Ознака: Бомба
Македонија 27.04.22 | 08:05

„Ќе видиш ти адвокатско гомно!“: Инцидентот за кој Катица Јанева уште во 2001 била осудена на затворска казна

Уредникот Бранко Героски објави документ за инцидент случен во гевгелискиот суд во 2001 година, во кој вмешани се поранешната обвинителка и шефица на СЈО Катица Јанева...

Свет 22.04.22 | 20:04

Во напад на џамија во северен Авганистан загинале најмалку 33 лица

Најмалку 33 лица загинале, а 43 се повредени при напад врз џамија и верско училиште во северен Авганистан, при што голем дел од жртвите се ученици, соопшти талибански официјален...

Балкан 22.04.22 | 16:00

Драма во Загреб: Полицијата добила пријава за две поставени бомби во „Арена центар“

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди...

Калеидоскоп 18.04.22 | 16:20

Цел Белград на нозе, дојава за бомба во трговски центри

Трговските центри „Галерија“ и „Рајичева“ денеска се евакуирани поради дојава за бомба, соопштило српското МВР за „Танјуг“. Трговскиот центар „Галерија“ бил евакуиран...

Балкан 13.04.22 | 11:23

Дронот што падна во Загреб носел бомба, покажа истрагата

Синоќа хрватска „Нова ТВ“ објави дека дронот што падна во Загреб бил модифициран и, како што наведоа, во леталото наместо камера имало поставена бомба. Жупаниското...

Свет 09.04.22 | 19:22

Маж оставил бомба во катедрала во Франција

Катедралата „Сент Етјен“ во Тулуз била евакуирана кога непознат маж влегол за време на утринската богослужба и оставил пакет со рачно изработена бомба, која не била...

Балкан 05.04.22 | 18:32

Аеродромот во Белград повторно е евакуиран поради дојава за бомба

Белградскиот аеродром „Никола Тесла“ попладнево е евакуиран поради дојава за бомба. Во тек е преглед на аеродромот поради дојава дека во објектот е поставена експлозивна...

Свет 02.04.22 | 21:34

Руската гарда спречила терористички напад во близина на Киев на место каде што се делело хуманитарна помош

Руската Национална гарда спречила терористички напад во регионот на Киев, на место каде што била дистрибуирана хуманитарна помош. Како што објави агенцијата Интерфакс,...

Балкан 23.03.22 | 08:53

Романски борбени авиони следеле патнички авион на лет од Москва кон Истанбул по дојава за бомба

Романски борбени авиони следеле патнички авион на лет од Москва кон Истанбул во воздушниот простор на таа земја, откако била примена дојава за бомба во авионот, соопшти...

Балкан 14.03.22 | 16:55

Повторно дојава за бомба во авион на Ер Србија на релација Белград-Москва

Српското министерството за внатрешни работи за агенцијата ФоНет потврди дека имаат дојава дека во авионот на Ер Србија на релацијата Белград-Москва имало експлозивна...

Балкан 12.03.22 | 18:48

На седиште во трамвај во Сараево пронајдена бомба

Експлозивна направа е пронајдена во трамвај во сараевската населба Ченгиќ Вила, потврдија од МВР на кантонот Сараево, пишува Кликс.ба. Диспечерот на ГРАС околу 13 часот...

Балкан 11.03.22 | 22:52

На мејл стигнала порака дека има бомба во авионот

Авионот Ербас кој денеска полетал од белградскиот аеродром за Москва итно е вратен во главниот град на Србија поради дојавата за бомба, дознава Телеграф. Како што дознава...

Балкан 11.03.22 | 18:45

Авион на „Ер Србија“ на лет за Москва вратен во Белград поради закана од бомба

Кратко по полетувањето од аеродромот во Белград, на летот на компанијата „Ер Србија“ кон Москва, стигнала дојава за бомба во авионот, објави РТС. Според безбедносните...

Свет 06.03.22 | 21:35

Руска амбасада: Лажна вест, бомбата не е фрлена, нова е како од магацин

Руската амбасада во Македонија реагира на веста што ја објави украинскиот министер Кулеба дека руската армија бомбардирала цивилни цели во Украина. Оваа не експлодира,...

Балкан 07.02.22 | 15:48

Евакуирано пристаништето во Бар поради дојава за бомба

Црногорската полиција во моментов проверува дали е поставена експлозивна направа во пристаништето Бар, велат за „Вијести“ од Полициската управа (УП). Од пристаништето...

Свет 27.12.21 | 08:52

Маж се заканувал со бомба во трговски центар во Москва

Полицијата во Москва трага по непознат маж кој со бомба се заканувал на безбедноста во големиот трговски центар „Метрополис“ во руската престолнина. Безбедносните...

Балкан 14.12.21 | 17:02

Анонимен повик за подметнати бомби го запре метрото во Атина

Две линии на атинското метро попладнево беа затворени и евакуирани сите патници како од вагоните, така и од станиците, по анонимниот повик во информативен портал дека...

Свет 13.12.21 | 08:43

Eксплозија на бомба во манастирот Серпухов кај Москва, осуммина повредени

Осум лица, меѓу кои седум деца, се повредени во експлозија во манастирот Серпухов кај Москва, пренесува ТАСС, повикувајќи се на извор од полицијата. Експлозијата се случила...

Свет 07.12.21 | 09:51

Бомба од Втора светска војна најдена во задникот на маж, тврди дека паднал врз неа не сакајќи

Единица за деактивирање на екплозивни направи од Армијата била итно повикана во Кралската болница во Глостер, Англија, откако докторите интервенирале врз маж во чиј...

Балкан 04.12.21 | 21:16

Пронајдена бомба под полициско возило кое го придружувало Ердоган

Под полициско возило, дел од придружбата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пронајдена е бомба. Како што пренесуваат турските медиуми, експлозивната направа...