Ознака: бран
Свет 28.06.22 | 10:24

Нови подсоеви на омикрон се шират низ Европа и предизвикуваат нов бран на корона вирусот

Европа минува низ седмиот бран на Ковид-19, во голема мера објаснет со новите соеви на вируси кои имаат силен капацитет да ја избегнат заштитата создадена од вакцинацијата...

Свет 24.05.22 | 16:59

Ни се заканува бран од четири кризи: инфлација, енергија, храна и клима, предупреди од Давос германскиот министер Хабек

Четири испреплетени кризи: инфлација, енергија, храна и климатски кризи може да имаат несогледливи последици. Повеќекратните закани за глобалната економија се на врвот...

Свет 12.11.21 | 10:13

Шпанија го избегна европскиот бран на Ковид-19, има 63 позитивни на 100 илјади жители

Со највисока стапка на вакцинација меѓу големите европски земји, Шпанија е поштедена од новиот бран на инфекција со коронавирус кој се прошири на поголем дел од континентот,...

Здравје 12.08.21 | 11:40

Д-р Лазаров: Ова не е бран, ова е цунами

Вирусот забрзано се шири низ земјава, по долго време, вчера беа регистрирани дури осум починати, а 588 новозаразени. Ова не е бран, ова е цунами, сите ќе имате можност да...

Здравје 16.05.21 | 08:49

Германски вирусолог: Германски вирусолог: Четвртиот бран на коронавирус може да се очекува наесен?

Германскиот вируолог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен четврти бран. Штрек предупредува дека и покрај...

Свет 07.05.21 | 11:44

СЗО предупредува на 3-от бран во Африка: Доцни доставата на вакцини, вакцинирање одложено, се закануваат нови видови

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска на нов бран на инфекција со ковид-19 во Африка поради доцнење во испораката на вакцини, бавна вакцинација...

Свет 20.10.20 | 13:33

Можен нов целосен „локдаун“ во Белгија

Портпаролот задолжен за коронавирусот во белгиската влада денеска предупреди дека ако продолжи трендот на зголемување на бројот на инфекции, земјата ќе треба повторно...

Македонија 08.06.20 | 16:40

Караџовски: Вториот бран е поради непочитување на мерките за време на Рамазан и ифтарските вечери

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски соопшти дека во 12 градови и општини има вкупно 97,5 од сите активни случаи, односно дека проблем се всушност...

Свет 07.05.20 | 10:42

Австрија: Ако има втор бран на Ковид-19, прво ќе се затворат училиштата

Австриската Влада подготви план за евентуален втор бран на ширење на Ковид-19, што предвидува нови рестриктивни мерки, а прво ќе се затворат училиштата. Планот е фокусиран...

Македонија 27.04.20 | 16:26

Филипче: Наесен се очекува нов бран на заболени од коронавирус

Министерството за здравство го прави планот за организација на капацитетите во болниците за новиот бран на коронавирусот кој се очекува на почетокот на есента, кога...