Ознака: Даниловски
Здравје 01.09.21 | 09:05

Проф. Даниловски: Ќе се заразуваат вакцинирани и заради тоа што кај нив постепено ќе ги снемува антителата

Проф. д-р Драган Даниловски, во свој авторски текст за порталот Доктори, напиша: -Летниов бран стивнува. Ако се случат дополнителни “епидемиолошки важни настани” (така...

Македонија 11.08.21 | 20:03

Д-р. Даниловски: Настава со присуство е можна само ако членовите на најтесното семејство на ученикот се вакцинирани

Епидемиологот Драган Даниловски смета дека настава во живо од први септември, кога почнува новата учебна година, би била изводлива само ако родителите и членовите на...

Здравје 01.08.21 | 08:34

Даниловски: Прележаниот само со една доза развива посилен имунитет од непрележаниот вакциниран со две дози

Eпидемиологoт проф. д-р Драган Даниловски за МКД.мк вели дека прележаните, во принцип, ако имаат антитела преку референтната вредност, нема потреба да се вакцинираат. Ќе...

Здравје 23.05.21 | 20:17

73 отсто граѓани изјавиле дека не прележале Ковид 19, експертите тврдат дека најмалку 60 отсто веќе биле заразени

Врз основа на истражувањето, 73 проценти од граѓаните изјавиле дека немаат прележано Ковид 19, односно 73 отсто од анкетираните рекле дека ниту тие ниту некој од нивното...

Македонија 08.04.21 | 23:19

Даниловски: Не постои причина лице кое прележало ковид да не се вакцинира, независно дали развило или не антитела!

Ајде да расчистиме со дилемите! Не постои причина лице кое прележало ковид да не се вакцинира, независно дали развило или не антитела! Во ниту една земја во светот во...

Македонија 28.01.21 | 18:35

Д-р Даниловски: Голема е веројатноста дека има повеќе случаи на британскиот сој кај нас

Веројатноста да има и повеќе случаи на британскиот сој е голема. Прашање е како тој го стекнал вирусот тука кај нас дома, изјави доктор Даниловски во интервју за Сител. Доктор...