Ознака: берзи
Свет 03.07.22 | 10:48

Тежок пад на американските акции: Мерките за ограничување на инфлацијата скапо ја чинат најголемата светска економија

Американските акции го претрпеа најлошиот пад во првата половина од годината од 1970, бидејќи расте загриженоста за тоа како чекорите за ограничување на инфлацијата...

Свет 11.03.22 | 08:37

Пад на акциите на Волстрит, инфлацијата највисока во изминатите 40 години

На Волстрит синоќа цените на акциите паднаа бидејќи инфлацијата во САД достигна нови највисоки нивоа во изминатите 40 години, па инвеститорите стравуваат дека американската...

Свет 04.03.22 | 12:13

Хаос на светските берзи: Пченицата поскапе за 40 отсто, растат цените и на другите суровини

Цените на суровините, од нафта до алуминиум, но и на пченицата, го доживеаја најголемиот неделен скок од 1974 година и од денот на нафтената криза. Пченицата скокна за 40...

Свет 04.02.22 | 11:37

Остар пад на Волстрит, по четири дена раст

Берзанските индекси на Волстрит вчера доживеаја остар пад, по четири дена јинтинуиран раст, што најмногу се должи на притисокот на технолошкиот сектор, по послабите...

Свет 21.01.22 | 09:06

Пад на акциите на Волстрит, трет ден по ред

Цените на акциите на Волстрит вчера значително паднаа, трет ден по ред, па трета недела по ред се со загуби, додека инвеститорите се подготвуваат да ги зголемат каматните...

Свет 30.11.21 | 10:29

Пад на европските берзи по изјавата на директорот на „Модерна“

На европските берзи утровo цените на акциите нагло паднаа, губејќи ги сите вчерашни добивки, откако извршниот директор на Модерна предупреди дека постоечките вакцини...

Свет 29.11.21 | 10:23

Пад на акциите, зголемени цените на нафтата на светските берзи

На азиските берзи денеска, цените на акциите дополнително паднаа бидејќи инвеститорите останаа небезбедни поради појавата на новиот сој на корона вирусот, додека цените...

Свет 12.03.20 | 11:39

Берзите ширум светот бележат пад

Цените на акциите на азиските берзи денеска забележаа голем пад, како и индексите на Волстрит, додека индексите на европските берзи паднаа на најниско нови од средината...

Свет 28.02.20 | 14:12

Коронавирусот ги сруши берзите: Акциите со најголема неделна загуба

Вредноста на акциите на азиските берзи петти ден по ред опаѓа, исто како и останатите најголеми берзи во светот, се наоѓа пред најголема неделна загуба од финансиската...

Свет 02.02.20 | 11:37

Голем пад на светските берзи поради коронавирусот

На светските берзи цените на акциите минатата недела остро паднаа бидејќи вложувачите стравуваат од негативни последици на кинеската, но и светската економија, поради...