Ознака: бензини
Балкан 07.02.22 | 21:44

Хрватска ја ограничи цената на нафтените деривати

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ кажа денес дека владата повторно ги замрзнува цените на основните горива, но и на нафтата за домаќинство, поради очекуваниот...

Економија 01.11.21 | 12:39

Одат во плафон: Нов раст на цените на бензините

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денари/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното...

Економија 20.09.21 | 15:37

Дизелот поевтин за 1,5 денари, бензините по иста цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, додека...

Економија 19.07.21 | 13:32

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Цените на бензините и на екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, додека дизелот поевтинува за два денара...

Економија 29.06.21 | 10:29

Еколошката такса да се воведува скалесто до јули 2022 година, порачуваат експертите

Воведувањето на еколошката такса врз цената на горивата ќе има еднократен краткорочен ефект врз општото ценовно ниво – инфлацијата, кој би се движел од 0,15 до 0,3 проценти....

Македонија 29.06.21 | 08:47

Заев го злоупотребува европско знаменце за да го краде народот преку зголемување на цената на бензините

Заев ја злоупотребува постапката со европско знаменце за да го краде народот преку зголемување на цената на бензините, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата обвинуваат...

Економија 08.03.21 | 13:17

Бензините поскапи за половина денар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Економија 01.02.21 | 12:40

Цените на бензините и дизелот останаа непроменети, поевтинува екстра лесното масло

Малопродажните цени на бензините и дизелот остануваат непроменети. Од ноќеска на полноќ нова пониска цена ќе има Екстра лесното масло за домаќинство за половина денар,...

Економија 04.01.21 | 13:21

Нова цена на Еуросупер 95 од полноќ

Регулаторната комисија за енеретика ги објави цените на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно новата одлука, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50...

Економија 09.11.20 | 12:37

Бензините поскапуваат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Цената на бензините се зголемува за половина денар,...

Економија 02.11.20 | 12:54

Нови цени: Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот за еден денар

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите, за нијанса намалени цени на горивата. Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на...

Економија 07.09.20 | 13:10

Од вечер на полноќ: Бензините и дизелот со пониска цена

Со последната одлука на РКЕ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,73%, во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени...

Економија 24.08.20 | 13:44

Цените на бензините и дизелот остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република  Македонија донесе одлука цените на бензините и дизелот да останат исти, согласно одлуката од 17.8.2020...

Економија 13.07.20 | 13:05

Откако почнаа да поскапуваат, не застанаа: Од полноќ нови повисоки цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,53 % во однос на досегашните малопродажни...

Економија 06.07.20 | 12:43

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар,...

Економија 22.06.20 | 15:44

ВМРО-ДПМНЕ: Поскапувањето на горивата е последица од политиките на СДСМ

Новото поскапување на горивата е директно предизвикано од катастрофалните политики на Владата на СДСМ кога станува збор за акцизите за горивата. Нивната алчност да...

Економија 04.05.20 | 12:21

Нови цени на горивата од полноќ, бензините поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95...

Економија 13.04.20 | 11:54

Бензините поскапуваат половина денар, дизелот со иста цена

Цената на дизелот останува непроменета, додека бензините поскапуваат за половина денар, одлучи Регулаторната комисија. Од ноќеска цената „еуросупер 95“ се зголемува...

Економија 06.04.20 | 12:38

Бензинот поевтинува за половина денар, дизелот за еден денар

Цените на бензините од полноќ се намалуваат за половина денар, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се намали за еден денар, односно денар и половина,...

Економија 24.02.20 | 12:49

Oд вечер на полноќ: Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...