Ознака: бура
Свет 13.06.19 | 13:58

Над 20 лица повредени во бура во Германија

Најмалку 20 лица се повредени во бура која ја зафати Германија, а силните ветрови и поплави, предизвикаа и материјална штета на северот од земјата. Три жени и четворица...

Балкан 23.02.19 | 18:39

Незапаметна бура во Хрватска

Во делови од Далмација дува најсилната бура некогаш измерена, а утринава во 4 часот во Сплит бил измерен удар на бура од дури 176 км/ч. Невремето го погоди целиот регион. Бурата...

Балкан 23.02.19 | 10:17

Со 176 km/h морето го откорна Сплит

Во Сплит ноќеска дувала најјаката бура во историјата на метероролошките мерења на Марјан. Биле забележани удари од 176 km/h (48,9 m/s), што е и најголема брзина на ветер измерена...

Сервиси 02.01.19 | 09:46

Подгответе се, доаѓа Бојана!

Во текот на следните часови ќе започне да се формира најавениот циклон Бојана, облачноста над Македонија ќе започне да се зголемува уште од попладнево па така најпрвин...