Ознака: Блумберг
Свет 15.05.22 | 21:48

Блумберг: Рублјата е најуспешната валута во светот оваа година

Националната валута на Русија зајакна на Московската берза на околу 63 рубли за долар, за првпат достигнувајќи го нивото на почетокот на февруари 2020 година, додека во...

Свет 29.03.22 | 09:37

Блумберг престанува со работа во Русија и во Белорусија

Блумберг ЛП (Bloomberg LP), матичната компанија на Блумберг њуз, ја прекинува работата во Русија и во Белорусија поради воведените санкции. Но, медиумскиот проект на Блумберг...

Македонија 15.10.21 | 15:32

Блумберг ќе отвори редакција и во Скопје

Блумберг Медиа (Блумберг) и МТел Свис, радиодифузер во сопственост на Телеком Србија, денеска го најавија отворањето на првата регионална деловна мрежа за вести во Југоисточна...

Македонија 20.04.21 | 11:06

Блумберг со пресметка: За да се вакцинираат 75 отсто од населението, на Македонија ќе и бидат потребни цели 10 години

За да се вакцинираат 75 % од населението против Ковид19 на Македонија ќе и бидат потребни цели 10 години ако остане овој тренд на имунизација, анализира американскиот...

Македонија 15.03.21 | 14:23

Мицкоски: Вие ги носите на совест сите заболени и починати, не може за цел свет да има вакцини, само за нас да нема

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку фејсбук статус уште еднаш укажа на неспособноста на власта да ја менаџира ковид кризата. Неспособноста на Заев и Филипче...

Калеидоскоп 19.08.20 | 09:34

Илон Маск стана четвртиот најбогат човек во светот

Илон Маск стана четвртиот најбогат човек во светот, со богатство во вредност од речиси 85 милијарди долари. Во понеделникот акциите на компанијата Тесла пораснаа за...

Свет 02.04.20 | 09:11

„Блумберг“: Кина прикажувала лажни бројки на заразени и смртни случаи од коронавирус

Кина криела за големината на епидемијата во земјата и прикажувала некомплетни бројки на заразени и смртни случаи, се дознава од извештај на американските разузнавачи,...

Македонија 13.10.19 | 19:01

„Блумберг“: Никаков датум за преговори да не им се дава на Македонија и Албанија, смета Франција

Франција инсистира дека блокот сè уште не е подготвен да разговара за можноста за прифаќање нови членки, покажуваат документи разменети меѓу дипломатските мисии во...

Економија 22.09.19 | 19:16

Алфа: Канабисот на Заеви на страниците на „Блумберг“, братучедот на премиерот одби разговор за бизнисот со марихуана

Оранжериите на братучедот на премиерот, односно Трајче Заев се празни, барем вака тврди американски Блумберг. Иако пред околу една година токму овој член на семејството...