Ознака: БЈБ
Црна хроника 24.02.23 | 20:11

Приведен син на поранешен директор на Бирото за јавна безбедност

Син на поранешен директор на Бирото за јавна безбедност синоќа бил приведен во полицискa акција во еден познат скопски локал во Капиштец, бидејќи кај него била пронајдена...

Македонија 09.08.22 | 17:17

Директорот на Бирото за јавна безбедност во посета на полицијата на Албанија

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, придружуван од високата делегација на Македонија, денеска беше во посета на албанската државна полиција. Тасевски...

Фудбал 15.07.22 | 22:41

Бирото за јавна безбедност не дозволува Македонија ЃП и ЦСКА Софија да играат во Скопје

МВР, поточно Бирото за јавна безбедност (БЈБ) бараат натпреварот од второто квалификациско коло на Конференциската лига на УЕФА, меѓу Македонија Ѓорче Петров и ЦСКА...

Твитови 08.07.22 | 11:32

Директорот на БЈБ пред камери ни кажа дека заслужуваме да бидеме убиени ако некого возбудиме со нашето присуство

Значи директорот на БЈБ пред камери ни кажа дека заслужуваме да бидеме убиени сред бел ден на улица ако некого возбудиме со нашето присуство. Ова е најчиста форма на...

Твитови 08.07.22 | 11:02

Деца ќе си продадат, само да не им се налутат

Деца ќе си продадат,само да не им се налутат. Вакво подаништво е невидено досега. “Албанците мирно што си стојат на страна”. 🤔 pic.twitter.com/uTUdhZxf7Z — OnePick (@onepickright) July...

Македонија 07.07.22 | 19:16

Пиштолџијата од 27 април за пукањето вчера: Имаше полицајци, од лош агол гледате

Новинарот на Алфа телевизија на искористи прес-конференцијата на министерот за внафрешни работи Оливер Спасовски и на директорот на БЈБ Сашо Тасевски за да ги праша...

Црна хроника 29.05.22 | 16:01

МВР стана дувло за криминал: Заменик директорот на БЈБ Ариф Асани ослободи криминалец во Чаир кој пукаше во полицајци

Дали МВР е претворено во дувло на криминалци? Вакви прашања поставуваа граѓаните на социјалните мрежи откако беше објавено видео во кое во главна улога е заменик директорот...

Македонија 21.01.22 | 13:30

„Полицијата бележи успешни резултати“, велат од Влада за реизборот на Сашо Тасевски како директор на БЈБ

Владата на вчерашната седница го именуваше Сашо Тасевски за директор на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи, кој и досега ја извршуваше...

Македонија 18.11.21 | 10:34

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски?

Зошто на претседателката на Одборот на директори на ГТЦ така јавно ѝ честитаат за Саше Тасевски, прашува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, алудирајќи на веста...

Скопје 18.11.21 | 08:39

Во Управниот Одбор на ГТЦ каде се штити крадење на струја е Трајанка Тасевска сопруга на директорот на БЈБ Сашо Тасевски

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно...

Фудбал 09.07.21 | 13:45

МВР ѝ го смени името на ФФМ при доделување плакета за Ангеловски

Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, доби плакета од Министерството за внатрешни работи (МВР), кое му беше доделено од директорот...

Македонија 20.06.21 | 21:30

Човекот кој ја има најважната оперативна позиција во МВР промовира Голема Албанија на социјалните мрежи

Помошник директорот на Бирото за јавна Безбедност, Шефик Бајрами, „лета орли“ на социјалните мрежи. Бајрами пред нешто повеќе од половина час, во стори на својот фејсбук...

Македонија 31.05.20 | 19:31

Началникот на СВР Куманово го демантира Тасевски: Чулев не седеше во канцеларија да води политика

За волја на вистината, Чулев неколку пати беше во посета на Куманово. Не седеше во канцеларија да води политика. Лесно е да се седи во канцеларија и да се даваат партиски...

Македонија 31.05.20 | 15:38

Полициски началници му возвраќаат на директорот на БЈБ: Бараат извинување од Тасевски

Мешањето на политиката во работењето на Министерството за внатрешни работи во време кога СДСМ раководи со министерството ниту е новина, ниту ме изненадува. Денешната...

Твитови 29.05.20 | 19:57

Директорот на БЈБ апсеше момче со куче, зошто не постпи и за ифтар?


Македонија 09.05.20 | 22:57

Чулев до Спасовски: Луѓето од БЈБ, поставени од вас ја имаат директната одговорност за Струга

Чулев го критикува Спасовски за неговото раководење со МВР пред да биде избран за премиер, обвинувајќи дека во тоа време биле направени десетиците спорни тендери за...

Црна хроника 26.01.20 | 20:25

БЈБ ги има во увид телефонските броеви на членовите на групата „Јавна соба“

Бирото за јавна безбедност (БЈБ) ги има во увид 7.000 телефонски броеви на членовите во затворената група „Јавна соба“ на „Телеграм“, како и тоа кој е администратор...

Црна хроника 25.01.20 | 21:36

БЈБ започна истрага за затворената група „Јавна соба“

Откако во јавноста излезе веста дека на „Телеграм“ во затворена група се споделуваат фотографии од малолетни девојчиња, БЈБ веднаш започна истрага. Во врска со затворена...

Црна хроника 18.01.20 | 11:45

Наплаќал по 200 евра од возило со мигранти: Се бара разрешување на Трајковски од БЈБ

ВМРО-ДПМНЕ бараме Директорот на Бирото за јавна безбедност да се откаже од услугите и да го разреши од позицијата советник Љупчо Трајковски, против кого се води судски...

Македонија 17.01.20 | 12:21

Кадрите на Спасовски и Славјанка наместо за граѓаните, работат за мафијата

Орце Ѓорѓиевски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја коментира вчерашната вест дека поранешниот началник на штипската полиција Љупчо Трајковски, кој беше фатен во организиран шверц...