Ознака: бојкот
Македонија 03.10.20 | 12:18

Среќата кај учениците со онлајн наставата ќе ги натера и оние што бојкотираат да се приклучат, верува Царовска

Министерката за образование и наука Мила Царовска, во врска со најавите за бојкот на наставата рече дека во моментов нема целосен бојкот во ниту едно училиште, туку...

Македонија 02.10.20 | 16:13

Не им е гајле за Царовска: Гимназијата во Дебар од понеделник отворена за учениците, на нозе е и Струга

Дебарските средношколци од гимназијата „28 Ноември” од понеделник ќе започнат да посетуваат настава со физичко присуство. Ова е заедничка одлука на самото училиште,...

Македонија 02.10.20 | 12:48

Царовска: Бојкотот на наставата е неконструктивен начин за надминување на кризата

Најавувањето бојкот или нарушување на протоколите во училиштата е неконструктивен начин на надминување на оваа криза во нашата држава. Секој од нас е одговорен за јавното...

Македонија 01.10.20 | 10:47

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година. Како што претходно најавија тие бараат настава...

Македонија 30.09.20 | 10:37

Уште не почната, се најавува бојкот на наставата

Градоначалникот на општина Кичево, Фатмир Дехари на денешната средба со новинарите истакна дека ја информирал министерката за образование и наука Мила Царовска за...

Калеидоскоп 22.09.20 | 15:34

Изгубил на изборите иако бил единствениот кандидат

Иако единствен кандидат на локалните избори во малата општина Лезина, Италија, гратче со шест илјади жители, кандидатот на партијата „Лига“, Примиано Ди Мауро, загуби. За...

Свет 29.08.20 | 18:36

Обединетите Арапски Емирати го укинаа бојкотот на Израел од 1972 година

Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот на Абу Даби, Калифа Бин Зајед Ал Нахјан денеска издаде указ со кој формално се става крај на бојкотот на Израел од страна...

Македонија 20.08.20 | 13:26

Средношколците најавуваат бојкот или протест против начинот на настава

Средношколците се мобилизираат против начинот на реализација на новата учебна година. Бараат комбиниран модел и тврдат дека не биле вклучени во носењето на одлуката....

Македонија 18.08.20 | 13:37

Алијанса и Алтернатива размислуваат за бојкот на Собранието

Дванаесетте пратеници на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива размислуваат за бојкот на Собранието поради неисполнувањето на ветувањето од страна на ДУИ...

Свет 28.04.20 | 17:39

Поранешниот претседател на Европскиот Совет Туск повика на бојкот на изборите во Полска

Поранешниот претседател на Европскиот Совет Доналд Туск повика на бојкот на претстојните претседателски избори во неговата земја Полска, велејќи дека гласање преку...

Економија 04.02.20 | 14:09

Сугарески апелира машиновозачите да продолжат со работа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески апелира машиновозачите да продолжат со работа и истакнува дека е подготвен повторно да преговара со нив, но, како што...

Економија 04.02.20 | 08:54

Бојкот на машиновозачите, возовите денеска нема да возат

Машинскиот персонал во Железници Транспорт изутринава од седум часот ја бојкотира работата, поради што ќе биде во прекин патничкиот и товарниот железнички сообраќај,...

Балкан 02.02.20 | 08:47

Српската опозиција усвои Декларација за бојкот на изборите

Опозициските партии обединети во коалицијата Сојуз за Србија (СзС) и други партии меѓу кои и Движењето на слободни граѓани (ПСГ) кои имаат донесено одлука за бојкот на...

Македонија 23.01.20 | 18:13

И телевизиите и владата молчат за причините за бојкотот

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Завчера тие ги спуштија камерите...

Македонија 22.01.20 | 17:17

Националните телевизии ги бојкотираат Владата и министрите

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Вчера тие ги спуштија камерите...

Култура 10.12.19 | 20:47

Македонија по стапките на Косово се приклучи кон бојкотот на доделувањето на Нобелова награда на Хандке

Солидаризајќи се со дел од балканските држави, меѓу кои Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, кои најавија дека нема да испратат свои амбасадори на церемонијата,...

Балкан 20.09.19 | 20:51

Илјада евра ќе добие тој што ќе натера барем една од политичките партии да ги бојкотира изборите

Награда од илјада евра ќе добие тој што ќе натера барем една од политичките партии да ги бојкотира изборите, стои во оглас објавен во подгоричкиот весник Дан. Во текстот...

Македонија 10.06.19 | 09:12

ВМРО-ДПМНЕ бара консултации или ќе повика на бојкот на пописот

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа...

Македонија 05.05.19 | 13:19

Цивил: Изборниот молк се крши на терен со агитирање, вработени во МВР повикуваат на бојкот

„Изборниот молк се крши на терен со агитирање и дистрибуција на пропаганден материјал, на неколку интернет портали, а најмногу на социјалните мрежи како Фејсбук, Инстаграм...

Македонија 01.05.19 | 17:50

ДУИ: Бојкот ќе предизвика криза

Силно ја поддржуваме кандидатурата на консензуалниот заеднички кандидат за претседател, Стево Пендаровски во вториот круг на 5 мај, соопштија денеска централниот изборен...