Ознака: Данела Арсовска
Скопје 26.02.24 | 22:37

Партијата на Арсовска ќе настапи сама на изборите

Партијата Нова алтернатива (НА), чија лидерка од неодамна е градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, ќе настапи самостојно на парламентарните избори. Арсовска,...

Скопје 22.02.24 | 18:58

Славески ѝ одговори на Арсовска за иницијативата за вонредна седница: Данела не знае што Советот може да одлучува

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески ѝ укажа на градоначалничката Данела Арсовска не е можно да се закаже вонредна седница во форматот кој таа го...

Скопје 19.02.24 | 21:03

Стојкоски: Не се точни тврдењата на Арсовска, нејзиниот настап е само евтин ПР

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, ги демантира тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека ДУП-от кој во саботата беше изгласан на вонредна...

Скопје 19.02.24 | 20:34

Стојкоски за Арсовска: Што да очекувам на жена која на почетокот се претстави како врвен менаџер, а се претвори во политички инструмент

Изградба на 50 згради и три хемиски индустриски капацитети во општина Ѓорче Петров, предвидува новиот Детален урбанистички план кој е изгласан на вонредна седница во...

Скопје 19.02.24 | 14:35

Дилемата на Арсовска: Кој е тој којшто во 21 век протестира дека не земал плата до 15-ти?

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска најави дека ќе поднесе кривични пријави за сите оние кои најавија дека ќе го остават Скопје без јавен превоз. Не може...

Македонија 19.02.24 | 13:35

Градоначалничката на Скопје ќе ја предводи листата на парламентарните избори во ИЕ 1

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска со Партијата Нова Алтернатива, на чие чело застана неодамна, ќе учествуваа на претстојните парламентарни избори. Арсовска...

Скопје 16.02.24 | 08:54

Зошто повторно нема пари во ЈСП кога Арсовска велеше дека се обезбедени за плати „за цела година да не му ја мислиме“?

Коалицијата на Данела Арсовска, СДС, ДУИ и Левица во Град Скопје се директно одговорни за хаосот  во ЈСП. Тие пред само еден месец лажеа, драматично го обвинуваа ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 15.02.24 | 18:02

Се потврдија ставовите на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ дека ЈСП е бунар без дно, Арсовска да каже зошто нема плати за вработените и покрај изгласаните 700 милиони денари?

Ретко кога сме изненадени, но не очекувавме дека за толку брзо ќе излезе вистината на виделина, и да се добие потврда за ставовите на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Скопје 13.02.24 | 16:16

Финансова уште не открива какви криминалии пронајде по влезот во Град Скопје

Управата за финансиска полиција сè уште не открива што утврдиле по влезот во Град Скопје, од каде што одземаа документација со цел да истражат како се потрошени 30.000...

Македонија 26.01.24 | 21:27

Шилегов до Зечевиќ: Превисоко беше нивото кај така мал политички субјект, може бил приватно, тоа е негов проблем

Поранешниот градоначалник на Скопје и висок функционер на СДСМ, Петре Шилегов, смета дека било погрешен потег што генералниот секретар на партијата, Миле Зечевиќ, присуствувал...

Скопје 18.01.24 | 22:40

Општина Ѓорче Петров контра Арсовска: Никогаш нелегално не сме депонирале отпад

Од општината Ѓорче Петров тврдат дека изнесените наводи на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се промашени и дека никогаш нелегално не депонирале отпад...

Скопје 18.01.24 | 20:29

Намената на проектот на Зечевиќ наречен партија на Арсовска е да се напаѓа ВМРО-ДПМНЕ

Површните знаења на Арсовска освен во фактот што не си ја знае сопствената програма, се гледа и во леснотијата со која таа стана изведувач на проектот на Зечевиќ за формирање...

Скопје 18.01.24 | 17:15

Зечевиќ и купи партија на Арсовска

Колку што присуството на Зечевиќ на новата СДС на Данела е политичка култура, толку и присуството на Ковачевски во МНТ на настан на ВМРО-ДПМНЕ е политичка култура. Тајната...

Македонија 18.01.24 | 10:49

„Зомби партија“ вели Славески за новата партија и гостите на Данела

𝐙𝐨𝐦𝐛𝐢𝐞𝐬 𝐏𝐚𝐫𝐭𝐲 (превод: Зомби партија; алтернативно: Забава на зомбите) 𝐀 𝐳𝐨𝐦𝐛𝐢𝐞 𝐢𝐬 𝐚 𝐦𝐲𝐭𝐡𝐢𝐜𝐚𝐥 𝐝𝐞𝐚𝐝 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧 𝐰𝐡𝐨 𝐡𝐚𝐬 𝐫𝐞𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞𝐝...

Македонија 17.01.24 | 21:34

Тајната коалиција СДС-Арсовска стана јавна, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Од сите вести за формирање на партијата на Данела Арсовска главна вест секаде е присуството на Миле Зечевиќ, кој е и идеен творец на таа партија. Оттука може да се сфати...

Македонија 17.01.24 | 19:00

Зечевиќ и Мечка во први редови на промоцијата на новата партија на Данела Арсовска

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, вечерва беше во првите редови на конвенцијата за промоција на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска како нов претседател...

Скопје 17.01.24 | 08:41

„Паркови и зеленило“ распишува оглас за 90 вработувања без согласност на Советот кој е негов основач

Со скандалите на Данела, може да се сними теленовела. Последниот доаѓа од јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ со кое директорува нејзиниот кадар Сефи Шабани....

Македонија 16.01.24 | 18:18

Оровчанец поднел оставка, а никој не го прашал за Арсовска да биде претседателка на Нова алтернатива

Иако пред две недели потврди дека заедно со нејзиниот човек од сенка Драган Митковски ќе формираат партијата Правда, денеска Данела Арсовска обзнани дека наместо да...

Скопје 16.01.24 | 15:47

Наместо да формира своја: Арсовска ја презема партија на Оровчанец

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, неодамна и јавно обзнани дека ќе формира политичка партија а „Нетпрес“ дојде до информација дека всушност Арсовска...

Скопје 05.01.24 | 13:27

За Арсовска е подобро нешто да сработи отколку да моли во СДСМ и ДУИ да и соберат потписи за партија

На денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски одговарајќи на новинарско прашање во однос на најавата на Арсовска за формирање на партија...