Ознака: чистка
Економија 17.07.19 | 15:03

Дали Заев го смете првиот скопски цариник Златко Кофиловски поради Боки 13?

На долгиот список сметени директори и членови на управни одбори именувани од извршната власт што денеска на прес-конференција во Вадата таксативно ги наброја премиерот...

Македонија 09.07.19 | 08:31

Метлата за директорите ќе почека да се разберат Заев и Ахмети

Иако денеска денес требаше да бидат познати кои дваесетина директори од јавните претпријатија, дирекции, комисии, фондови и агенции ќе бидат заменети со други кадри,...

Македонија 24.06.19 | 21:26

Јовановиќ: Анѓушев е тој кој местеше тендери за лични интереси

Поранешниот советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ тврди дека вицепремиерот Кочо Анѓушев требало прв да биде сменет од владата. Како што објави...

Македонија 24.06.19 | 08:15

Јовановиќ: Мислев метлата треба да ги фати оние кои местеа милионски тендери

Поранешниот советник на министерот за финансии во заминување, Бранимир Јовановиќ, на Фејсбук ја коментира метлата на Тевдовски. Во предлогот што вчера го достави премиерот...

Македонија 17.06.19 | 00:02

Метла за 8 министри и 20 директори

Претседателот на СДСМ и на Владата Зоран Заев денеска од Охрид истакна дека реконструкцијата на Владата ќе значи смени на осум министри, како и нови кадровски решенија...

Македонија 11.06.19 | 10:25

ДУИ ќе се офајди од метлата: ЕЛЕМ, МЕПСО, Фондот за иновации пикирани упоришта

Продолжуваат прегворите за смени во вториот ешалон. Минатата недела, премиерот Зоран Заев изјави дека на следниот владин состанок ќе бидат донесени првите одлуки. Алсат...

Македонија 07.06.19 | 14:33

Левица: Метлата треба да почне од Адеми, Нухиу и Емрули

Само една недела откако генералниот секретар на НАТО ја пофали Република Македонија за напредокот во реформите и владеењето на правото, уште еден скандал ја потресе...

Македонија 06.06.19 | 12:35

Хоџа: Или ќе поднесеме предлог за нови министри или ќе има гласање за доверба за Владата

Владиниот портпарол Мухамед Хоџа вели дека разговорите помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и останатите политички партии кои ја сочинуваат Владата ги продолжуваат...

Македонија 01.06.19 | 12:39

Османи: ДУИ не користи метла-принцип

За најавените министерски смени министерот за европски интеграции и портпарол на ДУИ Бујар османи декеска рече дека има комуникација меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот...

Македонија 11.05.19 | 12:14

Братот на Али Ахмети: Дел од кадрите на ДУИ треба да размислат за пензија

Фекри Ахмети, братот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, во анкета на Tetova Sot истакнал дека дел од кадрите на интегративците треба да заминат во политичка пензија. Како што пренесува...

Македонија 10.05.19 | 13:32

Метлата ќе се скрши врз Шекеринска, Анѓушев и Шилегов?!

Лошите изборни резултати го натераа премиерот Зоран заев да ожпогледне во своите реови и да најави чистка во владата и во партијата. Заев најави, но не кажа од каде ќе...

Македонија 10.05.19 | 11:13

Метлата ќе почека Заев да се повози

Кабинетот на премеирот Зоран Заев утрово информира дека ќе биде отусутен четири дена поради приватни причини. Заев земал одмор меѓу изборите и метлата, и онака метлата...

Економија 09.05.19 | 20:08

Метлата нека почне од Широк Сокак и задникот на Кирацовски

Душко Млекарот, познат сточар и поранешен силен поддржувач на СДСМ, повторно го обвини генералниот секретар на партијата во која членуваше – Александар Кирацовски....

Македонија 09.05.19 | 17:21

Груевски од шала правеше подобра метла од Заев

Граѓанскиот активист и поранешен функционер на СДСМ Ивор Мицкоски, остро го нападна премиорот Зоран Заев и неговата партија. Тој не штедеше навpeди за најавената чистка...

Македонија 08.05.19 | 15:39

Бујар Османи: Заев да не го користи зборот „метла“

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи побара од премиерот Зоран Заев да не го користи зборот „метла“ во јавните настапи затоа што тоа било компромитирачки...

Македонија 08.05.19 | 00:34

Димитров си бега во Америка од земјата на која ѝ го смени името

Министерот за надворешни работи Никола Димитров наскоро ќе ја напушти Македонија и заминува на ново работно место како виш советник и аналитичар во „Брукингс институтот“...

Македонија 06.05.19 | 14:45

Самка Ибраимоски ѝ го мерка местото на Мила Царовска

Од Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на пратеникот Самка Ибраимоски му ја честитаат победата на Стево Пендаровски и нагласуваат дека тие го направиле...

Македонија 06.05.19 | 14:20

Заев: Метла ќе има и во Владата и во СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека по завршувањето на претседателските избори ќе има промени за да се отстранат слабостите во извршната власт, почнувајќи од...

Македонија 06.05.19 | 14:05

Манчевски: Чистката ќе биде за вработените во администрацијата кои не одат на работа, а земаат плата

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски вели дека ќе ја почитува евентуалната одлука и тој да биде зафатен со чистката на владините...

Македонија 02.05.19 | 14:57

Мицкоски: Да беше метлата во моите раце, ќе почнев од таму од главата

Ако имаше Заев чесни намери, досега ќе ја напуштеше власта, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Во интервју за Република. Мицкоски е песимист дека...