Ознака: брисел
Музика 22.05.21 | 20:48

Брисел именуваше метро станица во чест на кралицата на ромската музика, а Скопје ја заборави Есма Реџепова

Додека Брисел и оддава чест на кралицата на ромската музика – Есма Реџепова, по што именуваше метро станица со нејзиното име на Денот на Европа за нејзиниот придонес...

Здравје 21.05.21 | 18:06

Сопруга на словенечки дипломат почина во Брисел по вакцинацијата

Словенечкиот институт за јавно здравје (НИЈЗ), во соработка со белгиските здравствени власти, ја истражува смртта на сопругата на еден словенечки дипломат во Брисел,...

Психологија 02.05.21 | 12:50

Жителите на Брисел веќе не можат да издржат да бидат затворени дома, прават илегални забави

Полицијата во Брисел соопшти дека привела 132 лица кои вчера  учествувале во нелегална забава во еден парк, во знак на протест против рестриктивните мерки воведени поради...

Свет 22.04.21 | 09:46

Брисел сака да ја тужи „Астра Зенека“

Европската комисија има намера да покрене процес против англо-шведскиот произведувач на вакцината против коронавирусот „Астра Зенека“, објави изданието „Политико“...

Балкан 28.03.21 | 18:28

Јанша реагира на цензурата од ЕУ: Не му го дозволивме тоа на Милошевиќ, нема да им го дозволиме ни на бриселските бирократи

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, порача дека неговата земја не му должи апсолутно ништо на Брисел. Ние се изборивме за нашата слобода и демократија пред 30 години. За...

Македонија 22.03.21 | 17:10

Османи утре и задутре во Брисел на Северноатлантскиот совет

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре и задутре ќе учествува на редовниот состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво на министри за надворешни работи,...

Македонија 22.03.21 | 12:10

Маричиќ во Брисел на средби со еврокомесари и европратеници

Министерот за правда, Бојан Маричиќ престојува во неколкудневна работна посета на Брисел. Предвидени се средби со еврокомесари и европратеници на кои ќе се разговара...

Македонија 02.03.21 | 13:24

Тасевски: ЕУ жалам случај, можеш да ги лажеш сите до еден, мене не!

Актерот и поранешен директор на Драмски театар Сашо Тасевски во пост на Фејсбук вели дека нема доверба кон Европската унија (ЕУ) и е убеден дека нејзините членки и диоломати...

Свет 02.02.21 | 10:29

Брисел и натаму не може да даде рок за достава на вакцини за западен Балкан

Ниедна служба на Европската Комисија не е во можност да даде одговор кога западниот Балкан може да ја очекува ветената поддршка за вакцинација, јавува дописничката...

Свет 01.02.21 | 20:34

Целта биле жени? Повеќе лица ранети во напад со нож во Брисел, напаѓачот совладан

Неколку лица попладнево се повредени во напад со нож на метро станица во Брисел, наведува белгиски „Ле Соар“. Нападот се случил, околу 15 часот по локално време, а полицијата...

Свет 31.01.21 | 20:01

Превентивно уапсени 200 луѓе во Брисел за да се спречат масовни протести против ковид мерките

Стотици жители на Брисел се превентивно уапсени за да се спречи организирање на два протести што властите претходно ги забранија. Досега притворивме скоро 200 лица, главно...

Свет 14.01.21 | 10:55

Нападнат автомобилот на белгискиот крал: Немири во Брисел поради смртта на момче од африканско потекло

За време на протести во Брисел поради смртта на младо момче од африканско потекло, кое починало во притвор, избија жестоки судири помеѓу демонстрантите и полицијата....

Македонија 02.12.20 | 23:17

Милошоски со вести од Брисел: Кон ветото на Бугарија се придодаваат уште две земји членки на Унијата

Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само предлог-преговарачката рамка, објавува на својот профил...

Свет 01.12.20 | 11:45

Скандал во Брисел: Европски дипломати и европратеник фатени во ковид – оргија

Бриселската полиција утрово соопшти дека открила и спречила „ковид оргија“ во кафуле во центарот на градот, помеѓу учесниците повеќе европски дипломати и еден европратеник,...

Балкан 27.10.20 | 13:47

Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи во четврток

Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи во четврток, 29 октомври, со состанок на ниво на експерти, дознава Танјуг. Двете делегации ќе бидат предводени од главни...

Свет 26.10.20 | 17:58

Без родители и пријатели:Во Брисел свадби само со младенци, кумови, матичари или свештеници

Брисел има исклучително висока стапка на инфекција, моментално една од највисоките во Европа. Властите во белгискиот главен град и седиштето на европските институции...

Свет 26.10.20 | 08:43

Мерки против загадувањето: Брисел ќе наплаќа на возачите кои влегуваат во градот

Брисел размислува да почне наплаќа на сите возачи кои влегуваат во градот, објави „Политико“. Ова е чекор што може сериозно да ги разниша односите меѓу претставниците...

Калеидоскоп 07.10.20 | 17:32

Катанец на кафаните: Брисел од утре ги затвора кафулињата и баровите на еден месец

Кафулињата и баровите во целиот регион на Брисел од утре ќе бидат затворени еден месец со цел да се запре зголемениот број заразени со новиот коронавирус, соопштија...

Македонија 27.09.20 | 10:12

Бујар Османи во Брисел ќе се сретне со Борел и Вархеи

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи од утре е во дводневна работна посета на Брисел, каде што ќе се сретне со високи претставници на европските институции. Како...

Свет 07.09.20 | 22:13

Тест за коронавирус на аеродромот во Брисел ќе чини до 135 евра

Мобилна лабораторија за тестирање на коронавирус на аеродромот во Брисел ќе им понуди на патниците стандардни и експресни тестови за Ковид-19 по цена од 67 до над 100 евра. Лабораторијата...