Ознака: Буква
Култура 20.06.22 | 10:35

Хаику, оригами, изложба и концерт во „Буква“

Вечерва во 19 часот во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи настан на кој организаторот, [email protected] ќе претстави дел од јапонската култура и естетика во Македонија. Продолжуваме...

Култура 20.05.22 | 13:45

Промоцијата на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски вечерва во „Буква“

Вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски, во издание на „Или-или“....

Култура 27.04.22 | 09:52

Промоција на романот „Најосаменото место“ од Симеон Јанков вечерва во „Буква“

Со почеток во 20 часот во среда (27 април) во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на романот „Најосаменото место“ од Симеон Јанков во издание на „Или-Или“. Промоторка...

Култура 01.04.22 | 09:53

Македонски кратки играни филмови вечерва во „Буква“

Денес (петок) во 18 часот во „Буква“ продолжува проекцијата на македонски кратки играни филмови според селекцијата од истоименото издание на Кинотека на Македонија. На...

Балкан 12.08.21 | 11:21

Oвој град во Црна Гора е корона жариште

Будва стана корона жариште. Во Црна Гора има најмногу нови случаи за четири месеци, а најмногу инфицирани има во Будва. Градот е во црвената зона. Потврдени се 332 нови...

Култура 25.06.21 | 08:54

Читање еротска народна поезија, филмски проекции, промоции на книги и свирка во „Буква“

Во организација на Институтот за етнологија и антропологија при Природно-математичкиот факултет, УКИМ, од денеска до 27 јуни во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржат...

Култура 20.06.21 | 09:43

Промоција на книгата „Се што знам за животот“ од Тихомир Јанчовски вечерва во „Буква“

Книгата „Се што знам за животот“ од Тихомир Јанчовски ќе биде промовирана на 20 јуни (недела) во 20 часот. За „Сѐ што знам за животот“ ќе зборува проф. д-р Ристо Солунчев. Во...

Култура 17.06.21 | 10:36

Презентацијата на македонските визуелни уметници во „Буква“ продолжува денеска со Оливер Мусовиќ

Продолжува серијата на презентации посветени на македонските визуелни уметници во Кафе книжарница „Буква“. Денеска (четврток, 17.06.2021) со почеток во  20 часот ќе биде...

Култура 14.05.21 | 11:55

Почнува четврто издание на книжевниот фестивал „АртАреа“ во „Буква“

Во организација на издавачката куќа „Бегемот“ оваа година во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи четвртото издание на книжевниот фестивал „АртАреа“, кој ќе трае...

Култура 11.05.21 | 12:49

Четврто издание на книжевниот фестивал „АртАреа“ во „Буква“

Во организација на издавачката куќа „Бегемот“ оваа година во кафе-книжарницата Буква ќе се одржи четвртото издание на книжевниот фестивал „АртАреа“, кој ќе трае...