Ознака: членство
Свет 22.06.22 | 16:11

Подмладок на австриска партија: Ако во ЕУ влезат Украина, Албанија и Косово, тогаш ние да излеземе

Со прашањето поставено на Фејсбук: „Ако влезат Украина, Албанија и Косово, тогаш треба ли ние да излеземе?“, младите на Австриската партија на слободата (ФПО) почнаа...

Свет 17.05.22 | 20:13

Шведска и Финска утре заеднички ќе поднесат барање за членство во НАТО

Шведска и Финска утре заедно ќе ги поднесат своите барања за членство во НАТО, изјави денеска шведската премиерка Магдалена Андерсон. Во Шведска и Финска се согласуваме...

Свет 09.05.22 | 15:08

Макрон: Пристапувањето на Украина во ЕУ ќе трае со години, а можеби и со децении

Францускиот претседател, Емануел Макрон, порача дека процесот на пристапување на Украина во ЕУ ќе трае со години, а можеби и со децении. Макрон изјави дека само од Украина...

Свет 05.04.22 | 11:28

Истражување: Граѓаните на Германија, Франција, Шпанија и Италија не се расположени за ново проширување на ЕУ

Неодамнешно истражување на „Југов“ во клучните земји на ЕУ (Германија, Франција, Шпанија и Италија) говори дека Брисел не е многу расположен за брзо проширување на...

Свет 09.03.22 | 14:55

Лидерите на ЕУ поделени околу брзо членство на Украина

Лидерите на Европската Унија се поделени околу тоа дали Украина цврсто да ја стават на патот за членство, изјави официјален претставник на Унијата, само еден ден пред...

Свет 07.03.22 | 18:56

Мишел: Лидерите на ЕУ неделава ќе разговараат за украинското барање за членство

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел најави дека лидерите на ЕУ во следните неколку дена ќе разговараат за апликацијата на Украина за членство во ЕУ. Во наредните...

Свет 07.03.22 | 08:35

Фон дер Лaјен: Украина има многу работа за добие членство во ЕУ

На Украина и претстои многу работа како би се придружила кон ЕУ, но тој процес е почнат, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен во интервју...

Свет 28.02.22 | 19:40

Украина бара „влез“ во ЕУ по посебна процедура, додека во „чекалната“ веќе има пет земји

Украина денеска упати барање до Брисел да и се дозволи да се приклучи на Европската унија по посебна процедура, и тоа во момент кога државата се брани од инвазија на...

Македонија 28.02.22 | 14:35

Ковачевски – Вархеји: Почетокот на преговорите за Македонија не смее да чека ни ден повеќе

Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на Република Северна...

Свет 28.02.22 | 13:10

Членките на ЕУ поделени за проширувањето со Украина, Мишел уверува дека ќе има дебата

Меѓу 27-те земји членки на ЕУ има поделеност околу проширувањето на Унијата, откако Киев денеска побара членство во екот на руската инвазија, изјави претседателот на...

Балкан 08.12.21 | 12:39

Косово поднесува барање за членство во ЕУ

Косово соопшти дека има намера да поднесе барање за членство во Европската унија (ЕУ), објави Дојче веле. Информацијата се однесува на официјалното соопштение објавено...

Балкан 29.08.21 | 19:43

Рама: Албанија и Македонија, станаа како ликовите во „Чекајќи го Годо“, а ЕУ многу личи на Семјуел Бекет

Албанскиот премиер Еди Рама, во врска со континуираните одложувања на отворањето на пристапните преговори за членство на Албанија и Македонија во ЕУ, двете...

Македонија 29.07.21 | 17:00

Мицкоски: Мини Шенген не е алтернатива за ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на мини-шенгенот, истакна дека за Македонија не постои алтернатива покрај...

Македонија 02.07.21 | 17:50

Рикер: Членството на Македонија во ЕУ ќе придонесе за стабилноста во Европа

Помошник-државниот секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, Филип Рикер, на завршната прес-конференција од првото издание на „Преспа Форум Дијалог“ конференцијата...

Балкан 27.05.21 | 12:01

Јанша: Членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ би решило многу проблеми

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, го поддржа проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, оценувајќи дека членството на земјите од регионот во Унијата ќе реши многу проблеми...

Балкан 14.01.21 | 23:14

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг: Земјите од Западен Балкан не можат да се надеваат на брзо членство во ЕУ

Шансите земјите од Западен Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум, а алтернатива е членство во Европската економска зона, анализира германски...

Балкан 14.01.21 | 13:25

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг: За балканските земји членството во ЕЕЗ е пореално од членство во ЕУ

Да присуствуваш без да бидеш дел, можеби членството во ЕЕЗ за балканските земји е пореално од членството во ЕУ – изјава и на блкизок соработник на Меркел. Понекогаш...

Македонија 13.01.21 | 12:09

Холштајн: Немаме план Б, преостанува отворање на преговорите за членство со Македонија во ЕУ

Отворањето на пристапните преговори на  Македонија со ЕУ треба да се случи и се надевам дека ќе успееме да го постигнеме тоа оваа година. Нема друга атернатива. Исполнети...

Македонија 08.12.20 | 16:08

Европската економска зона – добра за Британија и Норвешка, но не и за Македонија

Објавата на претседателот Стево Пендаровски дека на Македонија и било понудено членство во Европската економска зона – но Пендаровски одбил – отвори многу прашања,...

Балкан 06.10.20 | 09:43

Албанија ја одобри реформата на изборниот закон за да ги зголеми изгледите за членство во ЕУ

Албанскиот парламент ги одобри измените во изборниот закон насочени кон спречување на манипулација со гласовите, клучен услов за Албанија да ги започне разговорите...