Ознака: бродови
Свет 02.11.22 | 09:24

Товарни бродови со украинско жито блокирани во пристаништата

Товарни бродови со украинско жито денеска беа блокирани во пристаништата бидејќи Москва побара гаранции за заштита на руската флота во хуманитарниот коридор во Црното...

Балкан 25.10.22 | 12:38

Бродовите на Пиреас закотвени на пристаништето поради штрајк на синдикатите на морнарите

Бродовите и траектите на најголемото грчко пристаниште Пиреас во Атина денеска остануваат закотвени поради 24-часовниот штрајк организиран од синдикатите на морнарите,...

Свет 14.09.22 | 12:43

Испловија нови пет бродови со жито од украинските пристаништа

Уште пет бродови со жито испловија утрово од украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана, јави Анадолија. Турција, Обединетите Нации (ОН), Русија...

Свет 20.08.22 | 12:39

Се судрија танкер за хемикалии и товарен брод во близина на Јапонија

Јапонски танкер за транспорт на хемикалии денеска се судри со кинески товарен брод во близина на брегот на југозападна Јапонија. Крајбрежната стража соопшти дека нема...

Свет 17.08.22 | 10:37

Турско МО: Уште четири бродови со житарици ја напуштија Украина

Уште четири бродови натоварени со житарици испловија од Украина, соопшти турското Министерство за одбрана. Испораките на житарици од украински пристаништа продолжуваат...

Свет 05.08.22 | 12:05

Уште три брода натоварени со жито испловиле од украинските пристаништа

Уште три брода со жито испловиле од украинските пристаништа и се упатиле кон Турција за инспекција. Како што соопшти турското министерство за одбрана, бродовите носат...

Свет 22.04.22 | 06:59

САД: Руските бродови не се добредојдени

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека руските бродови не се добредојдени во САД. Бајден најави дека, по Европската Унија, и Вашингтон ќе им забрани на сите...

Свет 09.04.22 | 22:17

„Воени игри“ го наполнија Медитеранот со американски и руски воени бродови: Носач на авиони, разурнувачи, бомбардери, ракети „Калибар“

Во Средоземното Море во изминатиов период се одвива многу чувствителен американско-руски маневар, пишува италијанскиот весник „Ил Џорнале“. Од една страна, руската...

Свет 26.02.22 | 17:53

НАТО во источното крило испраќа 40.000 војници и воени бродови, во Словачка се распоредени 1.200 војници

Во Словачка ќе бидат распоредени околу 1.200 странски војници од другите земји членки на НАТО како одговор на руската инвазија врз Украина, соопшти денеска словачкото...

Свет 26.02.22 | 17:08

Турција го затвори преминот на руските воени бродови низ Црното Море

Турција го затвори преминот на руските воени бродови низ Црното Море, во екот на руската инвазија на Украина, потврди украинскиот претседател Володимир Зеленски. Им...

Свет 14.02.22 | 13:47

Русија подготвена да пука на бродови кои илегално влегуваат во нејзините води

Русија е подготвена да отвори оган врз странски бродови и подморници кои илегално влегуваат во нејзините територијални води, изјави денеска висок руски воен претставник,...

Вести 10.12.21 | 10:37

Бродскиот сообраќај во Грција во прекин

Бродовите во цела Грција се закотвени на грчките пристаништа поради дводневниот штрајк на поморската федерација што почна една минута по полноќ и ќе трае до утре на...

Свет 03.07.20 | 12:47

САД се закани дека ќе ја заплени иранската нафта наменета за Венецуела

Американското обвинителство поднесе барање да се заплени нафтата која со четири ирански танкери се транспортира кон Венецуела, е најновиот обид на администрацијата...

Свет 11.07.19 | 18:52

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник...

Балкан 02.07.19 | 15:42

Штрајк во Грција, утре ќе биде без бродови

Грчката поморска федерација од денеска на полноќ започнува 24-часовен генерален штрајк, со што бродовите ќе останат закотвени на пристаништата низ цела Грција, јави...