Ознака: Бранко Азески
Балкан 28.03.23 | 09:49

Советничките на Азески именувани за олеснувачи на преговорите меѓу Србија и Косово

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески ги именуваше своите советници од кабинетот д-р Елена Милевска Штрбевска и Јадранка Аризанковска...

Економија 31.01.23 | 08:35

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени какви што спроведува оваа влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економски ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, го отвори третиот панел насловен „Инвестиции...

Економија 26.12.22 | 11:32

Азески: Во 2022 година преживеавме, во 2023 година или одиме напред или потонуваме

Во екот на најголемата и најтешка криза кај нас, во 1999 година, во хотелот Александар Палас, точно во 19 часот започна седница на Советот на НАТО со која претседаваше генералниот...

Економија 01.11.22 | 17:32

Азески со македонски бизнисмени на средби со американски, норвешки, германски и јапонски компании во Белград и Берлин

Стопанската комора на Македонија продолжува со редовните, но најавува и повеќе меѓународни активности. Во Белград, Берлин и Скопје, како што информира, ќе се одржат...

Економија 14.10.22 | 09:36

На стопанството му се потребни субвениции за да ги задржи вработените

На работните средби со претседателот на Комората Бранко Азески, менаџментите на компаниите „Кожувчанка“ ДОО Кавадарци и Металопромет – Струмица ја споделија загриженоста...

Економија 13.10.22 | 09:46

Азески од Пробиштип: Рударството е една од гранките кои што може да донесе додадена вредност, потребна е поголема поддршка

“Булмак 2016”, како носител на концесии за експлоатација на металични руди од “Злетово” – Пробиштип и “Тораница” – Крива Паланка до овој момент работи непречено,...

Економија 11.10.22 | 23:06

Азески: Да се дозволи фирмите и граѓаните да купат дел од акциите на ЕСМ

Најевтина струја е таа која што ќе си ја произведеш сам, порача претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, критикувајќи затоа што државата не го искористи периодот...

Економија 07.09.22 | 22:32

Маричиќ-Азески: Заеднички ќе го трансформираме македонското стопанство во европско

Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и главен преговарач на тимот што ќе преговара со Европската Унија оствари работна...

Економија 09.08.22 | 14:41

Aзески за новите даноци: Oчекував разговори за проблемот број еден, а тоа е цената на електричната енергија

Пред почетокот на расправата за нацрт даночната реформа, бизнис секторот бара одговор на четири прашања кои денеска јавно ги соопшти претседателот на Стопанската комора...

Економија 01.08.22 | 09:17

Азески испрати сочувство по смртта на бизнисменот Палигора

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, испрати телеграма со сочувство по повод смртта на Никола Палигора, македонски бизнисмен и добитник на повеќе врвни...

Економија 27.05.22 | 13:39

Азески: Владата да се однесува одговорно и да им помогне на компаниите

Во ваква ситуација да донесеш ребаланс на Буџетот значи да се прилагодиш на ситуацијата и во тоа не гледам ништо друго освен намалување на непродуктивните трошоци,...

Економија 03.05.22 | 10:19

Азески: Ако не се преземе ништо со струјата, загубите на компаниите секој следен ден ќе бидат сè поголеми

Зголемување на домашното производство на електрична енергија преку докапитализација на АД ЕСМ, инвестирање во фотоволтаици и субвенционирање на дел од трошоците за...

Економија 18.02.22 | 10:12

НБРМ на средба со Комората: Мерките и политиките спроведени од Народната банка го ублажија ударот на пандемијата врз економијата

Мерките и политиките коишто ги спроведе Народната банка за време на пандемијата придонесоа за ублажување на ударот врз економијата, а потоа помогнаа и во процесот на...

Економија 17.01.22 | 14:45

Азески до Петков: Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку...

Македонија 10.12.21 | 17:18

Почнаа првите шестмесечни обуки за бизнис лидери и за развој на мали и средни бизниси

Советот за унапредување на високото образование и стратешки истражувања, кој функционира во рамки на Стопанската комора на Македонија, почна со реализација...

Економија 01.12.21 | 14:13

Пецаков – Азески: Да се возобнови здравствениот туризам

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, оствари средба со претседателот на Стопанската комора на Републка Македонија, Бранко Азески. На средбата претседателот Азески...

Економија 03.11.21 | 19:11

Азески: Прогласување енергетска криза е неминовно

Во интервју за Топ Телма, првиот човек на Стопанската Комора во Македонија Бранко Азески вели дека Владата ќе мора да прогласи енергетска криза. Не може оваа работа...

Економија 04.10.21 | 09:39

Азески: Струјата ќе не „дрма“ во наредниот период

Покрај последиците од пандемијата, снабдувањето со електрична енергија во наредните години ќе биде прашање со кое ќе се занимаваме 24/7, предвудува претседателот на...

Економија 28.07.21 | 10:28

Азески: Балканот да се отвори, историјата да се затвори, бизнисот да се обедини

Доста ни е од затвореност, корупција, сива економија и ефтина работна сила. Не сакаме веќе понижувања дека сме неспособни да се интегрираме во меѓународната заедница...

Македонија 21.06.21 | 09:14

Aзески: Ми беше чест што бев почесен конзул на Црна Гора

По повод одлуката на Министерството за надворешни работи на Црна Гора, Бранко Азески да не биде повеќе почесен конзул на оваа земја, претседателот на Стопанската комора...