Ознака: бигорски манастир
Филм 16.07.24 | 15:24

Документарниот филм за Бигорски „1000 години – Сведок на Светлината“ доби престижна награда на меѓународен фестивал во Австрија

Документарниот филм за Бигорски манастир „1000 години – Сведок на Светлината“, во режија Илија Ико Каров, освои награда за најдобра музика на интернационалниот филмски...

Калеидоскоп 13.07.24 | 16:47

Бигорскиот манастир го одбележува празникот посветен на светите Петар и Павле

Во Бигорскиот манастир со празничко богослужение се одбележува празникот посветен на светите апостоли Петар и Павле. Преку празнично богослужение, крунисано со Божествена...

Калеидоскоп 05.07.24 | 11:42

Бигорски ги кани верниците на манастирската слава за Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден

Бигорскиот манастир, традиционално, ќе ја одбележи втората манастирска слава, Рождеството на Свети Јован Претеча – Иванден и по тој повод свештената бигорска обител...

Македонија 09.05.24 | 17:10

Бигорски манастир: Две години литургиско и канонско единство

Денеска се навршуваат две години од одлуката на Светиот и Свештен Синод на Вселенската Патријаршија кога нашата  Црква беше примена во литургиско и канонско единство...

Македонија 14.01.24 | 13:44

Од „Бигорскиот манастир“ реагираат за прикажаната маска со Исус на Вевчанскиот карневал

Бигорскиот манастир бара јавно извинување од организаторите и учесниците на Вевчанскиот карневал од, според нив, непристојноста и богохулното исмевање на Господ, Бог...

Македонија 07.01.24 | 12:58

Реставриран и позлатен стариот архиерејски трон во манастирот Пречиста Кичевска

Во пресрет на празникот на светлото Рождество Христово, во манасатирот „Света Богородица –Пречиста“ кај Кичево, повторно е поставен древниот архиерејски трон, сега...

Македонија 06.12.23 | 09:31

Бигорски манастир: Само петмина ли се виновни?

Во деновите што одминаа, нашето општество се помрачи, за жал, и со тешката вест за еден грозоморен духовен мрак, велат од Братството на Свештената Бигорска Обител, додавајќи...

Македонија 05.12.23 | 18:06

Бигорски: Овој грозоморен акт ги извади на површина последиците на сета таа злоба на којашто во нашето општество преќутно ѝ се дозволени присуство и простор

Свештената Бигорска Обител, со својот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, го изразува своето најдлабоко сочувство до блиските на убиените Панче Жежовски и Вања...

Сервиси 10.09.23 | 16:55

Утре е тежок празник

Едно од нашите најпознати светилишта „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, го одбележува својот патрон, Отсекувањето на чесната глава на неговиот...

Сервиси 07.09.23 | 19:53

Бигорски ги кани верниците на традиционално одбележување на главната манастирска слава

Бигорскиот манастир традиционално ќе го одбележи патрониот празник, „Отсекување на главата на Свети Јован Крстител“ и по тој повод свештената бигорска обител преку...

Живот 27.08.23 | 15:38

Голема Богородица ќе се одбележи во Бигорски и црквата заштитничка на Дебар

Во познатото македонско древно светилиште, Бигорски манастир и во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Дебар ќе биде одбележан празникот Голема Богородица. -На...

Калеидоскоп 03.07.23 | 17:41

Бигорски манастир се подготвува за манастирската слава Иванден – рождеството на Свети Јован Претеча

Познатото македонско древно светилиште, Бигорскиот манастир, се подготвува за одбележувањето на втората манастирска слава, 7 јули, Денот кога се слави сечесниот празник...

Македонија 27.03.23 | 16:23

Црквата рамноправно го пренесува својот став кој треба да се почитува, бидејќи е став и на огромното тивко морално мнозинство

Човековите права отсекогаш се сметаат за фундаментално важни аспекти кои треба да ги почитува, промовира, заштитува и унапредува секоја одговорна државна власт, но...

Култура 15.02.23 | 15:58

Во Рим проекција на филмот „1000 години – сведок на светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир

Во свечениот амбиент на „Понтификалниот институт за ориентални студии“ во Рим, вчеравечер се одржа проекцијата на документарниот филмот „1000 години – сведок на...

Македонија 31.12.22 | 09:19

Бигорски манастир: Што празнуваме и кога е црковната Нова година?

Нова година! Што, всушност, празнуваме на 31 декември/1 јануари? И што значи тоа граѓанска, односно секуларна Нова година? Тоа е моментот кога сите ние, сиот свет влегува...

Македонија 28.10.22 | 10:51

Бигорски манастир: Православната црква на Полска го потврди молитвеното општење со нашата црква

Православната црква на Полска го потврдила молитвеното општење со нашата ценета црква, на одржаното редовно есенско заседание  на Архијерејскиот собор, објави Бигорски...

Калеидоскоп 10.10.22 | 10:52

Не може човек да живее со пркос кон Христовите повеленија, а да биде внатрешно исполнет и среќен, вели епископ Партениј

За жал, не треба да се трудиме многу за да увидиме дека денес христијанските морални начела, кои воедно прераснале и во универзални и цивилизациски, се безобѕирно погазени...

Калеидоскоп 05.10.22 | 23:22

Филмот за Бигорскиот манастир „1000 години сведок на светлината“ со три номинации на православниот фестивал „Byzanfest“

Јубилејниот филм за Бигорскиот манастир „1000 години сведок на светлината“ е со три номинации во три категории на православниот фестивал за филмска уметност „Byzanfest“. Со...

Македонија 11.09.22 | 12:41

Бигорски манастир денеска го слави својот заштитник Јован

Со песни и торжество, со благодарности и славословија, Бигорски манастир го слави богопрославениот патрон, својот заштитник, закрилник и небесен застапник, светиот...

Култура 16.08.22 | 15:00

На „Браќа Манаки“ ќе се прикаже документарецот за Бигорскиот манастир

Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината” посветен на големиот јубилеј на Бигорскиот манастир ќе биде прикажан во Битола, во рамки на фестивалот „Браќа...