Ознака: Берлин
Спорт 25.06.23 | 18:32

Бронзен медал за Марио Мицковски на специјалната олимпијада во Берлин

Марио Мицковски освои бронзен медал на Специјалните олимписки игри што се одржуваат во Берлин. Мицковски го освои третото место во 100 метри пливање слободен стил. Олимписка...

Свет 18.06.23 | 11:46

Во Берлин откриен тунел за бегство од Источна Германија од времето на Студената војна

Тесен тунел за бегство ископан под Берлинскиот ѕид од времето на Студената војна неодамна е откриен за време на градежни работи во германскиот главен град. Тунелот,...

Свет 27.03.23 | 07:20

Пропадна референдумот во Берлин за мерките за борба против климатските промени

Референдумот за мерките за борба против климатските промени, што се одржа вчера во Берлин, пропадна бидејќи не излегоа доволно гласачи. По преброените околу 98 отсто...

Интима 10.03.23 | 22:50

Жените во Берлин ќе можат во базени да пливаат со голи гради

Жените сега ќе можат да пливаат топлес во базените во Берлин, објави Друштвото за управување со базени во германската престолнина, одлука донесена во име на борбата...

Патувања 09.03.23 | 08:47

АППТ: Македонскиот туристички сектор дел од ИТБ Берлин со фокус на одржливост на дестинациите

Интернационалната туристичка берза ИТБ Берлин од 7ми до 9ти март ги отвори вратите за илјадници туристички посетители од целиот свет! Ова е шанса и за македонскиот туристички...

Свет 25.02.23 | 17:02

Над 10.000 демонстранти во Берлин против вооружувањето на Украина

 Демонстрации против снабдувањето на Украина со оружје за војна со Русија се одржаа  денеска во Берлин со над 10.000 луѓе, што наиде на критики од највисоките претставници...

Филм 20.02.23 | 09:21

Шон Пен го донесе во Берлин документарниот филм „Супермоќ“: Прикажан е Зеленски неколку часа по руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одвои време да го прими американскиот актер Шон Пен, што може да се види во неговиот филм Супермоќ, чија премиера беше во...

Свет 16.12.22 | 11:05

1500 риби пливаа по улиците на Берлин откако експлодира најголемиот аквариум

Огромен аквариум висок 16 метри наводно експлодирал изутринава во хотел во Берлин, Итната служба добила повик околу 6 часот. Водата од аквариумот во која имало 1.500 риби...

Свет 25.11.22 | 16:53

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фасер денеска претстави делови од нацрт-закон со кој треба да се олесни добивање германско државјанство, па така наместо...

Свет 24.11.22 | 21:41

Берлин до Варшава: Германските системи за воздушна одбрана „Патриот“ се наменети за територијата на НАТО

Берлин денеска јасно стави до знаење дека системите за ПВО „Патриот“ што предложи да и ги обезбеди на Полска се наменети за употреба само на територијата на НАТО, спротивставувајќи...

Свет 03.11.22 | 17:34

Во Берлин потпишани три договори за поголема мобилност на Западен Балкан

Шефовите на владите на Србија, Косово, Црна Гора, Македонија, Албанија и Босна и Херцеговина потпишаа три договори на самитот на Берлинскиот процес, чија цел е регионално...

Свет 23.10.22 | 11:52

Фабриката на Тесла во Берлин двојно го зголемила производството на возила

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ го удвоил нивото на производство во својата европска фабрика во последните неколку месеци, со цел да...

Македонија 21.10.22 | 10:46

Османи во Берлин на средба со британскиот министер за Европа Лео Доерти

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес, во Берлин, на маргините на состанокот на Министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, реализираше...

Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Балкан 05.09.22 | 10:27

23-годишен Косовец со секира убил девојка во Берлин

Дваесетитригодишен косовски државјанин во стан во Берлин маж со секира ѝ нанел фатални повреди на жена, по што бил совладан од германската полиција. Злосторството се...

Свет 05.09.22 | 10:26

Полицијата во Берлин застрелала Косовец кој брутално со секира убил девојка од Украина

Полицијата во Берлин застрелала маж (23) од Косово, при обид да го приведе под сомнение дека со секира убил жена од Украина. Злосторството се случило во неделата рано наутро...

Свет 08.06.22 | 11:28

Автомобил во Берлин влетал во толпа луѓе, има жртви и повеќе од 10 повредени

Едно лице загинало, а 10 се повредени кога автомобил влетал во толпа луѓе во Берлин. Непознат маж влетал во толпа со автомобил Рено – објави германски „Билд“. Не е...

Свет 08.05.22 | 18:57

Берлинската полиција го отстрани украинското знаме од советскиот меморијален центар

Германската полиција денеска го отстрани големото украинско знаме во Берлин на кое пишуваше „тие се ние“ во Советскиот Меморијален центар, еден ден откако регионалниот...

Свет 07.05.22 | 22:38

Берлин ги забрани руското и украинското знаме на Денот на победата

Берлин не сака да дозволи носење украински и руски знамиња на манифестациите за одбележување на годишнината од крајот на Втората светска војна. Властите во Берлин одлучија...

Свет 07.05.22 | 16:19

Арапската мафија е најсилна во Берлин: Главно има три типа параван-бизниси, а поради една причина полицијата тешко успева да ги разбие

Главниот град на Германија, Берлин се соочува со многу проблеми поврзани со криминал предизвикан од муслимански банди. Според поратлот „Берлин Спектејтор“, членовите...