Ознака: бомбашки напад
Свет 02.03.23 | 19:33

Бомбашкиот напад на концертот на Аријана Гранде можел да се спречи, покажа истрагата

Пропуштена била значајна можност да се преземат активности што можеле да го спречат смртоносниот самоубиствен бомбашки напад на крајот од концертот на поп пејачката...

Свет 19.11.22 | 12:02

Притворени 17 осомничени за врска со нападот во Истанбул

Суд во Турција одреди притвор до почетокот на судењето за 17 осомничени за организација на бомбашкиот напад во Истанбул, во кој загинаа шест, а 81 лице се здобија со повреди. Тие...

Свет 16.10.21 | 10:45

Џихадисти од ИД-К ја презедоа одговорноста за нападот врз џамијата во Кандахар

Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице. За...

Свет 21.04.19 | 15:10

Идентификувани организаторите на бомбашките напади во Шри Ланка

Властите во Шри Ланка ги идентификуваа организаторите на бомбашките напади во градот Коломбо кои зад себе оставија повеќе од 200 загинати и 450 ранети. Министерот за одбрана...