Ознака: болни
Македонија 23.08.21 | 18:30

Денеска се регистрирани 333 нови случаи на Ковид 19, пријавени се 27 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.022 тестирањe, а регистрирани се 333 нови...

Здравје 13.08.21 | 09:02

Ковид-19: Гостивар, по Скопје и Тетово со најмногу заразени и хоспитализирани

Гостивар е третиот град, по Скопје и Тетово, каде ширењето на коронавирусот почнува да зема голем замав. За едно деноноќие регистрирани се 99 новозаразени. Ако бројот...

Здравје 04.08.21 | 14:58

Д-р Нуредини од Ковид-центарот во Тетово: Вчера имавме 64 амбулантски прегледи, тоа не сме го имале уште од есенскиот бран, аларматно е во споредба со лани

Свадбените или други свечености што се организираат придонесоа да имаме зголемен број на позитивни пациенти во болница, изјави д-р Гзим Нуредени, координатор во Ковид...

Свет 27.07.21 | 19:14

Во Израел првпат по четири месеци има повеќе од 2.000 заразени со ковид-19 за еден ден

Министерството за здравство на Израел објави дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу од март. Како што е наведено, биле тестирани...

Здравје 09.07.21 | 12:54

Децата од Гевгелија се негативни на ковид-19, педијатри ќе испитуваат од што боледувале

Децата во Гевгелија имаат негативни тестови на ковид-19, допрва ќе се испитува за каква инфекција се работи, информира Министерот за здравство Венко Филипче. Денеска...

Здравје 08.07.21 | 13:34

Во Тетово 11, во Скопје 8 новозаразени со Ковид -19, нема починати

Нема починати од ковид-19 во изминатото деноноќие, а Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа...

Македонија 02.07.21 | 14:07

Без лекот сум многу лошо, кислород земам две недели и постојано сум со него: Болните од целебрална фиброза молат за лекот Калидеко

Лицата болни од цистична фиброза информираат дека се во лоша здравствена состојба, откако се потроши лекот Калидеко, кој им овозможуваше да можат да функционираат без...

Здравје 10.06.21 | 16:04

Почина еден пациент, 18 позитивни на ковид-19 од 2.411 тестирања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови...

Здравје 24.05.21 | 12:34

Во болниците низ земјава се лекуваат 317 ковид пациенти, има 565 празни болнички кревети во ковид центрите

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 186 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во ковид центрите...

Балкан 19.05.21 | 16:56

Во Србија 609 нови случаи, 80 лица на респиратор

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 609 нови случаи на коронавирус и 15 смртни случаи. Во моментов има 2.289 пациенти на болничко лекување, од кои 80 се на респиратор. Во...

Здравје 11.05.21 | 11:39

Постои мал ризик од сериозни компликации по прележан ковид-19 кај пациенти кои не биле во болница, покажа едно истражување

Студија спроведена во Данска покажала дека постои мал ризик од сериозни компликации по инфекцијата кај пациенти кои не морале да бидат примени во болница, пренесува...

Здравје 11.05.21 | 10:59

Во болниците низ земјава 701 пациент се лекуваат од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 701 и има...

Здравје 08.05.21 | 14:24

Бројката падна под илјада: 806 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 806 и има околу...

Здравје 04.05.21 | 11:07

Во болниците во Македонија од ковид-19 се лекуваат 1.068 пациенти, за еден ден во Скопје се примени 24 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 622 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 26.04.21 | 13:32

1.422 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.422 и има околу...

Скопје 23.04.21 | 12:36

Во Скопје хоспитализирани 52 нови пациенти болни од ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 639 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Вести 07.04.21 | 13:24

Бројките растат секојдневно, 1.740 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.740 и има околу...

Здравје 30.03.21 | 13:05

Во болниците во Македонија 1.577 пациенти се лекуваат од ковид-19, за еден ден во Скопје се примени 74 нови пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.577 и има околу...

Скопје 16.03.21 | 13:39

Сè поголем е бројот на пациенти со ковид-19 кои завршуваат во болница: За 24 часа 67 се хоспитализирани

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 67 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 08.03.21 | 12:00

Одделението за физикална терапија во Негорци е затворено, медицинските лица се болни од ковид-19 или се во изолација

Дел од лекарите, медицинските сестри, лаборантите и болничарите се заразени од Ковид-19 или пак се наоѓаат во изолација поради контакт со позитивни пациенти Влошената...