Ознака: бујар османи
Македонија 24.04.24 | 23:40

Османи: Победа на Европскиот фронт, локомотивата на нашата европска иднина

Претседателскиот кандидат на Европскиот фронт, Бујар Османи по завршување на првиот круг гласање од изборот за претседател на државата одржа прес-конференција со лидерите...

Македонија 24.04.24 | 23:36

Османи прогласи победа во Тетово и Гостивар

Бујар Османи од Европскиот фронт е лидер од албанскиот блок наспроти кандидатот на ВРЕДИ, Арбен Таравари. Според досегашните гласови Османи има 81.748 гласови, додека...

Македонија 24.04.24 | 23:30

Османи го победи Пендаровски во Центар Жупа со само еден глас

Само еден глас превагна меѓу Стево Пендаорвски и Бујар Османи во цетар Жупа. Иако на половина од избројаните гласови Пендаровски водеше со 30 гласа разлика, на 100% обработени...

Македонија 24.04.24 | 19:12

Османи: Овие избори се одлучувачки по однос на иднината на државата

Кандидатот за претседател на коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ Бујар Османи денеска гласаше во избирачкото место во ОУ „Адем Јашари“ во Општина Чаир. Да...

Македонија 22.04.24 | 14:32

За Османи слоганот „Македонија повторно твоја“ бил шовинистички

Круна на шовинизмот – барањето за 61 пратеник „за да не зависиме веќе од нив“ за да ги исклучиме Албанците, Турците, Бошњаците, Ромите, Власите и останатите и да ја вратиме...

Македонија 21.04.24 | 22:22

Се пишмани ли Османи? „Отворен Балкан“ е албанска иницијатива

Отворен Балкан е албанска инцијатива, прв пат ја слушнавме во Тирана заедно со Зоран Заев од Еди Рама. Силно е поддржана од САД. Имаше два столба – помирување и либерализација...

Македонија 21.04.24 | 21:50

Tаравари: Oсмани не е министер на Косово, повеќе се има среќавано со Вучиќ отколку со Курти

Арбен Таравари му реплицираше на Максим Димитриевски, кој го обвини Бујар Османи дека повеќе се однесува како министер на Косово отколу на Македонија. Османи не е министер...

Македонија 21.04.24 | 21:40

Димитриевски до Османи: Се однесувате како министер на Косово, а не на Македонија

Максим Димитриевски на вечерашната дебата на МТВ имаше забелешка за однесувањето на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Лидерот на ЗНАМ смета дека Османи...

Македонија 21.04.24 | 21:15

Ниту едно македонско знаме на скопскиот плоштад за кандидатурата на Османи за македонски претседател

Куп албански знамиња, но и знамиња на УЧК, на скопскиот плоштад каде митинг има ДУИ за да го промовира Бујар Османи за претседател, пишува Скопје1 Но, ниту едно македонско...

Македонија 20.04.24 | 22:06

Османи бараше поддршка од жителите на тетовските села Бозовце, Вешала, Бродец, Шипковица, Лисец, Гајре

Кандидатот за претседател на Македонија од Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги посети тетовските села почнувајќи од Бозовце, Вешала, Бродец, Шипковица,...

Македонија 19.04.24 | 13:07

Откако се изјасни за геноцидот, „европскиот“ Османи сега ќе ја оправа и економијата

Нашата економија е жртва на постојаните циклични политички кризи на поларизацијата, на чувството на секоја политичка партија дека од нив почнува економијата, од нив...

Македонија 18.04.24 | 19:59

Дачиќ: Многу е интересно што Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ на прашањето за изјавата на шефот на дипломатијата на Македонија, Бујар Османи, дека земјата ќе излезе од иницијативата...

Македонија 18.04.24 | 17:00

Паранормална ситуација: Села собраниски спикер, Бујар шеф на државата – ДУИ со симулација ја почна кампањата за парламентарните избори

Со симулација на конститутивната седница на идното Собрание, „Европскиот фронт“, коалицијата предводена од ДУИ ја стартуваше кампањата за претстојните парламентарни...

Македонија 18.04.24 | 11:33

Таче се уплаши: Oдби да му пререче на Османи за „Отворен Балкан“

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски одби да ја коментира најавата на министерот на ДУИ Бујар Османи дека Македонија треба да излезе од „Отворен Балкан“. Тој за „МИА“...

Македонија 18.04.24 | 10:39

На Маричиќ конечно му текна дека Османи работи против македонските интереси

Не стивнуваат реакциите по вчерашното скандалозно однесување на министерот за надворешни работи на ДУИ Бујар Османи кој работи спротивно на македонските интереси....

Македонија 17.04.24 | 14:31

По којзнае којпат Османи докажа дека е косовски, а не македонски министер

Министерот за надворешни работи, инаку кандидат за претседател на Македонија, Бујар Османи преку прес-конференција тврди дека има „факти и информации“ во врска со...

Македонија 17.04.24 | 13:59

Oсмани: Србите треба да прифатат дека ќе бидат прогласени за геноциден народ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа...

Балкан 17.04.24 | 11:04

Дачиќ го праша Османи: Дали ќе се приклучите на Резолуција на Србија против Хрватска за геноцид?

Министерот за надворешни работи на Србија го праша Бујар Османи од ДУИ дали би се приклучил на Резолуција што Србија би ја поднела против Хрватска или некоја друга земја...

Македонија 16.04.24 | 21:29

Арбен Фетаи: Бујар Османи подготвува заминување од политиката, секој глас за него е изгорен глас

Шефот на кабинетот на Арбен Таравари, Арбен Фетаи, реагира дека Бујар Османи преку МНР ја злоупотребил функцијата министер за надворешни работи и го одложил рокот за...

Македонија 16.04.24 | 11:17

Дипломатијата киднапирана од ДУИ: 2.200 граѓани ќе останат без работа во Србија преку „Отворен Балкан“ поради Oсмани

Македонската дипломатија е киднапирирана од страна на ДУИ. Најновото барање на министерот за надворешни работи од Мала Речица Бујар Османи дека ќе предложи Македонија...