Ознака: болни
Македонија 05.03.21 | 15:53

11 лица починаа од ковид-19, меѓу нив и 39-годишен пациент, нови 843 заболени

Вкупно 11 лица починаа од компликации од ковид-19, а меѓу нив и еден 39-годишен пациент, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања,...

Вести 04.03.21 | 12:54

Во болниците во Македонија од ковид-19 се лекуваат 787 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 464 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Македонија 04.03.21 | 12:37

За 24 часа во Скопје хоспитализирани 39 пацинети болни од ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 323 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 03.03.21 | 15:06

Бројките повторно растат: Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од ковид-19, регистирани нови 807 заболени

Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Починатите пациенти од Скопје се на возраст од  80, 74 ,68...

Балкан 16.02.21 | 13:19

Македонците им ја пренесоа заразата: Во Врање се повеќе заболени од ковид

Во Врање се зголеми бројот на заболени од коронавирусот. Во градот денес се регистрирани 127 нови случаи на коронавирус, што е значително повеќе отколку во средата, кога...

Свет 31.01.21 | 12:40

Курц и понуди помош на Португалија, ќе ги презема сериозно болните од коронавирус

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска и понуди помош на Португалија во борбата против пандемијата на коронавирусот, преземајќи тешко болни пациенти. Во телефонскиот...

Македонија 04.01.21 | 11:29

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 22 пациенти, а вкупно се лекуваaт 375 болни

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 22 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 375 лица сомнителни и потврдени за ковид...

Здравје 24.12.20 | 15:00

Во ковид центрите во Скопје се лекуваат 459 болни

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 27 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 459 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 17.12.20 | 10:30

Во ковиц-центрите во Скопје се лекуваат речиси 500 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 40 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 495 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Здравје 07.12.20 | 12:01

Повеќе од 1.300 пациенти заразени со ковид-19 се лекуваат во болниците во Македонија

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 872 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Македонија Здравје 30.11.20 | 11:43

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 38 пациенти, а вкупно се лекуваат 480 болни

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 38 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 480 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Здравје 27.11.20 | 12:40

463 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Здравје 26.11.20 | 13:23

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, за 24 часа се хоспитализирани 43 нови

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. На инфективните одделенија во земјава се лекуваат...

Македонија 23.11.20 | 15:00

На инфективните одделенија во земјава се лекува 821 пациент болен од ковид

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 821 пациент позитивeн и суспектен на корона вирусот. По извештаите...

Македонија 23.11.20 | 09:13

Тие на смртно болни кревет во болница не им даваат, Скопје и Охрид Амстердам ќе го правеле!

Тие на смртно болни кревет во болница не им даваат, Амстердам ќе го клонираат. Како ви текна еј?, коментира на фејсбук Сашо Тасевски, актер и поранешен директор на Драмски...

Македонија 21.11.20 | 19:32

Тешко ѝ на државата во која Филипче лекува, а Стојанче брани: 25 пациенти починаа од ковид-19, 1.182 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31,...

Македонија 18.11.20 | 15:51

Вкупно 1.271 пациент болен од ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, има 90 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат 689 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри...

Македонија 13.11.20 | 15:37

Вкупно 702 паценти со симптоми на ковид-19 се лекуваат во болниците во земјава

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 569 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри во Битола...

Свет 11.11.20 | 14:44

Црн рекорд во Италија, починаа 580 пациенти од ковид-19 во еден ден

Во Италија за еден ден се регистрирани нови 35 илјади заболени од Ковид-19, а починале рекордни 580 луѓе во рок од 24 часа. Уште од април, на врвот од првиот бран од пандемијата,...

Македонија 08.11.20 | 09:33

Се повеќе заразени имаат потреба од хоспитализација: Мора да се примаат болни и на интерните клиники на Клиничкиот центар

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во државава достигна 14.661, откако во минатите 24 часа беа регистрирани 1.285 нови случаи на позитивни на корона вирус. Ширум клиниките...