Ознака: Дарко Јаневски
Македонија 06.11.22 | 17:53

Дарко Јаневски: Или тие или ние! Трето нема!

Есента и сиромаштијата притискаат, ги исцедуваат луѓето, па така дошол ред и на чичко Перо гранапчијата, пред чиј дуќан поминав стотици безгрижни часови, седнат на гајба...

Економија 08.10.22 | 18:46

Дарко Јаневски: Сè е поскапено? Не, така само ви се чини!

Вообичаено утро во Скопиа. Мириса на бензин, на лоша ракија од претходната вечер, испотени подмишки, а по тротоарите итаат недоспани лица околу чии очи уште се гледаат...

Македонија 05.08.22 | 18:23

Сега објаснете им на децата дека Ромео и Јулија не се убиле, туку среќно живееле, a кога разбрале која е министерка за култура во Македонија,се преселиле да живеат тука

Сега објаснете им на децата дека Ромео и Јулија не се убиле, туку среќно живееле, изродиле деца, а кога разбрале дека во Македонија министерка за култура е Костадиновска...

Македонија 03.07.22 | 19:59

Јаневски: Лажат дека не преговараат за јазикот и идентитетот, да не им дозволиме да не обезименат

Се собираме да кажеме не за ваков предлог кој трагично не погубува за век и веков. Или ќе не има или воопшто ќе не нема. Тоа што сакам да го кажам е за една лага која со...

Македонија 26.06.22 | 21:24

Две-три замки што ни се подготвуваат за полесно да голтнеме дека сме биле Бугари кои станале „Северномакедонци“!

Една од манипулациите што сега ни се пласира во врска со спорот со Бугарија, а кој, малку по малку, Бугарите го претворија во спор со ЕУ, е дека ако историјата била исклучена...

Македонија 06.04.22 | 19:45

Јаневски: Бугарска и грчка историја во училиштата, македонска – скришно за по дома!

Требаше да поминат пет години од потпишувањето на Договорот меѓу Заев и Борисов, четири години од Преспанскиот договор и исто толку од историските комисии, при што таа...

Македонија 15.02.22 | 19:58

Дарко Јаневски: Владиката Агатангел го возбуди либералното „гражданство“ на Северна

Владиката Агатангел го возбуди либералното „гражданство“ на Северна. Се помолил да вратиме се што сме дале, откако ВМРО-ДПМНЕ ќе дошло на власт. И ете, тоа ја крена на...

Македонија 27.01.22 | 21:33

Јаневски: Децата му ги ставаме на омикрон на тацна и ги претвораме во експериментални глувци

Пред неколку дена, во коментари на некоја објава на групата за он лајн настава, еден кавадарчанец сведочеше за тоа дека негов братучед на 39 години, пред некоја недела...

Македонија 15.10.21 | 19:44

Јаневски: Сосема е извесно дека нема да бидеме само гладни, туку и премрзнати

Во поплавата од тротоари, улици, мостови, паркови и што уште не, кои слушаме, и едните и другите и третите ќе ги изграделе во наредните четири години, само и само ако победат...

Македонија 26.09.21 | 21:11

Дарко Јаневски: Финтата на Заев успеа

Ќе ни треба веројатно многу време за да сфатиме дека Бугарите се тука, дека нема никаде да избегаат, но, оние што секој ден умираат од Ковид и оние што допрва ќе умрат...

Македонија 25.08.21 | 10:53

Дарко Јаневски: Лудачки експеримент со учениците!

Некои велат дека не ги сакаат турските серии. Јас ги сакам. Еве деновиве го гледавме сто и првото продолжение од серијата „Ваксери против антиваксери“ и обратно. Еднаш,...

Македонија 24.04.21 | 18:57

Да повториме – зошто „27 април“ не беше тероризам!

Првичните 211 години затвор за „27 април“, неодамна намалени за некоја година, колку да не е без ништо, беа изречени за делото „Терористичко загрозување на уставниот...

Македонија 15.04.21 | 11:05

Јаневски: По вакви скандали како оној со пасошите и дрогата, нема друга опција освен да падне цела влада

Рашковски е само еден дел од мозаикот и тие работи се решаваат ако имаш систем, а тоа го нема кај нас. Афери како Рашковски има секој ден, системот не функционира да се...

Македонија 26.03.21 | 19:26

Јаневски: Претходните закони потврдуваат дека власта на Заев не пропишала казна за пописот ако не отворите врата!

Многумина граѓани не би сакале да отворат врата на попишувачите. Од една страна, не сакајќи да учествуваат во попис за чии резултати интимно сметаат дека ќе бидат фалсификувани,...

Македонија 04.03.21 | 22:34

И ВМРО на Александров плаќало за школување на деца, но на загинати комити, а не на министри и пратеници како Димитров и Локвенец

Од Записнкот од заседанието на ЦК на ВМРО од 17 јануари 1919 година се гледа дека ЦК одлучил да и помогне со вкупно 780 лева на ученичката Ратка К. Пејкова од Велес, ќерка...

Македонија 03.03.21 | 22:01

Јаневски: Забраната од 90 дена за уривање на Владата не важи ако соберете мнозинство од 61 пратеник

Првичните реакции по потегот на Заев, денеска, веднаш и итно, очигледно во договор со ДУИ, да и се изгласа доверба на неговата Влада, се дека со тоа Заев си купил 90 дена...

Македонија 25.11.20 | 21:19

Заевци, како ќе го објасните убиството на Македонецот Страшо Пинџур, чии татко и баба ги продадовте како Бугари?

„Пинџур, освен што го кажа своето име, не сакаше ништо друго да каже. Поради тоа го тепавме. Го тепавме јас, Тенјо Рајков, Илија Николов, Андон Донев, Тодор Маринов… Го...

Македонија 26.08.20 | 22:13

Јаневски: Да сме правна држава, по исказот на Вељановски, СДСМ и ДУИ ќе бидат судени за тероризам на 27 април!

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, на денешното рочиште на судењето за „27 април“ читаше стенограми од конститутивната седница на минатиот парламентарен...

Македонија 16.06.20 | 20:38

Јаневски: Како Судот на Џолев манипулира со јавноста за убиството на Христовски и кубењето на Шеќеринска?

Дарко Јаневски По вчерешните протести во Ново Лисиче кои се однесуваа на убиството на младиот Никола Христовски и казната од три години за неговиот убиец, како и по...

Македонија 05.06.20 | 21:17

Јаневски: Народот е прост и глупав, Филипче е Супермен

Дали знаете зошто во светот постои криминал? И тоа, откако постои човештвото, откако постои човекот, па се до денес? Зошто постојат убиства, иако се казниви, некаде со...