на закони поврзани со Коридорите 8 и 10д и да не се носат по скратена постапка

Неопходна е поширока јавна расправа за деветте предлог-измени на закони поврзани со Коридорите 8 и 10д, со цел да се намалат ризиците од можни злоупотреби, од корупцијата,...

Македонија 11.03.23 | 17:50

Матурантите бараат помал материјал за полагање матура и еден испит помалку

Дебата на тема „Државна матура 2023: што велат матурантите?” се одржа денес во организација на Организација за дијалог и афирмација на средношколците и студентите (ОДАС). На...

Кариера 09.03.23 | 08:37

Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“, со дебата го одбележа 8 Март, Интернационалниот ден на жената

Со дебатата „УИНТ и 8 Март“, Универзитетот „Св. Апостол Павле“, го одбележа 8 Март.  Учесниците на дебатата проректорката проф. д-р Устијана Речкоска Шикоска, проф. д-р...

Култура 01.03.23 | 09:18

Аврамовска: Нашето денешно читање е одредено од актуелниот комуникациски миг што го живееме и апсолутно не можеме да побегнеме од тоа

Во организација на Институтот за македонска литература и Британската амбасада се одржа трибина на тема „Книжевноста како браник на слободата“, како дел од проектот...

Култура 28.02.23 | 11:50

„Книжевни рефлексии“: Прва дебата денеска во Институтот за македонска литература

Платформата за креативен дијалог и критичко размислување – „КНИЖЕВНИ РЕФЛЕКСИИ“ во соработка со Британската амбасада во Скопје на Институтот за македонска литература...

Култура 22.02.23 | 13:47

Гир: Македонската книжевност има многу да и понуди на ЕУ

Заштитата и промоцијата на мајчиниот јазик преку литературата беше темата на втората дебата од серијалот „#Culture Talks“, што ја организираше денеска „Европската куќа“...

Македонија 17.10.22 | 12:00

Мицкоски: Ковачевски дезертираше од дебата, затоа вечерва ќе дебатирам со новинари од повеќе национални телевизии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Хриситијан Мицкоски вечерва од 20:15 часот на МТВ ќе дебатира со повеќе новинари од националните телевизии, откако премиерот и лидер на СДСМ...

Здравје 23.03.22 | 13:21

Екодебата „Светла иднина“ во резиденцијата на Европската Унија: Треба да излеземе од удобната зона

Треба да излеземе од удобната зона, да бидеме креативни како да создаваме помалку отпад и да размислуваме што ѝ правиме на нашата животна околина со секое наше однесување....

Скопје 10.12.21 | 15:03

Данела Арсовска и амбасадорот Сирил Бомгартнер ќе ја отворат дебатата за климатското затоплување на Балканот

Францускиот институт во Скопје организира дебата на тема „Климатското затоплување на Балканот : каква преобразба за градовите?“, која ќе се одржи в петок 10 декември...

Македонија 18.11.21 | 18:46

ВМРО-ДПМНЕ: Кастриот избега од дебата и отиде кај киднаперот

Кастриот избега од дебата со Игор Јанушев на „Само вистина“ и отиде кај киднаперот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Три дена се јавуваше преку фејсбук статуси и не се појавуваше...

Македонија 22.10.21 | 17:49

Вечерва дебата меѓу Османи, Маричиќ, Азири и Милошоски

Вечерва во 21.45 минути на Телевизија Алсат ќе се одржи дебатна емисија во која ќе учествуваат Бујар Османи од ДУИ, Бојан Маричиќ од СДСМ Маричиќ, Елми Азири од Алијанса...

Скопје 15.10.21 | 18:03

Шилегов: Не избегав, заминав зошто дебатата траеше подолго од договореното

Ја демантирам објавата на одредени медиуми кои велат и манипулираат дека не сум учествувал, односно дека сум избегал од дебатата што денес се снимаше, а подоцна ќе се...

Скопје 15.10.21 | 15:05

Шилегов „побегуља“: Jа напушти дебатата и на МТВ, не му се допаѓале критиките и прашањата

На Шилегов опасно му гори под нозе штом почнал да бега од соочување со другите кандидати. Откако на дебата на Телма пред неколку денови избега на крајот и не се поздрави...

Скопје 13.10.21 | 21:38

Откако го потсетија на нереализираните ветувања: Шилегов едвај чекаше да замине по телевизиската дебата

Вечерва Петре Шилегов едвај чекаше да заврши емисијата и да си замине од студиото. Имено, сите кандидати за градоначалници на Скопје Шилегов го потсетија на ветените...

Македонија 20.09.21 | 21:53

Мицкоски доминантен: Нервозата на лицето на Заев доволно кажува како помина на дуелот

Христијан Мицкоски е убедлив победник на денешниот тв дуел. Тој покажа супериорност во однос на Зоран Заев и во целата дебата ја имаше контролата. На конкретните обвинувања...

Македонија 19.08.21 | 10:24

Најчесто збор бараат Минов и Силјановска, а релативно ниско ниво на квалитет има дебата во Собранието во последните две години

Средната оценка на квалитетот на дебатата во Собранието во првото полугодие на 2021 година е 5,6, на скала од 1-најнизок до 10-највисок, што споредено со претходниот период...

Македонија 01.07.21 | 22:54

Гордан Георгиев: ЕУ тука сме, кога ќе решите, кога ќе сфатите дека не можеме јазикот да го смениме тогаш викајте не

Гордан Георгиев, член на стратешкиот совет во МНР и поранешен потпретседател и пратеник на СДСМ во емисијата 24 анализа во врска со форумот во Преспа и блокадата на Бугарија...

Македонија 09.05.21 | 17:51

Илиевски упорен: Уранија, ајде на дебата ако веруваш во она што го зборуваш!

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил ја повтори поканата до директорката на хелсиншки комитет, Уранија Пировска на дебата. После неколку дена, ја повторувам поканата...