Ознака: д-р Игор Николов
Македонија 29.03.21 | 21:27

Николов: Необезбедување на вакцини против корона е причина плус за оставка на Филипче

Доктор Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Што не е јасно“ што се емитува на телевизија Алфа рече дека битката...

Македонија 29.03.21 | 21:16

Денешните бројки на починати и заразени се потврда дека пописот мораше да се одложи

Одложувањето на пописот е исилена разумна одлука, затоа што спроведување на операција попис при која многу луѓе ќе имаат контакт само дополнително го зголемува ризикот...

Македонија 10.03.21 | 21:26

Д-р Николов за скандалот со вакцините: Филипче да си поднесе оставка, очигледно целта биле провизии

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Игор Николов во гостувањето во телевизија Сител се осврна на повеќе актуелни теми како набавка на вакцини...

Македонија 28.02.21 | 12:29

Менаџери на јавните здравствени институции, не влегувајте во криминалните шеми на Филипче и Заев

Додека се обидуваат да ја анимираат и манипулираат јавноста со датум за вакцини, надлежните продолжуваат и понатаму со проекти и договори со кои штетно го демонтираат...

Македонија 25.02.21 | 10:34

Николов: Проектот на ВМРО-ДПМНЕ за Kлинички центар да го прифатеше СДСМ, подобро ќе се одговореше на ковид-19 пандемијата

Мене што она најмногу ме мачи како лекар е што не гледам како ќе изгледа финалниот проект нов Kлинички, тоа го нема. Сите здравствени работници сакаат модерно здарвство,...

Македонија 21.01.21 | 15:52

Д-р Николов: Повеќе им е проблем која веледрогерија да ги увезе вакцините и како да поделат провизија

По информациите дека Македонија не е регистрирана за вакцината од „Фајзер“, д-р Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ коментира тоа е така зошто власта има други приоритети. Повеќе...

Македонија 23.12.20 | 22:15

До производителите на вакцини пратиле само писмо дека сме заинтерсирани и толку

Наместо да гледаат што и каде да се направи, правеа нелогични чекори и така се појави посебно во вториот бран луѓе да треба да се тестираат, а нема термини, и тие си одеа...

Македонија 25.11.20 | 09:59

Д-р Николов: Дебар беше добар пример, сега состојбата со ковид-19 е излезена од контрола

Доктор Игор Николов, од Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ вели дека власта не убедуваше дека ситуацијата е под контрола, но по бројката на починати и заразени кои...

Македонија 24.11.20 | 21:43

Николов: Не убедуваа ситуацијата е под контрола, еве сега гледаме по бројката на починати и заразени колку е под контрола

Kога нема системска организација и кога не се следат правилата на експертите и науката и кога не се спроведуваат, доаѓа до оваа ситуација во која сме. Може да кажеме дека...

Македонија 04.11.20 | 19:30

Д-р Игор Николов: Алгоритамот кој се користи е за 15-30 позитивни, не за 900-1.100 позитивни, власта си игра пинг-понг со мерките

Докторот Игор Николов вечерва на Алфа телевизија во „Што не е јасно“ во бројни критики кон власта, вели дека се игра пинг-понг со мерките, а не се презема ништо конкретно,...

Македонија 13.06.20 | 12:37

Нелекарскиот и непрофесионален пристап на Комисијата за заразни болести нè стави во друштво со Либија, Ирак и Суринам

Македонија е на врвот во светот заедно Ирак, Либија и Суринам, како држава со најбрзо растечко ширење на Ковид–19, објави синоќа „Њујорк тајмс“. Според угледниот...

Македонија 09.06.20 | 21:04

Комисијата е составена од 5 до 7 директори назначени од Филипче, еден од нив е на листата на пратеници на СДСМ

Комисијата за заразни болести не постапуваше професионално и се адаптираше на она што било побарано од владата, како со Протоколите кои беа направени без претходно...

Македонија 03.06.20 | 23:39

Николов: Тајмингот на објавување на бројот на позитивни случаи е под политичко влијание

Со објавување на бројката на новоинфицирани се прават обиди или ако можам грубо оваа бројка се штелува на некој начин, односно тајмингот на објавување на бројот на позитивни...

Македонија 27.05.20 | 11:21

Д-р Николов: Се јави Кралот на лагите Зоран Заев, медицинска сестра со плата 50.000 денари?

Се јави Кралот на лагите и манипулациите Зоран Заев и тоа со класични шибицарски финти и трикови, реагира доктор Игор Николов, доцент на медицинскиот факултет во Скопје...