Ознака: Буркина Фасо
Свет 02.12.23 | 09:01

Се формира проруски блок во Африка: Мали, Нигер и Буркина Фасо предлагаат формирање конфедерација

Министрите за надворешни работи на Мали, Нигер и Буркина Фасо предложија формирање конфедерација со амбиција во догледно време да прерасне во федерација. Свесни за...

Свет 15.01.23 | 16:56

Екстремисти киднапирале 50 жени во Буркина Фасо

Осомничени екстремисти киднапирале 50 жени во Арбинда, на северот на западноафриканската земја Буркина Фасо, објавија денеска локалните претставници и жителите на...

Свет 03.01.23 | 12:56

Во Буркина Фасо пронајдени телата на 28 убиени мажи

Телата на 28 мажи убиени со огнено оружје се пронајдени во северозападниот дел на Буркина Фасо, соопшти денеска обвинителството на земјата. Покрената е истрага откако...

Свет 06.04.22 | 10:33

Киднапирана 83-годишна американска калуѓерка во Буркина Фасо

Осумдесет и тригодишна американска калуѓерка е киднапирана во Буркина Фасо, јави Би-Би-Си. Соопштено е дека вооружени лица ја киднапирале од женски манастир, каде тие...

Свет 24.01.22 | 20:38

Воен удар во Буркина Фасо: Уставот суспендиран, претседателот уапсен, владата и парламентот распуштени

Војската на Буркина Фасо денеска го собори претседателот Рох Каборе, го суспендира Уставот, ги распуштила владата и националното собрание и ги затвори границите на...