Ознака: белорусија
Свет 19.08.20 | 13:14

Лукашенко проговори: Западот ги финансира немирите во Белорусија

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека е убеден дека Западот ги финансира уличните собири и немири во земјата. На седницата на Белорускиот...

Свет 19.08.20 | 11:42

Кина се спротиставува на странското мешање во Белорусија

Кина се спротивставува на надворешното мешање во внатрешните работи на Белорусија, рече во средата портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао...

Свет 19.08.20 | 09:44

Ве повикувам да не ги признаете овие лажни избори, противничката на Лукашенко не се откажува

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, го повика Европскиот совет да не ги признава резултатите од претседателските избори во нејзината земја,...

Свет 19.08.20 | 08:52

Вонреден самит на ЕУ за Белорусија

Лидерите на земјите-членки на Европска Унија денеска ќе одржат вонреден онлајн самит поради политичката криза во Белорусија по претседателските избори. Протестите...

Свет 18.08.20 | 13:44

Путин до Меркел: Странското мешање во Белорусија е неприфатливо

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и порача на германската канцеларка, Ангела Меркел, дека какво било странско мешање во текот на протестите во Белорусија ќе биде...

Свет 18.08.20 | 13:34

Тихановскаја се враќа во Белорусија

Светлана Тихановскаја, која беше втора на неодамнешните претседателски избори во Белорусија, и сега е пребегана во странство, наскоро ќе се врати во земјата, изјави...

Свет 17.08.20 | 22:00

Белоруските „шарени“ повикуваат на општ протест

Канцеларијата на поранешната кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановска објави соопштение во кое се повикува на генерален штрајк, како начин да се...

Свет 17.08.20 | 20:43

Државната изборна комисија во Белорусија ги потврди резултатите од изборите

Нема причина претседателските избори во Белорусија да ги прогласиме за неважечки врз основа на резултатите од пребројувањето на гласовите на некои избирачки места,...

Свет 17.08.20 | 18:39

Столтенберг: Внимателно ги следиме настаните во Белорусија

Северноатлантската алијансата внимателно ги следи настаните во Белорусија и е подготвена да ги заштити своите сојузници, изјави денеска Генералниот секретар на НАТО,...

Свет 17.08.20 | 09:46

Светлана Тихановска подготвена да стане лидер на Белорусија

Противкандидатот на Александар Лукашенко на претседателските избори, Светлана Тихановска, изјави дека е подготвена да стане национален лидер. Јас сум подготвена да...

Свет 16.08.20 | 22:48

НАТО: Не трупаме војска околу Белорусија, но будно ја следиме ситуацијата во земјата

НАТО ги отфрли обвинувањата на белорускиот претседател Александар Лукашенко за спроведување воени вежби долж западните граници на земјата во Полска и Литванија и...

Свет 16.08.20 | 16:51

Путин му ветил помош на Лукашенко за одбрана од надворешна воена закана

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека Русија се согласила да понуди безбедносна помош во случај на надворешни воени закани кон земјата. Лукашенко...

Свет 15.08.20 | 22:39

Загрижен поради воените вежби на НАТО Лукашенко испраќа војска на западната граница

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави денеска дека падобранската бригада ќе биде распоредена на западната граница на земјата како одговор на воените...

Свет 15.08.20 | 15:53

Лукашенко и Путин очекуваат наскоро да бидат решени сите проблеми во Белорусија

Претседателите на Белорусија и Русија, Александар Лукашенко и Владимир Путин, во телефонски разговор изразиле верба дека сите проблеми што се појавија во Белорусија...

Свет 15.08.20 | 12:18

ЕУ воведува санкции за Белорусија како казна за репресивниот одговор против демонстрациите

Европската унија дала зелено светло за санкционирање на „репресијата во Белорусија“. Министрите за надворешни работи се согласија да ја санкционираат репресијата...

Свет 14.08.20 | 19:21

Министрите на ЕУ ги одобрија санкциите против Белорусија

Министрите за надворешни работи на 27 земји членки на Европската унија во петокот го одобрија предлогот за санкционирање на белоруските претставници за наводно задушување...

Свет 14.08.20 | 10:41

Белоруските власти почнаа да ги ослободуваат приведените демонстранти: Тие се жалат дека во затвор биле тепани од полицијата

Владата на Белорусија почна да ги ослободува од притвор граѓаните кои изминатите денови беа уапсени на демонстрациите против изборната победа на претседателот, Александар...

Свет 13.08.20 | 20:30

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност, каде се наоѓаат владината зграда и зградата на Централната изборна комисија, јави ТАСС. Полициските...

Свет 13.08.20 | 16:55

Сијарто ја повика ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто преку Фејсбук упати апел до Европска Унија за Белорусија да носи одлуки врз основа на дијалог. Тој наведе дека ЕУ не треба...

Свет 12.08.20 | 14:09

Повеќе од 1.000 приведени и 50 повредени во демонстрациите во Белорусија

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни центри и...