Ознака: чешка
Фудбал 18.06.21 | 20:48

Хрватска со бод против Чешка остана во игра за осминафиналето

Во дуелот од второт коло во Групата Д на Европското фидбалско првенство, репрезентацијата на Хрватска во саботата на „Хампден Парк“ во Глазгов одигра без победник...

Свет 08.06.21 | 11:47

Чешка ги отвора границите за граѓаните на ЕУ, земјата се опорави од коронавирусот

Чешката влада објави дека ќе ги отвори своите граници за граѓаните на ЕУ на 21 јуни, бидејќи земјата полека се опоравува од пандемијата на коронавирусот. За да влезат...

Свет 31.05.21 | 19:34

Чешката полиција бара обвинение против премиерот Бабиш за злоупотреба на европски субвенции

Државното обвинителство на Чешка, откако го презеде досието поврзано со наводна злоупотреба на европски субвенции, соопшти дека добило предлог од полицијата за поднесување...

Балкан 31.05.21 | 14:15

Србија донираше 100.620 вакцини „Фајзер“ на Чешка

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на белградскиот аеродром испрати авион со 100.620 дози вакцини Фајзер како подарок за Чешка или помош во борбата против епидемијата...

Свет 28.05.21 | 12:00

Чешка ги отвори границите, но не и за Македонија

Чешките власти од денеска овозможија отворање на рестораните, како дел од ублажувачките мерки против Ковид-19. Тоа го најави министерот за здравство Адам Војтеч. Тој...

Свет 25.05.21 | 12:36

Четврта министерска жртва на пандемијата: Уште еден министер за здравство на Чешка поднесува оставка

Чешкиот министер за здравство, Петр Аренбергер, ќе поднесе оставка и ќе биде заменет со поранешниот министер, Адам Војтех, соопшти чешкиот премиер, Андреј Бабиш. Аренбергер...

Македонија 22.05.21 | 14:41

Кулханек: Се надеваме дека овој билатерален спор ќе се реши навремено преку билатерални преговори

Чешкиот министер за надворешни работи, Јакуб Кулханек, кој е во посета на земјава, во својство на еден од претставниците на неформалната групата земји членки на ЕУ „Ц5“,...

Македонија 11.05.21 | 12:56

Чешка не ја поддржува позицијата на Бугарија кон Македонија

Чешката Република ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија. Не ги споделувам идеите за историската позиција на Бугарија. Посакувам што е можно побрз влез на Северна...

Свет 03.05.21 | 09:23

Чешка ќе започне со вакцинирање на сите над 16-годишна возраст од 1 јуни

Премиерот на Чешка, Андреј Бабиш изјави дека Чешка сака да започне со регистрација на лица над 16 години за вакцинација против ковид-19, најдоцна до 1 јуни. Во моментов,...

Свет 25.04.21 | 20:55

Чешкиот претседател го „омекнува“ ставот за наводна руска саботажа на фабриката за муниција

Претседателот на Чешката република, Милош Земан, изјави дека има реални сомневања во врска со учеството на Русија во огромната експлозија во магацин за муниција пред...

Свет 22.04.21 | 10:21

Москва доби рок до пладне да ја повлече одлуката за протерување на чешките дипломати

Чешка може да протера околу 60 членови на руската Амбасада во Прага доколку Русија до пладне не ја повлече одлуката за протерување на чешките дипломати од Москва. Станува...

Свет 19.04.21 | 17:51

Одговор на официјална Москва: Русија протера 20 чешки дипломати

Официјална Москва протера 20 чешки дипломати во неделата како одговор на чешките наводи дека двајца руски шпиони обвинети за труење со нервен гас, во Британија, во 2018...

Свет 18.04.21 | 09:05

Чешка протера 18 руски дипломати

Чешка протера 18 руски дипломати под сомнение дека офицери на руската служба ГРУ биле вмешани во експлозијата на магацин за муниција во Врбјетице во Чешка есента 2014...

Свет 14.04.21 | 09:25

Владата во Чешка се премисли: Европските пари ќе се наменат за здравството, не за спортската инфраструктура

По критиките од регионалните лидери, чешката Влада ја поништи одлуката за поддршка на локалните спортски клубови со пари од инструментот за итни случаи РЕАКТ-ЕУ. Наместо...

Свет 29.03.21 | 08:57

Во Чешка откриена нова мутација на коронавирусот

Вработени во лабораторијата „Елизабет Фармакон“ во чешкиот град Брно откриле претходно нерегистрирана мутација на коронавирусот. Ова на Твитер го објави шефот на...

Свет 29.03.21 | 08:45

Во Чешка откриен нов сој на коронавирусот

Нова, досега непозната варијанта на коронавирусот е откриена во Чешка, објавија денеска чешките медиуми. Новата варијанта е откриена од експерти од специјализираната...

Свет 26.03.21 | 23:55

Вонредната состојба во Чешка е продолжена до 11 април

Чешкиот парламент денеска ја продолжил вонредната состојба до 11 април, со што на Владата и се даваат дополнителни овластувања за борба против епидемијата на коронавирус. Чешката...

Свет 11.03.21 | 13:15

Чешка наскоро ќе пушти во употреба сопствен лек против Ковид-19

Чешка наскоро ќе пушти во употреба сопствен лек против Ковид-19, изјави денеска пред новинарите премиерот Андреј Бабиш. Лекот се наоѓа во последната фаза од постапката...

Свет 09.03.21 | 12:21

Преместен првиот пациент: Чешка почна да испраќа тешко болни од Ковид-19 на лекување во странство

Чешка денеска го префрли првиот пациент со тешки симптоми на Ковид-19 на лекување во Полска, откако минатата недела го активираше барањето за солидарност и помош од земјите...

Свет 25.02.21 | 08:45

Чешка од утре ги забранува патувањата за Африка и Јужна Америка

Од утре се забрануваат патувањата на чешките државјани во неколку африкански и јужноамерикански земји, каде што постои голем ризик од новите, позаразни мутации на коронавирусот,...