Ознака: Британија
Свет 25.04.22 | 12:05

Британско МО: Русија планира „лажен“ референдум во Херсон

Русија планира „манипулиран референдум“ во јужниот град Херсон за да ја оправда својата окупација, се вели во извештајот на британското Министерство за одбрана. Во...

Свет 19.04.22 | 14:40

Британците негираат дека го вооружуваат Косово

Целосно измислени тврдења за извоз на оружје од Обединетото Кралство на Косово се појавија во некои белградски медиуми, соопштија денеска за ФоНет од британската амбасада...

Мода и убавина 18.04.22 | 15:28

Музејот на Викторија и Алберт со изложба и книга ја слави машката мода

Музејот на Викторија и Алберт во Лондон во март ја отвори својата голема изложба за машка мода, насловена „Модни мажествености: Уметноста на машката облека“, која ќе...

Сцена 18.04.22 | 15:13

Отказот од „Добро утро Британија“ беше фарса, вели Морган

Пирс Морган рече дека неговото контроверзно напуштање на емисијата „Добро утро, Британија“ на „Ај-ти-ви“ минатата година било фарса, но сепак, ваквиот потег ставил...

Македонија 14.04.22 | 10:54

Метју Лосон е именуван за нов британски амбасадор во Македонија

Метју Лосон е именуван за нов британски амбасадор во Република Македонија. Тој ќе стапи на должност на местото на актуелната амбасадорка Рејчел Галовеј, чиј мандат...

Свет 04.04.22 | 12:24

Коронавирусот повторно ги приземјува авионите, британските авиокомпании ги откажаа летовите

Последниот бран на Ковид-19 во Британија ги принуди авиокомпаниите, вклучувајќи ги „Easy Jet“ и „British Airways“, да откажат стотици летови во последните неколку дена, бидејќи...

Останати спортови 01.04.22 | 15:10

За да се натпреваруваат во Британија, спортистите од Русија и Белорусија ќе мора да докажат дека се „неутрални и независни“

Министерот за спорт на Обединетото Кралство Најџел Хадлстон изјави дека спортистите од Русија и Белорусија ќе мора да докажат дека се „неутрални и независни“ околу...

Свет 31.03.22 | 14:02

Велика Британија ги прошири санкциите против Русија

Велика Британија најави нови санкции против „руските пропагандисти и државни медиуми“ против сопствениците на две телевизиски станици финансирани од Кремљ и еден...

Свет 25.03.22 | 10:07

Велика Британија: Украинските сили ги вратија градовите и одбранбените позиции источно од Киев

Украинските сили ги вратија градовите и одбранбените позиции на 35 километри од Киев, објави британското Министерство за одбрана. Украинските контранапади и неможноста...

Свет 24.03.22 | 12:35

Нови 65 британски санкции за поврзаност со Русија, меѓу санкционираните и поќерката на Лавров

Велика Британија најави 65 нови санкции за руски компании и олигарси. Покрај Вагнер групата, платениците кои рускиот претседател, Владимир Путин, наводно, ги ангажирал...

Свет 23.03.22 | 09:46

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај: Русите се обидуваат да ги опколат Украинците, се подготвува голем напад

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека руските сили маневрираат од...

Свет 23.03.22 | 08:53

Инфлацијата во Велика Британија на рекордно тридецениско ниво од 6,2 проценти

Инфлацијата во Велика Британија во февруари достигна 6,2 проценти што е највисоко ниво регистрирано во земјата после три децении, објави Националната служба за статистика. Цените...

Свет 15.03.22 | 14:06

Британија забрани извоз на луксузни стоки во Русија и воведува нови увозни царини

Велика Британија објави дека ќе го забрани извозот на луксузни стоки во Русија и ќе воведе нова царина од 35 отсто за руски увоз во вредност од 900 милиони фунти, вклучувајќи...

Свет 15.03.22 | 11:36

Во Велика Британија за еден ден се пријавија 89.000 лица за згрижување украински бегалци

Британската Влада ја пушти во употреба страницата „Домови за Украина“, за сите оние кои сакаат да им бидат домаќини на бегалци, а 89.000 лица се пријавија уште првиот ден,...

Свет 13.03.22 | 14:18

Британците кои ќе примат украински бегалци ќе добијат по 420 евра месечно

Секој Британец кој ќе им понуди покрив над глава на украински бегалци ќе добива 350 фунти (420 евра) месечно од државата, што е начин на кој Владата во Лондон сака да им се заблагодари...

Свет 11.03.22 | 12:31

Британија ги повика своите ветерани да не се приклучуваат на војната во Украина

Британскиот министер за ветерани, Лео Дочерти ги повика поранешните бранители да не се приклучуваат на војната во Украина и наместо тоа да им помогнат на Украинците...

Свет 10.03.22 | 10:49

Во Британија расте бројот на заразени со коронавирус кај луѓето постари од 55 години

Бројот на случаи на Ковид-19 расте кај луѓето постари од 55 години во Англија, а зголемените социјални контакти, губењето на заштитата од „засилувачки“ дози и уште позаразните...

Свет 10.03.22 | 08:52

Расте бројот на нови случаи на ковид-19 во Британија

Бројот на случаи на ковид-19 расте кај луѓето постари од 55 години во Англија, а зголемените социјални контакти, губењето на заштитата од „засилувачки“ дози и уште позаразните...

Свет 09.03.22 | 15:49

Велика Британија им забрани на своите војници да се борат во Украина

Министерството за одбрана на Велика Британија го предупреди персоналот дека им е забрането да патуваат во Украина и дека тие што нема да го почитуваат предупредувањето,...

Свет 07.03.22 | 09:33

Британија: Русија се обидува да го намали пристапот до вести на граѓаните во Украина

Русија најверојатно ги цели телевизиските кули во Украина, со цел да го спречи пристапот до вести на локалното население, соопшти британското Министерство за одбрана,...