Ознака: бигорски манастир
Македонија 19.04.20 | 21:41

Бигорски манастир: Во нашиот манастир покрај монаси има искушеници и верници волонтери

Од Бигорскиот манастир демантираат дека на велигденската богослужба не се почитувале препораките на властите и дека верниците го прекршиле полицискиот час, како и...

Македонија 19.04.20 | 11:38

Бигорскиот манастир преполн синоќа за велигденската литургија

Бигорски манастир беше полн со народ на синоќешната полноќна велигденската литургија. Литругијата во Бигорски беше пренесувана директно на интернет. По завршување...

Калеидоскоп 18.04.20 | 23:33

Следете ја во живо велигденската богослужба во Бигорски манастир

Бигорскиот манастир годинава врши директен пренос на Воскресението Христово – Велигден (Пасха) со Утрена и Златоустова Литургија. Следете ја во живо:

Калеидоскоп 18.04.20 | 19:16

Над 250.000 луѓе во светот ја следеа богослужбата во Бигорски

Братството  на Бигорскиот манастир и сестринството од манастирот во Рајчица, без присутво на верници, освен затекнатите по прогласувањето на мерките за изолација,...

Калеидоскоп 06.01.20 | 12:49

Бигорски манастир: Бадниковото гранче не е христијански обичај, христијаните да не се занимаваат со неопагански обичаи!

Од Бигорски манастир Св. Јован Крстител сметаат дека бадниковото гранче не е христијански обичај, апелирајќи луѓето да не се занимаваат со вакви обичаи. Сметаме дека...

Култура 03.10.19 | 08:42

Бигорскиот манастир прославува 1000 години постоење

Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица,...

Сервиси 11.09.19 | 09:01

Бигорскиот манастир го одбележува патронот

Бигорскиот манастир го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. На...

Македонија 29.04.19 | 14:02

Ѓорчев и Спасовски се кршеа со јајца во Бигорскиот манастир

Велигден е најголемиот христијански празник, кој го одбележува и слави Христовото воскресение, а токму празниците се време кога треба да се заборават политичките несогласувања...

Калеидоскоп 23.04.19 | 19:54

Апел од Бигорски: В петок и сабота да не се организираат никакви настани

Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро,...

Калеидоскоп 21.04.19 | 12:52

Бигорскиот манастир упати апел до христијаните за Страдалната недела

Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата. Во неа Светата Црква постепено и богомудро,...

Македонија 09.04.19 | 20:06

Посета на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски во Бигорската Обител

Денес, вторник 9 април, претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски со својата придружба ја посети нашата свештена обител, соопштија од Бигорскиот...

Патувања 09.04.19 | 08:50

Верници од Грција на поклонение во македонските светилишта

Македонските манастири и цркви и древното културно наследство зачувано од Охридската архиепископија стануваат сѐ почеста дестинација за православните верници од...

Калеидоскоп 11.03.19 | 22:27

Бигорски манастир објави нов видео спот за првата великопосна песна: „Сега е Свет и Велик Пост“

Изминатиов период во Бигорскиот манастир, беше изработен нов видео запис, овој пат за првата великопосна песна (каланда) со наслов „Сега е Свет и Велик Пост“. Она што...

Македонија 15.02.19 | 09:03

Бигорскиот манастир со сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајната несреќа

По повод трагичната сообраќајна несреќа што се случи кај селото Ласкарци, во која загинаа 14 лица, претежно млади луѓе од Гостивар и околните села, Бигорскиот манастир...

Сервиси 07.01.19 | 09:24

Бигорскиот манастир преполн со верници

Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа во ова македонско древно светилиште да бидат во...