Ознака: Бундестаг
Македонија 25.05.21 | 12:14

Можност за пријавување: Бундестагот дава меѓународна парламентарна стипендија за 2022 година

Амбасадата на Сојузна Република Германија во Скопје известува за можноста за добивање Меѓународна парламентарна стипендија (ИПС) од Бундестагот за 2022 година. Млади...

Свет 10.01.21 | 18:01

Бундестагот ги засилува бебзедносните мерки по упадот на Капитол

По упадот во зградата на Конгресот на САД, германските власти наредија зајакнување на заштитата на зградата на Рајхстагот во Берлин, јавија германските медиуми. – Покраинската...

Свет 10.01.21 | 16:25

И Германските власти се уплашија од упад во Бундестаг

По упадот во зградата на Конгресот на САД, германските власти наредија зајакнување на заштитата на зградата на Рајхстагот во Берлин, јавија германските медиуми. – Покраинската...

Свет 06.10.20 | 10:54

Во Бундестагот од денеска е задолжително носењето заштитна маска

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле, поради сегашната влошена епидемиолошка состојба во земјата нареди задолжително носење заштитна маска во...

Балкан 05.03.20 | 11:07

Бундестагот отфрли барање за прифаќање 5.000 мигранти од грчките острови

Бундестагот со големо мнозинство го отфрли барањето на Зелените за прифаќање 5.000 бегалци од грчки острови, објавија германските медиуми. За барањето на Зелените да...

Свет 08.11.19 | 13:43

Бундестагот го намали ДДВ на влошки и тампони: Менструацијата не е луксуз

Германскиот парламент донесе одлука за намалување на ДДВ на женските хигиенски производи, како што се тампони и влошки, откако петицијата за намалување на данокот на...

Твитови 27.09.19 | 23:20

Пронајдено решение: Еве што ќе стои на шахтите наместо Сонцето од Кутлеш


Балкан 27.09.19 | 10:45

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

„Германско „да” за Скопје и Тирана”; „Албанија и Македонија добија зелено светло од германскиот Парламент”; „Германците велат „да” за почеток на интеграција...

Македонија 27.09.19 | 08:28

Данке Дојчланд, ќе нè биде!

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија. Претседателот...

Македонија 26.09.19 | 23:51

Заев: Прекрасна вест од Берлин

Премиерот Зоран Заев задоволен од гласањето во Бундестагот, им се заблагодари на канцеларката Ангела Меркел и на пратениците. Вечерва добивме прекрасна вест од Берлин....

Македонија 26.09.19 | 22:23

Бујар Османи се заблагодари: Данке Дојчланд!

На седницата во Бундестагот присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој беше поздравен од пратениците. Тој се заблагодари на поддршката од...

Свет 26.09.19 | 21:59

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ

Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против и 16 воздржани пратеници Бундестагот го одобри...

Свет 26.09.19 | 21:46

Седница на Бундестагот – ќе ни даде ли Германија зелено светло за датум за преговори?

Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на Македонија во Европската унија. На седницата присуствува...

Македонија 26.09.19 | 14:22

Бундестаг: Безусловен почеток на преговори со Македонија, серија услови за Албанија

Споредбата на предлог-одлуките за Македонија и за Албанија што вечерва треба ги донесе Бундестагот покажува дека кај владејачките партии во Германија постои согласност...

Македонија 26.09.19 | 10:22

Бундестагот со услови за преговори со Македонија

Германскиот Бундестаг денес, покрај тоа што ќе се согласи да постави датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, ќе донесе и услов за германската влада,...

Свет 25.09.19 | 10:29

Германскиот Бундестаг утре ќе даде зелено светло за почеток на преговорите

Германскиот Бундестаг утре и официјално ќе даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија и Албанија, а на седницата на покана на претседателскиот на германскиот...

Македонија 11.09.19 | 15:36

Maкедонија повторно не е на дневен ред на Бундестагот

На денешната сесија на германскиот Бундестаг свое место не најде прашањето за европската иднина на Македонија. Сепак, европската агенда на Македонија ќе се најде на...

Македонија 18.06.19 | 10:52

На Бундестагот му треба време да го разгледа извештајот и да даде зелено светло

Германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот изјави дека стратегијата за проширување е од голема важност за ЕУ и се заложи за отворање пристапни преговори со...

Македонија 06.06.19 | 18:40

Пратеник во Бундестагот бара Македонија да се приклучи во НАТО

Пратеникот во германскиот Бундестаг, Јосип Јурaтовиќ, денеска оцени дека Европската Унија, поради својата безбедност, мора да и даде на Македонија искрена европска...

Македонија 06.06.19 | 11:46

Героски: Заев се лигави пред германскиот Бундестаг!

Убеден сум дека и Германија и другите членки на ЕУ веќе имаат одлучено земјава да добие датум за преговори до крајот на годината, ама не сакаат да слушаат закани со нестабилност,...