Ознака: Честитка
Македонија 01.05.22 | 08:54

Џафери: Постојано да се бориме за почитување на работничкиот труд и работничките права

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка по повод 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Во честитката, Џафери порачува дека сите постојано треба да се...

Македонија 29.04.22 | 21:41

Ковачевски: За време на Рамазан испраќаме пораки за заедништво

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва приреди ифтар за членовите на Владата и за претставници на партиите од коалицијата, како и за претставници на Исламската верска...

Македонија 25.04.22 | 10:20

Ковачевски до Макрон: Со нетрпение очекувам да работиме заедно во интерес на двете земји

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски му ја честиташе изборната победата на Емануел Макрон на вчерашните претседателски избори во Франција. Порача дека ова е победа...

Македонија 24.04.22 | 16:34

Пендаровски: Се надевам дека светлината на Велигден ќе ни даде сила и поттик за добра мисла и за добри дела

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна...

Скопје 24.04.22 | 15:30

Арсовска: Да го славиме животот, со скромност, чесност и меѓусебна почит

Најголемиот христијански празник, Воскресението Христово ја празнува победата на животот над смртта. Во најсветиот период во годината за православните христијани,...

Македонија 24.04.22 | 12:00

ВМРО-ДПМНЕ: Празнувајќи го Воскресението Христово ја шириме Христовата порака за љубов, толеранција и човечност

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ на поглаварот на Македонската правславна црква Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан,...

Калеидоскоп 23.04.22 | 23:29

Подгответе се за полноќ, честитајте Велигден со најубавите пораки

*… Ова е најубавиот македонски православен празник … Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА … ДОБРОДУШНОСТА … и секогаш бидете...

Македонија 23.04.22 | 16:25

Честитка за Велигден од МД „Илинден” и МАЕИ

Македонците кои во голем број живеат во Тирана, Елбасан, Корча и други градови присуствуваат на богослужбите кои се одржаа вчера а масовно се очекува присуство вечерва. Во...

Македонија 17.04.22 | 09:39

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои денеска го прославуваат Велигден

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх...

Македонија 17.04.22 | 09:08

Ковачевски по повод католички Велигден: Да ја славиме и победата над сите предизвици, за да излеземе посилни и подобри

Прeмиерот Димитар Ковачевски во писмо со честитки по повод празникот Велигден, на д-р Киро Стојанов, бискуп скопски и апостолски егзарх во Македонија и на сите верници...

Македонија 08.04.22 | 11:21

Честитка од Талат Џафери по повод Меѓународен ден на Ромите

Претседателот на Собранието Талат Џафери по повод Меѓународниот ден на Ромите – 8 Април денеска упати честитка до припадниците на ромската заедница во земјава. Ми претставува...

Македонија 08.04.22 | 10:23

Oвојпат на македонски: Честитка од Спасовски за Меѓународниот ден на Ромите

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски лично и во име на МВР на граѓаните од ромската етничка заедница им го честита 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите,...

Македонија 08.04.22 | 10:09

ВМРО ДПМНЕ: Ромската заедница претставува важен сегмент во градење на соживот и меѓусебно почитување во нашата држава

ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на ромската етничка заедница, им го честита Меѓународниот ден на Ромите, 8. Април. Ромската заедница претставува важен сегмент во градење...

Македонија 07.04.22 | 15:29

Koвачевски ќе почека на Орбан да му почне мандатот, па ќе му честита

Премиерот на нашата земја Димитар Ковачевски засега нема да му ја честита победата на старо-новиот премиер на Унгарија Виктор Орбан. На прашањето на „Република“ дали...

Македонија 02.04.22 | 09:52

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод почеток на светиот месец Рамазан

ВМРО-ДПМНЕ на сите членови на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска вероисповед на Република Македонија, им посакува лесен и благословен пост, а...

Останати спортови 26.03.22 | 18:55

Ѓоковиќ им ја честиташе победата на фудбалерите: Браво Македонија, секоја чест!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ им ја честиташе победата на македонските фудбалери над актеулниот европски првак Италија и им посака да се пласираат на Светското првенство...

Македонија 08.03.22 | 10:24

Пендаровски по повод Меѓународниот ден на жените: Борбата за женските права е секојдневна и сѐ уште е борба за еднаквост и достоинствен живот

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жените, претседателот Стево Пендаровски ја упати следнава порака: Денеска кога ја одбележуваме борбата на жените...

Македонија 07.03.22 | 19:27

Честитка од Џафери за Денот на учителот

Претседателот на Собранието Талат Џафери лично и од име на пратениците во Собранието го честиташе Денот на учителот – 7 Март, изразувајќи, како што вели, највисока почит...

Македонија 04.02.22 | 09:27

Честитка од Руската амбасада по повод 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Амбасадата на Руската Федерација во Македонија упати честитка по повод одбележувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Денеска се навршуваат 150 години...

Македонија 27.01.22 | 10:28

Само сплотени можеме да ги решаваме проблемите кои не тиштат: Мицкоски го честита празникот Свети Сава

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод празникот на српската етничка заедница во Република Македонија, Свети Сава. Дозволете ми во...