Ознака: број
Македонија 18.05.22 | 14:44

Зголемен бројот на основци и средношколци во 2020/2021 во однос на претходната учебна година

На крајот на учебната 2020/2021 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 185 925, што е зголемување за 0,1 процент во однос на претходната учебна година. Според...

Скопје 30.12.21 | 12:54

Изминатите три години за 50 проценти се зголеми бројката на бездомниците, а тоа е резултат на ковид ситуацијата

По повод новогодишните празници, во Пунктот за бездомници на Црвен крст на град Скопје, лоциран во Момин поток традиционално на бездомните лица им беа доделени хуманитарни...

Вести 07.12.21 | 14:08

Ако забележите неправилности во цените јавете се на овој број

Министерот за економија, Крешник Бектеши ги повика граѓаните да пријават ако забележат дека трговците не се придржуваат кон одлуките за замрзнување на цените. Ги повикувам...

Свет 02.12.21 | 00:10

Тригодишно дете ја спасило својата мајка повикувајќи помош преку број што го научило од цртани

Тригодишното момче кое повикало брза помош откако неговата мајка била повредена, научило да го бира бројот за итни случаи – 999 од цртаните филмови на Јутуб. Мајката...

Свет 03.11.21 | 13:49

Само во Европа расте бројот на заразени со коронавирус

Бројот на новоинфицирани со коронавирус во Европа расте петта недела по ред, што ја прави единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од коронавирус,...

Македонија 01.09.21 | 09:30

Владата дозволи, се зголемува бројот на деца во градинките

Владата на вчерашната седница донесе одлука да дозволи да се зголеми бројот на деца во градинките. На денешната седница е дополнет и протоколот за бројот на децата по...

Свет 25.09.20 | 22:11

СЗО: Бројот на жртви од Ковид-19 може да достигне 2 милиони пред масовната вакцинација

Бројот на смртност од коронавирус би можел да достигне 2 милиони ширум светот пред да се изгради и широко дистрибуира ефективна вакцина за коронавирус, изјави во петокот...

Свет 22.09.20 | 12:14

СЗО: Бројот на заразени со корона во светот зголемен за два милиони за една недела

Бројот на луѓе кои се заразиле со коронавирус ширум светот се зголеми за скоро два милиони во неделата од 14-20 септември, додека бројот на смртни случаи порасна за 37.700...

Македонија 08.09.20 | 15:14

Осум починати и 99 новозаразени со Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1384 тестирања, а регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19 во земјава. Починати се 8 лица,...

Свет 15.08.20 | 20:27

Во Ирак најголем број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Во Ирак се потврдени 4.229 нови случаи на коронавирус, што е најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата, соопштија здравствените власти. Ирачкото Министерство...

Економија 31.07.20 | 12:57

Кризата го зема данокот: Драстичен пад на бројот на работници во индустријата

Бројот на работници во индустријата минатиот месец во однос на јуни лани е намален за 5,2 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во периодот јануари ‒ јуни 2020 година,...

Македонија 31.07.20 | 12:29

Пад од 23.6 отсто на запишани средношколци во десет години

Во основното, средното и во високото образование од година на година се намалува бројот на влезната генерација како и на вкупниот број ученици односно студенти. Најголем...

Свет 13.07.20 | 23:18

Мексико четврта земја во светот по бројот на починати од корона вирус

Мексико стана четвртата земја во светот по бројот на смртни счучаи од корона вирус, пренесе денеска агенцијата Франс прес повикувајќи се на податоци од тамошните власти. Во...

Свет 04.07.20 | 15:45

Највисок дневен пораст од 20.000 случаи на Ковид-19 во Индија

Во Индија е евидентиран досега најголемиот дневен пораст на новозаразени со коронавирус, повеќе од 22.000, а исто така се потврдени и нови 442 смртни случаја. Најголем број...

Свет 26.06.20 | 11:55

Најголем скок на бројот на новозаразени во САД по два месеци

Во САД во изминатите 24 часа се пријавени 34.500 случаи на корона вирус, што е за нешто помалку од рекордот забележан на 24 април кога беа регистрирани 36.400 случаи на заразени...

Македонија 21.04.20 | 16:02

Драстичниот пад на заболени е поради помалиот број на тестови за време на празниците, рече Филипче

Очекувавме дека бројот на новозаразени ќе биде намален за време на празниците, со оглед на тоа што беа направени помал број тестови, изјави министерот Венко Филипче...

Економија 31.03.20 | 12:21

Намален за 3,2 проценти бројот на работници во индустријата во февруари

Бројот на работници во индустријата во февруари годинава, во однос на февруари лани е намален за 3,2 отсто. Намалување од 3,2 проценти на бројот на работниците е регистрирано...

Астро 10.12.18 | 12:31

Дознајте што открива вашиот број на раѓање за вас

Од датумот на раѓање можете да го дознаете вашиот број, кој ја опишува вашата личност, одредува во што сте добри и за што сте талентирани, но и нагласува што треба да промените. За...