Ознака: бигорски манастир
Сервиси 22.03.21 | 10:02

Лавините кај Бигорски манастир расчистени, на коловозот донесоа над 1.500 кубни метри снег, дрвја и камен

Со максимална ангажираност на четири машини синоќа кусо пред полноќ беа пробиени лавините што паднаа во близина на Бигорскиот манастир, на патниот правец Дебар – Маврово,...

Сервиси 21.03.21 | 23:05

Три лавини во близина на Бигорскиот манастир – едно лице повредено

Градоначалникот на Маврово и Ростуше Медат Куртовски на својот Фејсбук профил информира дека вечерва во близина на бензиската пумпа кај Бигорскиот манастир паднале...

Македонија 09.02.21 | 18:20

Бугарскиот амбасадор во посета на Бигорски манастир

Амбасадорот на Република Бугарја во Македонија, Ангел Ангелов, беше во посета на Бигорскиот манастир. Во посета на Свештената бигорска обител на Чесниот Претеча беше...

Здравје 27.12.20 | 23:49

Филипче од Бигорскиот манастир: Празниците да се слават под заштитни мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска го посети манастирот Св.Јован Бигорски и се сретнал со Епископ Партениј, Игумен Бигорски. „На неформалната средба зборувавме...

Македонија 19.12.20 | 13:35

Ким Мехмети: Бигорскиот Манастирот беше на православните Албанци кои на сила беа асимилирани во Македонци

Новинарот, писател и публицист, Ким Мeхмети, во интервју за агенцијата БГНЕС изјави дека по Втората светска војна, стотици илјади православни Албанци во Македонија...

Македонија 18.10.20 | 10:33

Бигорскиот манастир денеска слави 1000 години од основањето

Бигорскиот манастир кој е историски, културен и духовен бисер на Македонија денеска слави 1000 години од основањето. Поради зголемениот број случаи на заразени од Ковид-19,...

Македонија 17.10.20 | 08:47

Со вечерна богослужба почнува одбележувањето на 1.000 години Бигорски манастир

Свештената Бигорска Обител викендов го одбележува големиот јубилеј 1.000 години од основањето на манастирот што ќе се одржи в недела на 18 октомври. Поради зголемениот...

Македонија 15.10.20 | 12:06

Пендаровски му доделува „Орден за заслуги за државата“ на Бигорскиот манастир

Претседателот Стево Пендаровски денеска во претседателската резиденција на Водно ќе му го додели високото државно одликување „Орден за заслуги за државата” на...

Калеидоскоп 13.10.20 | 09:25

Бигорскиот манастир в недела слави 1.000 години од основањето

Во недела на 18 октомври, ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир. Прослава ќе почне во девет...

Култура 08.10.20 | 11:26

Отворање на изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“ во МАНУ

Денеска на пладне, во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе биде отворена изложбата „Од уметничката ризница на Бигорскиот манастир“....

Култура 25.09.20 | 09:30

Филхармонија: Беа одбрани стихови кои ќе сведочат за трагичното укинување на ОА, за да го поткрепат делот од сценариото во кој се говори за најтешкиот период на Црквата

Како институција, навистина не можеме да разбереме од каде потребата на некои луѓе да бараат начини да го оцрнат најсветлиот духовно-културен настан во последниов период,...

Култура 24.09.20 | 21:06

Со свечен концерт на Филхармонија одбележана 1000-годишнината на Бигорски Манастир

Во присуство на претставници на највисокото црковно и државно началство, на културниот, научниот и општествениот живот, несекојдневен музички настан одржа Македонската...

Вести 24.09.20 | 14:11

Скандал на јубилејот во Филхармонија: Зборовите „врли Грци и владици Грци“ исчезнаа од песната „1762 лето“

Како што за Тамара исчезна стихот „Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански“ при изведувањето на македонската химна во американската амбасада, така вчера на одбележувањето...

Култура 23.09.20 | 17:26

Честитка на Заев по повод јубилејот 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, испрати писмо со честитки до епископот Антаниски г. Партениј, и игумен на Бигорскиот манастир „Св. Јован...

Вести 10.09.20 | 18:35

За Бигорскиот манастир нема Македонци туку граѓани на Северна

Во честитката од манастирот Свети Јован Бигорски по повод Денот на независноста 8. септември, што ја добија многу граѓани, не постојат Македонци, туку се наведува дека...

Калеидоскоп 26.08.20 | 21:13

Бигорското братство одговори на јавниот повик на Костовски: Станува збор за еден голем добротвор

Монашкото братство на Бигорскиот манастир искажува, како што велат, морална одговорност пред Бога и пред етичките законим на отворениот повик што го упати Трифун Костовски,...

Култура 27.07.20 | 10:17

Во Битола отворена изложба „1000 години Бигорски манастир“

Изложба „1000 години Бигорски манастир“ во која се преставени 17 икони-копии, две фрески и една плаштеница од Бигорски манастир синоќа беше отворена.во Битола во рамки...

Македонија 11.07.20 | 08:29

Во Бигорски наречение за новиот епископ антаниски, Партениј

Во свештената Бигорска обител денеска од 18 часот ќе се изврши наречението за епископ на архимандрит Партениј, игуменот на Бигорскиот манастир, а утре на празникот посветен...

Македонија 02.07.20 | 18:36

Мицкоски помеѓу средби со граѓаните најде време и за македонските убавини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на Дебарско-реканската и Полошката Котлина. Тој оствари средба со граѓаните на општина Дебар, а потоа...

Калеидоскоп 24.05.20 | 23:03

Новиот Владика во Бигорски манастир пречекан со тепих од цвеќе

Со серадосно ликување, Светата Бигорска Обител, заедно со притекнатите верници, достоинствено го дочека својот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, кој денес едногласно...