Ознака: бонуси
Свет 20.01.22 | 08:46

Лидерите на германските Зелени под истрага за исплатата на „корона бонуси“

Јавното обвинителство во Берлин отвори истрага против раководството на германската партија на Зелените, вклучувајќи го и новиот вицеканцелар и министер за надворешни...

Свет 17.12.21 | 18:57

„Мерцедес“ ќе почести 100.000 работници со бонуси до 6.000 евра

Одборот и работничкиот совет на германскиот производител на автомобили Дајмлер и Мерцедес-Бенц ќе исплатат бонуси со висина до 6.000 евра на приближно 100.000 квалификувани...

Македонија 23.08.21 | 14:17

Со новиот Изборен законик се враќаат спорните бонуси за кои по укорот од Бејли отказ даде цела ДИК

Во 2017 година тогашниот американски амбасадор Џес Бејли ги укори членовите на Државната изборна комисија дека си поделиле бонуси од по една плата за секој месец од изборниот...

Македонија 14.08.21 | 12:53

Нема дилема: Бонусите за административците се директна предизборна корупција

На само два месеци пред локалните избори, Владата донесе уредба со која дел буџетски корисници ќе земат додаток на плата во висина до 30 отсто од износот на основната...

Македонија 18.06.20 | 11:46

Рускоска води истрага за Јанева за бонусите во СЈО

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска за Република потврди дека против Катица Јанева се води уште еден случај кој е во предистражна постапка за делењето...

Македонија 26.01.20 | 19:17

Државниот завод за ревизија ќе ја проверува основаноста за исплата на бонусите во СЈО

Државниот завод за ревизија следниот месец ќе го проверува начинот како биле исплаќани високите надоместоци во веќе згаснатото Специјално обвинителство, објави Алсат. Ќе...

Македонија 20.12.19 | 13:58

Од лулка на правдата СЈО стана дувло на криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21 истакна дека Специјалното јавно обвинителство кое требаше да биде лулка на...

Македонија 14.12.19 | 09:43

Јаневи едни од најбогатите во Македонија: Откако ги обезбедила роднините, Јанева ги богатела другарите на синот

Катица Јанева, под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на СЈО за плаќање на роднини и пријатели. Катица Јанева и нејзините...

Македонија 30.11.19 | 13:02

Братучедот на Дескоска зел 60.000 евра хонорари од СЈО?!

По вчерашната изјава на министерката за правда Рената Дескоска се поставија неколку прашања околу актуелната тема за енормните суми на хонорари кои се делеле по СЈО,...

Македонија 29.11.19 | 18:17

„Алфа“: Што зборуваше Заев за бонусите во ДИК, а што сега за СЈО

Колку му значи некогашното СЈО на премиерот во заминување, кога тој по секоја цена наоѓа оправдување за сите грешки, злоупотреби, погазени начела и принципи на совесност...

Македонија 29.11.19 | 09:50

Катица Јанева и другите обвинители треба да вратат 1.000.000 евра во државниот буџет!

Катица Јанева и другите обвинители треба да вратат 1.000.000 евра во државниот буџет!, пишува на фејсбук пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски. Милошоски пресметал...

Македонија 28.11.19 | 22:41

Најчевска: Зошто Јанева воопшто имала можност да дели пари како сака?

За професорката Мирјана Најчевска останува нејасно зошто на Катица Јанева ѝ биле дадени сите пари од Специјалното јавно обвинителство на располагање, без никаква контрола. Зошто...

Македонија 28.11.19 | 16:44

Јовески: Апсурд е секретар да има поголема плата од претседателот на државата

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот...

Македонија 28.11.19 | 15:57

Дали Примислав Димовски е вмешан во случајот „Рекет“?

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите...

Македонија 28.11.19 | 12:47

Афера „Кеш“: Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ во живо


Македонија 28.11.19 | 12:35

Колку имаат за враќање и за што ќе одговараат: Катица 157.000, Фетаи, Бубевски и Јосифоска по 74.000 евра

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, пишува на Фејсбук пратеникот Антонио Милошоски. Тој објаснува дека прашањето...

Македонија 28.11.19 | 11:21

Ораданоски: 225.000 денари не се некои големи пари за да ме „заебаваат“ дека сум евтин

Поранешниот новинар на 1ТВ, Сашо Орданоски, во својата последна колумна потврдува дека земал пари од СЈО. Toj дури и релативизира и се шегува дека 225.000 денари и не биле...

Македонија 27.11.19 | 21:45

Првиот човек на алфите: Доколку се утврди дека сум несоодветно платен, подготвен сум да ги вратам парите

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски се огласи во јавноста откако се најде на листата на ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари. Тој...

Македонија 27.11.19 | 13:25

За бонусите на Лиле Стефанова шивачка треба да шие над 34 години, a нејзе не ѝ стасуваат за стоматолошка ординација

Само од додатоците на платата радовишката обвинителката Лиле Стефановска земала 97.000 евра за 4 години. Настрана високата плата. Само за да ги заработи додатоците на...

Македонија 22.11.19 | 10:50

Јанева зела 157.000 евра бонуси, а Апелација ја пушти во домашен притвор бидејќи била невработена и без имот

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, покажуваат официјалните информации од...