Ознака: бензин
Балкан 16.10.21 | 20:50

Хрватите полнат бензин во Босна,а пазарат и тоалетна хартија, детергент и зејтин

Во Хрватска, сите видови на гориво поскапеа, а дизелот ја проби границата од 11 куни (1 евро е 7,5 куни) и е најскап во последните седум години. Реагираше и Владата, а на полноќ...

Балкан 14.10.21 | 14:48

Хрватска ги замрзна цените на бензинот и нафтата на 90,5 и 90 денари по литар

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска рече дека владата донела уредба со кој се ограничува цената на моторниот бензин на 1,47 евра (околу 90,5 денари) за 30 дена, додека...

Свет 04.10.21 | 16:26

Најдено привремено решение- британската војска ги снабдува пумпите со бензин

Британски војници со борбена опрема пристигнаа денеска во складиштето за нафта „Бритиш петролеум”, откако Владата нареди Министерството за одбрана да помогне во...

Свет 28.09.21 | 08:42

Британија ја стави армијата во состојба на готовност поради горивото

Владата на Велика Британија соопшти дека ја става армијата во состојба на подготвеност, како дел од мерките за решавање на кризата во синџирот на снабдување, што доведе...

Економија 27.09.21 | 12:35

Бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапе од полноќ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денара по литар, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Свет 24.09.21 | 13:58

Нема бензин и дизел низ Британија: Затворени пумпи, гориво ни за лек, но и возачи на цистерни

Бензинските станици на британскиот БП и американскиот ЕксонМобил се затворени во Велика Британија поради проблеми со испораката на гориво, бидејќи на овие компании...

Економија 16.08.21 | 12:44

Бензините и дизелот поевтинуваат половина денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,54 % во однос...

Економија 10.08.21 | 08:31

Се намали цената на бензините и дизелот

Од утринава на полноќ, цените на бензинот и на дизел горивото поевтинија за еден денар по литар, додека нафтата за домаќинствата поевтини за денар и половина. Малопродажната...

Економија 03.08.21 | 12:37

Горивата поскапуваат во просек за 3.36%

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, повисоки цени на бензините и дизелот. Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените,...

Економија 26.07.21 | 13:36

Од утре поевтинуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините ЕУРОСУПЕР...

Економија 19.07.21 | 13:23

Бензините поскапуваат од полноќ

Цените на бензините и на екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар по литар, додека дизелот поевтинува за два денара...

Економија 19.06.21 | 15:27

СДСМ прво ги ограби граѓаните, покачи цена на струја, бензини и трошоци за живот, а сега ќе дели ваучери за патување

Власта на Заев со лопата го краде буџетот, а потоа со лажичка ги манипулира граѓаните. Откако го осиромашија народот со покачување на цената на струјата минатата година...

Економија 25.05.21 | 12:51

Од полноќ поевтинуваат горивата

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата се намалува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија...

Економија 17.05.21 | 13:15

Супер-95 поевтин за половина денар, дизелот со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51 % во однос...

Свет 15.05.21 | 09:32

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

При крај се залихите на бензин во главниот град на САД и покрај тоа што најголемата гасоводна мрежа во САД продолжи со снабдување по кибер нападот, а владата ги уверува...

Економија 09.05.21 | 21:54

Утре нови цени на горивата

Како секој понеделник, така и утре напладне Регулаторна комисија за енергетија ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела малопродажните...

Економија 07.04.21 | 20:43

ВМРО-ДПМНЕ: Шверцерска одлука на РКЕ, на еден час пред полициски час бензините поскапени за 3 денари

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за промената на цените на нафтените деривати. „Шверцерска одлука на РКЕ, на...

Економија 15.03.21 | 13:20

Од полноќ поскапи цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,13 % во однос на Одлуката од...

Економија 01.03.21 | 14:14

Поскапуваат бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ да бидат зголемени за денар до денар и половина. Еуросупер БС-95,...

Економија 19.01.21 | 09:33

Од денеска поскапи цени на горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапеа за денар до 1,5 денари за литар, така одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се изврши...