Ознака: библиотека
Култура 10.06.24 | 10:45

„Работа со лутината во психотерапијата“ од Џон Бернард Харис ќе биде промовирана денеска во Охридската библиотека

Во понеделник, 10 јуни од 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана брошурата „Работа со лутината во психотерапијата“ од Џон Бернард Харис. Оваа...

Култура 29.04.24 | 10:08

Битолчани за Горан Стефановски: Две битолски уметници Дијана Колонџоска и Ленче К.Јагоридовска направија читална посветена на македонскиот Шекспир

На 27 април 1952 година, во Битола е роден големиот македонски драматург Горан Стефановски. Две битолски уметници, Дијана Колонџоска и Ленче К.Јагоридовска обединети во...

Култура 24.04.24 | 17:36

НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид на свечен начин го одбележа Светскиот ден на книгата и авторското право

Вработените во НУ Библиотека „Григор Прличев“ на пригоден и свечен начин заедно со читателите го прославија   23 Април, Светскиот ден на книгата и авторското право. Директорот...

Култура 16.04.24 | 10:11

По 11 години обновена библиотеката „13 Ноември“ во Кисела Вода

Библиотеката „13 Ноември“, клон на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, после 11 години продолжува да работи во Домот на културата „Билјана Беличанец“...

Скопје 15.04.24 | 13:41

Библиотека со над 8000 наслови отворена во Кисела Вода

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски ја посети новоотворената библиотека „13 Ноември”, која функционира во рамките на библиотеката „Браќа Миладиновци”....

Култура 30.03.24 | 16:10

Ученици од Кавадарци ќе собираат пари за уредување училишна библиотека во кавадаречко Возарци

Ученици-основци од Кавадарци ќе собираат пари за уредување на училишна библиотека во кавадаречко Возарци. Активностите се во рамки на проектите за промоција на хумани...

Култура 19.03.24 | 10:16

„Напиши стих – купи кафе“ во охридската библиотека за Светскиот ден на поезијата

Националната Установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во Прличевата одаја во четврток на 21 март во терминот од 10 до 13 часот ќе го одбележи Светскиот ден на поезијата...

Култура 01.03.24 | 12:50

Разговор со авторката Лилјана Пандева во Градската библиотека во Скопје

В понеделник (4 март) во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ќе се одржи разговор со авторката Лилјана Пандева, чија збирка раскази „Луѓенца“ е книга на месецот...

Култура 12.12.23 | 13:42

Бисера Костадиновска-Стојчевска: Во Тетово оваа година се инвестирани 147 милиони денари, најмногу за театарот и библиотеката

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска денеска за време на нејзината посета на Општина Тетово информираше дека за санација на Музејот на тетовскиот...

Култура 04.11.23 | 14:49

Библиотеката „Кочо Рацин“ – Тетово започна со преселување во новите простории

Библиотеката „Кочо Рацин“ – Тетово започна со преселување во новите простории, односно во предавалните на Факултетот за музичка уметност при Државниот универзитет...

Култура 13.09.23 | 12:54

Министерката лаже дека вработените во тетовската библиотека се согласиле за новите простории

Вработените во НУ Библиотека „Кочо Рацин“-Тетово ја демантираат министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска дека се согласиле да се преселат во новите...

Култура 10.09.23 | 19:12

Тетовската библиотека „Кочо Рацин“ примила решение да ги ослободи актуелните простории и да се преместат на Факултетот за музичка уметност

Тетовската библиотека „Кочо Рацин“ примила решение да ги ослободи актуелните простории каде што се наоѓаат и да се преместат на Факултетот за музичка уметност. Причина...

Култура 07.09.23 | 09:56

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид вечерва ќе биде промовирана книгата „Зад нас“ од Наташа Андрееска

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид вечерва ќе биде промовирана книгата „Зад нас“ од Наташа Андрееска. Книгата е збир од  колумни емитувани на Радио Скопје...

Култура 04.09.23 | 17:47

Костадиновска-Стојчевска: Во Битолската библиотека од денеска е отворена „Дневна соба“, слободен простор за едукација и дружење

Во Националната установа Универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Битола денеска беше промовиран нов библиотечен мултифункционален простор наречен...

Култура 21.08.23 | 09:44

Промоција на новата стихозбирка „Набљудувај небо“ од авторката Маја Мојсова во Прличевата одаја на охридската библиотека

Во понеделник, 21 август, од 12.00 часот, во Прличевата одаја на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, ќе биде промовирана новата стихозбирка „Набљудувај небо“ од авторката...

Култура 14.08.23 | 12:43

Промоција на книгата „Од архивите на Македонското литературно друштво Григор Прличев од Сиднеј“ од авторот Иван Трпоски

Утре (вторник 15 август) од 19 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде промовирана  книгата „Од архивите на Македонското литературно друштво Григор Прличев...

Култура 07.08.23 | 10:28

Промоција на „Продавница за чудни миленичиња“ од  д-р Елена Обухова во Библиотеката „Григор Прличев“ во Охрид

Утре (вторник ,08 август) од 12.00 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи промоција на книгата за деца „Продавница за чудни миленичиња“ од  д-р Елена...

Култура 31.01.23 | 14:14

НУБ „Григор Прличев“ од Охрид со богата програма ќе го чествува Патронот

Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид на пригоден и достоинствен начин годинава ќе ја одбележи 130 годишнината од смртта на Патронот, поетот и...

Црна хроника 29.01.23 | 18:48

Чувар во библиотека претепан во центарот на Скопје

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето...

Македонија 06.12.22 | 12:41

Битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ добитник на признанието „Библиотека на годината“

Библиотекарското здружение на Македонија додели признание „Библиотека на годината“ за библиотеката во средното училиште на Гимназијата „Јосип Броз Тито“-Битола...