Ознака: бугарија
Балкан 05.11.19 | 10:06

Борисов: Бугарија има нула миграција

Бугарија е земја која има нула миграција, благодарение на сите преземени мерки, во согласност со сите европски правила, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на средбата...

Балкан 02.11.19 | 21:18

Бугарија упати протестна нота до Франција поради изјавата на Макрон за бугарски илегални филијали

Бугарија денеска испрати протестна нота до Франција во врска со изјавата на претседателот Емануел Макрон за францускиот неделник „Валеус актиел“ во која се споменуваат...

Балкан 28.10.19 | 17:39

Руски дипломат во Бугарија протеран поради шпионажа

Бугарското Министерство за надворешни работи побара од Москва да отповика дипломат од руската амбасада во Софија, бидејќи обвинителството во таа земја до сомничи за...

Балкан 27.10.19 | 17:51

Бугарите незаинтересирани за гласање: Борисов и Радев повикаа на масовна излезност

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по гласањето на локалните избори во Бугарија изјави денеска дека гласал за нови булевари, паркови, фонтани, модерни метро станици и...

Балкан 27.10.19 | 13:45

Локални избори: Бугарите бираат кметови

Во Бугарија се оддржуваат локални избори на кои 6.227.901 бугарски државјани избираат претседатели на општини, општински советници и власт на локално ниво. Според податоците...

Свет 24.10.19 | 09:14

Истрагата го промени текот: Нови детали за камионот во кој беа пронајдени 39 човечки тела

Британската полиција соопштила дека верува дека камионот во кој биле пронајдени 39 човечки тела во Пурфлит со тракет пристигнал од Белгија. Од полицијата на Есекс претходно...

Свет 23.10.19 | 18:22

Борисов за масакрот: Камионот со 39 беживотни тела не бил во Бугарија од 2017 година

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не може да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во нашата земја од регистрацијата во 2017 година,...

Балкан 17.10.19 | 09:26

Бугарија со ексклузивна понуда за Фолксваген

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што ги нуди, пишува германскиот весник Франкфуртер...

Фудбал 16.10.19 | 10:10

Петмина бугарски навивачи уапсени за расистички навреди на англиските фудбалери

Бугарската полиција уапси петмина навивачи кои на квалификацискиот натпревар во Софија пред два дена на расна основа навредуваа англиски репрезентативци. Уапсените...

Фудбал 15.10.19 | 11:28

Не биле само навивачите: Бугарски камерман го опцул селекторот Саутгејт

Синоќашниот натпревар на „Васил Левски“ помеѓу Бугарија и Англија (0-6) денеска е главна тема во англиските медиуми, а жал го обележа расистичко навредување кон фудбалерите...

Фудбал 15.10.19 | 09:35

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што вакви идиоти ја претставуваат на стадионот

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на...

Балкан 11.10.19 | 16:30

Бугарски интелектуалци се против условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја

Бугарската интелектуална елита со сопствена Декларација се спротивставува на „Рамковната позиција“, односно условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја. На...

Балкан 24.08.19 | 10:22

„Фич“: Бугарија може да го воведе еврото на почетокот на 2023 година

Според последниот извештај на агенцијата за рејтинг „Фич рејтингс“, Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година, пренесуваат медиумите во соседството....

Црна хроника 26.07.19 | 22:34

Скопјанка си го бара својот брат, преминал граница кон Бугарија

Вчера околу 15 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, В.В. (49) од Скопје пријавила дека нејзиниот брат М.С. (61) од Скопје се оддалечил од дома и дека има сознанија дека...

Македонија 26.07.19 | 14:32

Членови на МАНУ: Расправата за историјата на Македонците и на Бугарите треба да се води непристрасно и независно од политиката

Членови на МАНУ денеска преку соопштение ги изнесоа своите ставови во врска со, како што наведуваат, некои проблематични толкувања на македонската културна историја...

Балкан 16.07.19 | 22:00

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани, по насилниот влез во системот на државната даночна управа, соопшти бугарската влада. Нападот...

Сервиси 14.07.19 | 23:53

Снег на Балканот сред лето

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс на својата Фејсбук страница. Тивко врне јулскиот снег. Мусала е облечена во бело“, напишаа Метео Балканс. Ова...

Патувања 08.07.19 | 11:16

Бугарските плажи празни: Лежалка е 5 евра, а добиваш само вода

Бугарските туристички работници се жалат на лошата турстичка сезона. Причина за тоа е што закупците на плажите наплаќаат 10 лева за изнајмување лежалка, па затоа плажите...

Патувања 30.06.19 | 10:23

За да не ве растовараат на граница, причитајте што смеете да внесете во Грција, а што во Бугарија

Ако одите на одмор во Грција, треба да внимавате каква храна ќе понесете, бидејќи грчките цариници нема да ви прогледаат низ прсти ако најдат во возилото месо и млечни...

Балкан 28.06.19 | 09:38

Бугарија останува под мониторинг: Останати се голем број проблеми

По парламентарната дебата, врз основа на извештајот на Франк Швабе (Германија, СПД) и Золт Немет (Унгарија, ЕНП / ДХ), ПССЕ одлучи да го продолжи постмониторинг дијалогот...