Ознака: болни
Македонија 18.11.20 | 15:51

Вкупно 1.271 пациент болен од ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, има 90 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат 689 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри...

Македонија 13.11.20 | 15:37

Вкупно 702 паценти со симптоми на ковид-19 се лекуваат во болниците во земјава

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 569 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри во Битола...

Свет 11.11.20 | 14:44

Црн рекорд во Италија, починаа 580 пациенти од ковид-19 во еден ден

Во Италија за еден ден се регистрирани нови 35 илјади заболени од Ковид-19, а починале рекордни 580 луѓе во рок од 24 часа. Уште од април, на врвот од првиот бран од пандемијата,...

Македонија 08.11.20 | 09:33

Се повеќе заразени имаат потреба од хоспитализација: Мора да се примаат болни и на интерните клиники на Клиничкиот центар

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во државава достигна 14.661, откако во минатите 24 часа беа регистрирани 1.285 нови случаи на позитивни на корона вирус. Ширум клиниките...

Свет 23.10.20 | 10:13

Европа за 10 дена со двојно поголем број на новозаболени – за еден ден 200.000 случаи

За само 10 дена, бројот на нови случаи на заразени со новиот коронавирус во Европа се зголеми двојно. За првпат на континентот вчера беа евидентирани 200.000 заразени за...

Македонија 10.10.20 | 18:32

На струмичкото инфективно одделение се бара кревет повеќе

Преполно  е струмичкото инфективно одделение и дневниот КОВИД центар. Се бара кревет повеќе за сместување на пациентите позитивни на корона – вирусот во Струмица. Од...

Вести 09.10.20 | 22:04

Европа првпат регистрира над 100.000 заразени за 24 часа

Во Европа за првпат се регистрирани над 100.000 новоинфицирани со новиот коронавирус за последните 24 часа, откако бројот на новоинфицирани во држави како Русија и Велика...

Здравје 05.09.20 | 16:09

Следете ги со внимание: Ова се симптомите на коронавирус кај малите деца

Дијареа, повраќање и грчеви во стомакот кај децата можат да бидат знак на инфекција со коронавирус, предупредуваат британските научници. Истражувачки тим од Универзитетот...

Скопје 02.08.20 | 14:16

Чаир сѐ уште со најголем број на активни случаи, се намалува бројот во Аеродром и Кисела Вода

Скопската општина Чаир сѐ уште на врвот по бројот на активни случаи со коронавирусот. Иако вчера бројот беше речиси идентичен со Аеродром и Кисела Вода, денешната статистика...

Здравје 27.07.20 | 13:27

Хоспитализираните со Ковид-19 на Инфективна клиника добиваат и третман со физикална терапија

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби секој пациент добива третман соодветен на неговата здравствена состојба. Кај пациентите кои се хоспитализирани...

Македонија 15.07.20 | 08:09

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови за вонсемејна грижа и 1.235 затвореници

Вкупно 7.861 болни и немоќни лица го оствариле правото на глас денеска на вториот ден од гласањето на предвремените парламентарни избори. Што се однесува до лицата кои...

Македонија 13.07.20 | 08:51

Денеска гласаат лицата позитивни на ковид-19, утре болните и изнемоштените

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки на предвремените...

Економија 07.06.20 | 11:01

МЗЗПР бара секој вработен заболен од ковид-19 на работното место да му биде исплатена целата плата

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) достави предлог текст до Владата со кој бара на секој заразен работник на работното место со коронавирусот да му...

Македонија 06.06.20 | 12:22

Излекувани лекари од кумановската болница сведочат за вирусот: По секој изговорен збор имав напад на кашлица

Коронавирусот постои, тој е тука меѓу нас и во ниту еден момент не смееме да се опуштиме, треба доследно да ги почитуваме препораките за лична заштита, држење дистанца,...

Здравје 02.04.20 | 13:24

Третманот на сите болни од Ковид-19 паѓа на товар на Фондот за здравство

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение...

Здравје 18.03.20 | 08:58

Корона вирус: Препораки за пушачите, асматичарите, дијабетичарите и оние со висок притисок

Што треба да правите ако сте пушач, ако имате астма, дијабетес или висок крвен притисок. Направете сè што е во ваша можност, а ова се препораките. Никој не е отпорен на...

Македонија 03.10.19 | 22:29

Чилиманов: Да лажеш очајни луѓе со деца болни од епилепсија, да им даваш лажна надеж, затоа што бизнисот со расипани корнишони не ти носи доволен профит.. тоа е Заев!

Во многу многу тешка конкуренција (ќе се вртеле младите од странство, жицата македонска, имал докази за Нешковски, Младенов, за масакрот пред Велики Петок..) мислам дека...

Здравје 06.05.19 | 15:05

Како болните од рак ќе ја добијат терапијата за време на посетата на Папата во Скопје?

„Утре во нашето големо село Скопје ќе ни дојде папата Франциско и во негова чест, на нас болните од карцином нема да ни биде овозможено да си ја примиме терапијата .Јас...