Ознака: белорусија
Балкан 02.09.21 | 18:23

Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

Полскиот претседател Анджеј Дуда прогласи вонредна состојба во делови од двата региона кои граничат со Белорусија, изјави денеска неговиот портпарол, како одговор...

Свет 18.08.21 | 23:36

Полска распореди војска на границата со Белорусија

Полска распореди стотици војници на границата со Белорусија за да им пружи поддршка на граничарите поради приливот на мигранти кои сакаат да влезат во земјата. Министерот...

Свет 09.08.21 | 09:47

Шефот на белоруската дипломатија: САД се обидуваа да ги вклучат Белорусија и Украина во НАТО

Белорускиот министер за надворешни работи, Владимир Макеј, во документарниот филм, „Белорусија против револуциите“ вели дека САД се обидуваат да ги вклучат Белорусија...

Свет 03.08.21 | 10:55

Белоруски активист пронајден обесен во парк во Киев

Директорот на невладина организација, Виталиј Шишов, е пронајден обесен во парк во Киев, соопшти денеска полицијата, наведувајќи дека е отворена истрага за убиството. Белорускиот...

Свет 02.08.21 | 18:50

ЕУ и вети на Литванија десетици милиони евра за да се бори против организиранато преминување на ирачки мигранти од Белорусија

Европската Унија и вети на Литванија помош од десетици милиони евра за решавање на мигрантската криза, за која ги обвинува соседна Белорусија и нејзиниот авторитарен...

Свет 02.08.21 | 16:25

Белоруската олимпијка доби хуманитарна виза за влез во Полска

Полска соопшти дека и издала хуманитарна виза на белоруската олимписка атлетичарка Кристина Циманускаја, како и дека „ќе и ја обезбеди целата неопходна поддршка“,...

Свет 28.07.21 | 16:00

Литвански граничари уапсиле 171 ирачки мигрант дојдени од Белорусија

Литванската гранична служба уапсила 171 лице на илегален мигрантски премин на границата со Белорусија. Со овие приведени луѓе, вкупниот број на притворени мигранти во...

Свет 21.07.21 | 13:06

Белорусија нема намера да ги затвори дипломатските претставништва во ЕУ

Белорускиот министер за надворешни работи, Владимир Макеј изјави дека Минск нема намера да ги затвори своите дипломатски претставништва во ЕУ во блиска иднина. Во оваа...

Свет 09.07.21 | 13:52

Литванија подигнува ограда на границата со Белорусија

Литванија денеска почна да поставува заштитна ограда долж границата со Белорусија, откако ги обвини белоруските власти за испраќање мигранти од странство илегално...

Македонија 09.07.21 | 13:38

Тасевски кон Лукашенко: Брат, сигурно ти е тешко, ама нема шала со нашиве асимилирани буљаши

По протерувањето на рускиот дипломат, еве сега и на Белорусија и бапнавме санкции. Лукашенко, брат, сигурно ти е тешко, солзи сами ти капат, прости ни, ама тоа е, ќе издржиш. Нема...

Свет 08.07.21 | 14:46

Лукашенко: Не сакаме да војувавме, но пред никого нема да паднеме на колена

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека неговата земја е подготвена за дијалог со сите, но и дека е подготвена и има начин да одговори и на оние...

Свет 07.07.21 | 15:44

Литванија ќе гради ѕид долж границата со Белорусија

Литванија има намера да изгради ѕид долж границата со Белорусија како бариера против протокот на мигранти, изјави премиерката Ингрида Шимоните на денешната прес-конференција. Почнуваме...

Свет 06.07.21 | 11:54

Белоруски опозиционер осуден на 14 години затвор

Белорускиот опозициски лидер, Виктор Бабарико, кој планираше да учествува на претседателските избори во август 2020 година како противкандидат на Александар Лукашенко,...

Свет 24.06.21 | 15:04

ЕУ воведе нови санкции на Белорусија, опфатени 166 физички и 15 правни лица

Советот на Европската Унија донесе одлука за воведување економски санкции против Белорусија. Советот на ЕУ денеска воведе нови рестриктивни мерки против белорускиот...

Свет 06.06.21 | 09:53

Предупредување од НАТО: Русија и Белорусија да не им се закануваат на членки на Алијансата

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги предупреди Русија и Белорусија да не се закануваат на членките на НАТО. Ваквата изјава на Столтенберг доаѓа откако...

Свет 24.05.21 | 23:50

ЕУ воведе санкции против Белорусија

Лидерите на ЕУ ги повикаа сите авиокомпании со седиште во ЕУ да избегнуваат летање над Белорусија и одлучија да воведат санкции за официјални лица вклучени во пренасочување...

Свет 24.05.21 | 21:23

Независна истрага за пренасочувањето на авионот кон Белорусија бара Гутереш

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш е за независна истрага за пренасочувањето на патничкиот авион на ирската компанија Рајанер кон Минск и апсењето на белоруски...

Свет 24.05.21 | 21:13

ЕУ ќе забрани авиосообраќај кон и од Белорусија

Европските лидери денеска одржаа вонреден состанок во Брисел по инцидентот со принудното пренасочување на лет на Рајанер во Минск со помош на воен борбен авион МИГ...

Свет 24.05.21 | 14:03

Ова е киднапирање во организација на државата: „Рајанер“ за принудното слетување на авион во Белорусија

Генералниот директор на ирската ниско буџетска авиокомпанија „Рајанер“, Мајкл О’Лири го оцени вчерашниот инцидент во Минск како „киднапирање во организација на...

Свет 19.05.21 | 22:56

Десетмина вработени во белорускиот портал „Тут“ ќе останат во притвор

Десетемина вработени во белорускиот портал „Тут“, чија работа властите ја забранија, ќе останат во притвор, соопшти денеска Белоруското здружение на новинари. Тројца...