Ознака: бура
Свет 28.12.22 | 09:19

САД: Бројот загинати во невремето зголемен на 63

Арктичката зимска бура што го зафати поголемиот дел од Средниот запад и северот на Соединетите Американски Држави (САД) однесе 63 животи, објавија во вторник американските...

Свет 26.09.22 | 20:14

Погледнете каква штета направи тропската бура во Шпанија

Тропската бура „Ермина“ придружена со обилни дождови погоди неколку региони во Шпанија, при што едно лице загина, а предизвикана е голема материјална штета, соопштија...

Свет 18.09.22 | 19:33

Бурата Фиона се засили во ураган додека се приближува кон Порторико

Бурата Фиона денеска прерасна во ураган додека се приближува до брегот на Порторико, соопшти американскиот Центар за урагани. Фиона најпрво помина над Гвадалупе каде...

Балкан 26.05.22 | 10:03

Бомбардирале деца и старци: Покренато обвинение за четворица хрватски офицери

Српското обвинителство за воени злосторства покрена обвинение за воени злосторства четворица високи офицери на хрватската армија, затоа што во операцијата „Бура“...

Свет 17.02.22 | 10:05

Црвен метео аларм во Германија: Орканска бура ја погоди земјата, поплавен дел од Хамбург

Бурата „Иленија“ (Ylenia) ја погоди Германија откако метеоролозите предупредија еден ден претходно дека северниот и источниот дел на земјата ќе биде засегнат од силно...

Свет 22.12.21 | 08:35

Се подготвува уште една бура: Омикрон драматичко се шири во Европа

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. Откако...

Твитови 10.07.21 | 08:02

Градиште синоќа


Свет 04.07.21 | 21:08

Во Куба евакуирани 70.000 луѓе поради тропската бура Елса

Куба денеска евакуираше 70.000 луѓе поради стравување дека тропската бура Елса може да предизвика големи поплави откако претходно ги погоди јужните брегови на Хаити и...

Свет 20.05.21 | 16:40

Песочна бура предизвика апокалиптични сцени во Русија

Во источна Русија се случија апокалиптични сцени откако огромна бура, што со себе носеше прашина небото го претвори во портокалово. На видајата што ги преплавија социјалните...

Балкан 29.12.20 | 09:09

Оркански ветрови во Далмација, бранови до шест метри

Оркански ветрови во централното далматинско подрачје предизвикаа бранови на отворено море со височина и до шест метри, додека во крајбрежниот дел тие биле меѓу два...

Сервиси 25.09.20 | 17:37

Бури, торнада, поројни врнежи и силен ветар викендов во Хрватска и Западен Балкан

Европскиот систем за предупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде предупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел од регионот...

Свет 13.09.20 | 16:48

Бурата Сали се заканува да прерасне во ураган

Тропската бура Сали денеска се засили крај брегот на западна Форида и се заканува да прерасне во ураган, соопшти Националниот центар за урагани (НХЦ), пренесуваат британските...

Свет 27.08.20 | 15:23

Над 400.000 лица во САД останаа без струја поради „Лаура“

Ураганот Лаура, кој метеоролозите го опишуваат како „исклучително опасен“ ги погоди САД, при што многу објекти се оштетени, едно гратче е целосно поплавено, а над 400...

Свет 03.08.20 | 23:36

Исајас може да удри уште вечерва: На САД и се закнува нова бура

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина пред пристигнување на бурата, за да се овозможи пристап до федералните фондови...

Скопје 24.07.20 | 20:56

Се подготвува бура над Скопје, засолнете се

Силен ветер и грмотевици ја најуваат бурата која се очекува над Скопје. Според временската прогноза, по денешните виски температури, нè oчекува пороен дожд и грмежи...

Свет 17.02.20 | 14:22

Слетување на Ербас при силна бура

Ербас А380, во кој се наоѓале над 100 патници и членови на посадата, синоќа успешно слета на аеродромот Хитроу во Лондон, што беше погоден од бурата Денис. Пилотот и копилотот...

Свет 21.01.20 | 18:46

„Глорија“ носи сè пред себе во Каталонија

Незапамтена бура ја зафати Шпанија. Невремето е наречено „Глорија“ и носи се пред себе. Најпогоден е градот Жирона во Каталонија.На видеото може да се забележи бела...

Сервиси 02.11.19 | 21:04

Ова ќе биде најчудната зима: На почетокот студен бран со невреме, снег и поплави…

Метеоролошкиот сервис AccuWeather објави долгорочна прогноза за зимата која доаѓа. Додека за подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од Северна Европа...

Балкан 04.10.19 | 14:44

Нова бура во Хрватска

После снегот на Динари во Хрватка снимена нова бура каде се појави мало торнадо. Оваа необична метеоролошка појава ја објави „Далмација денес“. Малото торнадо наречено...

Свет 16.06.19 | 17:52

Голема бура во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена го загубила животот откако врз неа паднало дрво, а друга загинала во несреќа на езеро во источна Франција која синоќа беше погодена од силна бура, исто како...