Ознака: брод
Балкан 23.07.21 | 19:46

Спречени над 4.500 лица да се качат на брод поради недостиг на документи за Ковид-19

Над 4.500 лица биле спречени да се качат на брод кон нивната дестинација од атинското пристаниште Пиреас, поради недостиг или нецелосни документи за Ковид-19, соопшти министерот...

Балкан 16.07.21 | 10:53

Турски патролен брод отворил оган кон брод на кипарската крајбрежна стража

Турски патролен брод испукал неколку предупредувачки истрели кон мал кипарски брод на крајбрежната полиција, додека вториот бил на редовна патрола за справување со...

Свет 29.04.21 | 10:59

Еколошка катастрофа: 400 тони нафта се излеаја во Жолтото море при судир на брод и танкер

Околу 400 тони нафта се излеани во Жолтото Море откако танкер се судри со друг брод во близина на најголемото кинеско пристаниште за сурова нафта претходно оваа недела,...

Свет 23.04.21 | 08:25

Кај либискиот брег потона брод со 130 мигранти

Меѓународната невладина организација „СОС Медитеран“ синоќа соопшти дека во морето во близина на либискиот брег потонал брод со 130 мигранти. Организацијата изјави...

Балкан 18.02.21 | 14:15

Протестна нота од Атина до Анкара за турскиот истражувачки брод во Егејското море „Чешме“

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Папајоану, на денешниот редовен брифинг со новинарите, соопшти дека Грчката амбасада во...

Свет 17.01.21 | 13:45

Потона руски брод крај брегот на Турција, во тек е спасувачка акција

Руски товарен брод потона крај брегот на турската црноморска провинција Бартин. Како што соопштија локалните власти,во тек акцијата за спасување на околу 15 члена на...

Балкан 31.12.20 | 17:28

Југославија имаше свој „Титаник“: Мистериозно потона пред 45 години, а на првата пловидба го испрати Јованка Броз

Бродот „Берге Истра“ е најголемиот брод изграден во СФРЈ. Познат како „Југословенскиот титаник“, бродот беше изграден за богат норвешки сопственик на бродови потона...

Свет 12.10.20 | 10:23

Десетина мигранти се удавиле откако се превртел брод во Медитеранот

Најмалку 11 мигранти од Африка загинале откако бродот со кој патувале се превртел во близина на Тунис. Меѓу загинатите има и деца. Мигрантите се обидувале преку Средоземно...

Свет 20.08.20 | 13:57

Иран заплени брод од ОАЕ и го приведе целиот екипаж

Брод кој припаѓал на Обединетите Арапски Емирати бил запленет од Иран, потврди во петокот Техеран, велејќи дека бродот ги повредил иранските територијални води на 17...

Балкан 23.07.20 | 09:28

Ќе се чисти бигорот и ќе се заменуваат плочите: Бродот на Тито оди на поправка

Бродот за морнаричка обука „Галеб“ од времето на поранешниот „доживотен претседател“ на СФР Југославија, Јосип Броз Тито, вчера пристигна од хрватското бродоградилиште...

Свет 14.07.20 | 11:22

Мистерија што ги опседна научниците: Морнари кои поминаа 35 дена на брод, добија корона, но како?

Научната заедница на Аргентина се соочува со навидум нерешлива енигма: седум морнари биле заразени со вирусот корона, иако тие биле на море веќе 35 дена. Важно е да се...

Свет 05.07.20 | 12:51

Италија префрла 180 мигранти во карантин на друг брод по обидите за самоубиство

Италија ќе префрли околу 180 мигранти од спасувачкиот брод „Оушн Викинг“ во карантин на бродот „Моби Заза“, откако со денови одбиваше да ги прифати, пренесе ДПА. Префрлањето...

Свет 02.05.20 | 16:10

На црногорски брод кој пловел во Мароко, во Германија пронајден половина тон кокаин

Црногорската полиција соопшти дека на бродот „Будва“ во грманското пристаниште запленети биле 500 килограми кокаин, така што прекинета е уште една меѓународна рута...

Балкан 05.10.19 | 08:47

Двајца Хрвати заспале на брод – се разбудиле кога бродот почнал да тоне во близина на Италија

Италијанските медиуми пишуваат дека двајца Хрвати, 27 и 29 години, го вклучиле автопилотот на бродот и заспале, а потоа удриле во камен и започнал да тоне. Тие успеале да...

Свет 28.09.19 | 21:12

Брод потона во Атлантскиот океан, се трага по 11 лица

Во Атлантскиот океан потона бродот „Бурбон род“, при што три лица се спасени, а по 11 се трага, пренесе хрватски „Индекс“. Бродот се движел кон Гвајана, на околу 1.200 наутички...

Свет 26.09.19 | 15:37

Откриен 21 албански емигрант во турбина на британски брод

Членовите на екипажот на британски брод се испаничиле кога откриле група од 21 албански емигрант скриена во нивниот брод, пишува „The Sun“. Кога ги виделе емигрантите,...

Свет 05.09.19 | 15:13

Еден тон дрога откриена на брод заринкан на остров во Австралија

На остров во западна Австралија откриен е еден тон дрога откако јахта поминала преку гребен и се заринкала, а две лица кои се наоѓале на неа побегнале. Жителите ја известиле...

Свет 03.09.19 | 09:45

Од изгорениот брод ги вадат јагленосаните тела: 25 патници изгореа на спиење, 9 се водат за исчезнати!

Американската крајбрежна стража информира дека до овој момент се пронајдени телата на 25 загинати лица од туристичкиот брод „Консепшн”, што синоќа се запали во близина...

Свет 02.09.19 | 16:41

Гори брод со 34 патници во близина на Лос Анџелес – има и жртви

Американската крајбрежна стража испратила неколку бродови за да им помогне на повеќе од 30 лица кои се во неволја во близина на брегот на Јужна Калифорнија.Според објавата...

Калеидоскоп 14.08.19 | 18:36

Продолжува мистеријата на бродот на Хвар

На бродот кој вчера беше пронајден еден мртов маж и четворица во тешка состојба и денеска се случи мистериозен инцидент. Полицаец од увидот и еден вештак се итно пренесени...