Ознака: борусија дортмунд
Фудбал 25.07.21 | 10:34

Детенце го прекина натпреварот на Борусија, Халанд приморан на „интервенира“

Трансферот на Ерлинг Халанд од Борусија Дортмунд е жешка тема ова лето, но младиот норвешки напаѓач засега се уште е член на „Милионерите“ со кои денес играше подготвителен...

Фудбал 01.05.21 | 23:48

Страшната Борусија во финалето на купот на Германија

Борусија Дортмунд го порази во полуфиналето од Германскиот куп со 5:0 второлигашот Холштејн Кил и стаса до финалето каде што ќе се сретне со РБ Лајпциг. Фудбалерите на...

Фудбал 13.12.20 | 16:44

По поразот од 1-5 дома, Борусија Дортумунд го отпушти тренерот

Лусиен Фавр е разрешен од функцијата главен тренер на Борусија, објави клубот од Дортмунд на својот официјален Твитер. Во соопштението се наведува дека одлуката е донесена...

Фудбал 21.10.20 | 10:56

Борусија разбиена во Рим

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Марко Ројс го коментираше поразот од Лацио со 1: 3 во натпреварот од 1. коло во групната фаза од Лигата на шампионите. Борусија спиеше во...

Фудбал 20.10.20 | 23:44

Манчестер Јунајтед го освои Париз, Лацио ја совлада Борусија Дортмунд

Манчестер Јунајтед е победник на големото дерби во првиот ден од овогодинешната сезона во Лигата на шампионите. На гостувањето во Париз против ПСЖ, „Црвените ѓаволи“...

Фудбал 07.10.20 | 21:03

Борусија Дортмунд очекува сериозни загуби поради коронавирусот

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд очекува загуби од 70 до 75 милиони евра оваа сезона, откако клубот ќе бидe уште попогоден од коронавирусот отколку минатата...

Фудбал 16.05.20 | 21:44

Навивачите „изгорени“ за фудбал: Купете ми ги јагодите побрзо, сакам да си одам дома да гледам Дортмунд

Дека фановите едвај дочекаа да почнат фудбалските првенства доказ е и овој навивач од Хрватска. Тој секојдневно продава на локалниот пазар но денеска не му одеше продажбата. Згора...

Фудбал 21.01.20 | 22:24

Затоа што не се редовни на трбините: Борусија Дортунд им одзема сезонски билети на дел од навивачите

Борусија Дортмунд откажа 500 сезонски билети за наредната сезона за нередовните навивачи на „Вестфален“ во тековното издание на Бундеслигата. Условот е присуство на...

Фудбал 23.10.19 | 23:10

Интер ја запиша првата победа во ЛШ сезонава, Наполи подобар од Салцбург

Милански Интер на домашен терен вечерва стигна до првите 3 бода сезонава во ЛШ откако со 2-0 го совлада ослабениот тим на Борусија Дортмунд. Гостите кои во Италија отпатуваа...

Фудбал 20.06.19 | 10:13

Дортмунд го врати Матс Хумелс со своите редови

Централниот дефанзивец, Матс Хумлес (30) е повторно играч на Борусија Дортмунд, објавија вчера „жолто-црните“ на својата официјална страна. Германецот играше за тимот...

Фудбал 04.05.19 | 20:44

Борусија „киксна“ на гости кај Вердер, Баерн чекор поблиску до титулата

Борусија Дортмунд не успеја да задржи водство од 0-2 и одигра реми на гостувањето кај Вердер (2-2) губејќи ги, се чини и минималните шанси за титула во Бундеслигата. „Милионерите“...

Фудбал 02.03.19 | 08:59

Дортмунд поразен од Аугзбург пред реваншот во ЛШ

Фудбалерите на Аугзбург синоќа ја совладаа екипата на Борусија Дортмунд пред своите навивачи со 2-1 и со тоа му направија проблем на лидерот на табелата во Бундес лигата. Џи...

Фудбал 02.01.19 | 12:29

За 64 милиони евра Кристијан Пулишиќ се сели во Челси

Борусија Дортмунд и Челси потврдија дека дошле до договор за трансфер на американскиот репрезентативец, Кристијан Пулишиќ кој ќе се пресели во Премиерлигата за 64 милиони...