Ознака: бразил
Свет 01.11.22 | 22:32

Болсонаро не го признава поразот на претседателските избори во Бразил, но го почна трансферот на власта

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро не го призна поразот на изборите, но сепак го овластил началникот на Генералштабот на бразилската армија да го покрене процесот...

Свет 01.11.22 | 08:00

Бајден: Постои силна врска меѓу САД и Бразил

Американскиот претседател Џозеф Бајден синоќа телефонски разговараше со победникот на претседателските избори во Бразил, Луис Игнасио Лула да Силва и му кажа дека...

Фудбал 07.10.22 | 15:22

Кариоките ќе добијат нов фудбалски селектор: Бразил има многу кандидати за наследник на Тите

Претседателот на Фудбалската федерација на Бразил, Едналдо Родригез, изјави дека Абел Фереира, Доривал Жуниор и Фернандо Диниз, се најсериозни кандидати за нов селектор...

Свет 03.10.22 | 09:16

Бразил идниот претседател ќе го добие во вториот круг од изборите на 30 октомври

Луис Инасио Лула да Силва на вчерашните избори освои повеќе гласови од противкандидатот – актуелниот претседател Жаир Болсонаро, но Бразил идниот претседател ќе го...

Свет 30.08.22 | 09:22

Го исчистил местото на злосторот, па рекол дека убиениот е пијаница: Германски конзул обвинет за убиство на својот сопруг

Германскиот конзул обвинет за убиство на својот сопруг во Рио де Жанеиро го напуштил Бразил и се вратил во Германија, информираше Судот, издавајќи наредба да биде прогласен...

Калеидоскоп 29.08.22 | 23:59

Почина најосамениот човек на светот

Почина последниот припадник на бразилското староседелско племе во домородната област Танару, во сојузната држава Рондонија, кое немало контакт со друга цивилизација. Службеници...

Свет 29.08.22 | 12:40

Живееше сам без контакт со каква било друга цивилизација: Почина последниот припадник на бразилско племе во Амазон

Почина последниот припадник на бразилското староседелско племе во домородната област Танару, во сојузната држава Рондонија, кое немало контакт со друга цивилизација. Како...

Свет 13.07.22 | 09:54

Бразил сака да купи што е можно повеќе гориво од Русија

Бразилскиот министер за надворешни работи, Карлос Франка, во Обединетите нации изјави дека Бразил сака да купи што е можно повеќе дизел гориво од Москва. Франка ја окарактеризира...

Свет 11.07.22 | 21:36

Бразил ќе добива дизел од Русија по поевтина цена

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, соопшти дека неговата земја е блиску до договор со Русија за купување многу поевтин дизел од Москва, пренесува „Ројтерс“. Болсонаро,...

Свет 13.06.22 | 23:42

Бразилската полиција негира дека е пронајдено телото на исчезнатиот британски новинар

Бразилската федерална полиција соопшти дека не се точни информациите дека телата на британскиот новинар Дом Филипс и староседелецот експерт Бруно Переира биле пронајдени...

Свет 31.05.22 | 09:15

Во поплавите во Бразил загинаа повеќе од 90 лица

Во поплавите во бразилската држава Пернамбуко во североисточниот дел на Бразил загина 91 лице, соопштија денеска локалните власти. Локалните и федералните спасувачки...

Свет 30.05.22 | 13:57

Над 50 загинати во поплави во Бразил

Најмалку 56 лица загинале во поплавите и одроните предизвикани од обилните врнежи во североисточниот дел на Бразил. Покрај 56-те загинати, уште најмалку 56 се водат како...

Свет 29.05.22 | 08:13

Катастрофа во Бразил, најмалку 35 загинати во поплави и одрони

Најмалку 35 луѓе ги загубија животите во поплавите и одроните предизвикани од обилните врнежи во североисточниот дел на Бразил. Во бразилската држава Парнамбуко, загинаа...

Свет 21.04.22 | 23:41

По двегодишна пауза се враќа карневалот во Рио, градоначалникот му ги предаде клучевите од градот на „Кралот Мому“

Карневалот во Рио де Жанеиро, познат како Мека на карневалите, се враќа по двегодишна пауза предизвикана од пандемијата на корона вирусот. Градоначалникот на Рио, Едуардо...

Свет 29.03.22 | 09:26

Претседателот на Бразил повторно хоспитализиран откако му се слошило

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во понеделникот бил примен во воена болница во Бразил на тестирање откако се чувствувал лошо, објавија локалните медиуми. Болсонаро...

Фудбал 18.03.22 | 12:56

Тажна е приказната на „императорот“: Некогаш најдобриот напаѓач на светот сега е пијан и гол во фавелите на Рио

Пред 15-20 години беше еден од најдобрите напаѓачи во светот и ги решеташе противничките мрежи од сеоја позиција и далечина, а денес е пропаднат во пеколот на зависноста...

Калеидоскоп 18.03.22 | 11:41

Имала секс со бездомник во нејзиниот авотмобил, кога дошол сопругот настанал хаос

Eдна безбедносна камера во бразилскиот град Планалтина, снимила неверојатна случка. На сниумката се гледа како човекот, идентификуван како, Едуардо Алвес (31), во напад...

Свет 17.02.22 | 10:34

Најмалку 38 загинати во стравични поплави во Бразил

Најмалку 38 лица загинаа во лизгање на земјиштето и страшната поплава во бразилскиот град Петрополис, соопшти спасувачката служба. Градот, кој се наоѓа во планините...

Свет 01.02.22 | 12:03

Поплави и лизгање на земјиштето земаа 24 жртви во Бразил

Бројот на загинати во свлечиштата и поплавите предизвикани од обилните дождови во бразилската држава Сао Паоло се зголемил на 24, а пожарникарите ги продолжуваат спасувачките...

Свет 15.01.22 | 10:29

Бразил почна со вакцинација на деца од петгодишна возраст

Петнаесет бразилски деца примиле вакцина против Ковид-19, неколку недели откако државниот здравствен регулатор издаде одобрение за вакцината „Фајзер“ да се дава на...