Ознака: белгија
Свет 17.02.22 | 15:28

Работната недела во Белгија ќе биде четири дена

Работната недела наместо 5 треба да биде 4 дена. Ова го договорија белгиската федерална влада и здруженијата на работодавачи. Целта е да се направи работното време пофлексибилно...

Кариера 15.02.22 | 18:46

Во Белгија работникот има право да не му крене на шефот после работното време

Белгиските работници ќе можат да работат четири дена во неделата, според владиниот договор чија цел е да се зголеми флексибилноста на инаку крутиот пазар на трудот. Говорејќи...

Свет 15.02.22 | 17:12

Во Белгија ќе можете против корона да се вакцинирате и во аптека

Парламентот даде согласност за нов закон кој предвидува опција за вакцинација во аптеките во Белгија, лекарите се противат на оваа одлука, јави дописничката на МИА...

Свет 15.02.22 | 14:52

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 15.02.22 | 11:37

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 15.02.22 | 10:26

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 09.02.22 | 11:12

Масовен штрајк во образовниот сектор во Белгија најавен за утре

Сите франкофонски училишта во Белгија најавија масовен штрајк за утре, како поради владините мерки против пандемијата така и поради целокупната состојба во образованието,...

Свет 02.02.22 | 19:59

Белгија стравува од нов бран на коронавирус од подваријантата на омикрон

Ситуацијата со новозаразени од Ковид-19 се стабилизира во Белгија последните денови, но подваријантата БА.2 загрижува, јавува дописничката на МИА од Брисел. Универзитетската...

Свет 31.01.22 | 17:39

Дваесет отсто од хоспитализираните со Ковид-19 во Белгија се деца под 12 години

Здравствените статистики во Белгија откриваат дека секој петти хоспитализиран во земјата е дете под 12 годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел. Според докторката...

Фудбал 15.01.22 | 11:22

Местачки скандал го тресе белгискиот фудбал, вмешани судии, прволигаши, функционери…

Белгискиот фудбал се соочува со скандал од големи размери, откако Јавното обвинителство најави можни десетици обвиненија како резултат на серија истраги за повеќе...

Свет 12.01.22 | 14:50

Сајбер напад врз белгиското Министерство за одбрана

Системот за електронска пошта на белгиското Министерство за одбрана не работел 4 недели поради сајбер нападот минатиот месец. Според извештаите на белгиските медиуми,...

Свет 05.01.22 | 10:02

Детектирани 11.132 нови случаи во Белгија, 69 отсто се омикрон

Институтот за јавно здравје на Белгија соопшти дека сојот омикрон владее со новите инфекции. Од сите новозаразени случаи 69 отсто се должат на омикрон сојот, кој станува...

Свет 10.12.21 | 13:28

Во Белгија се очекува сојот омикрон да стане доминантен на почетокот на 2022 година

Белгискиот кризен штаб за Ковид-19 на прес конференција соопшти дека се очекува сојот омикрон на коронавирусот да стане доминантен во јануари или февруари, јави дописничката...

Свет 02.12.21 | 13:43

Во Белгија откриени уште два случаи на сојот омикрон

Уште двајца пациенти во Белгија се дијагностицирани со новиот омикрон сој на коронавирусот, вкупниот број на познати случаи сега достигнува четири, јави дописничката...

Кујнски тефтер 02.12.21 | 10:12

Белгиските чоколади подобри и од швајцарските

Во Локерен, источна Фландрија, е отворен најголемиот дистрибутивен центар за чоколадо во светот, објави белгискиот портал „Фокус“. Белгиско-швајцарскиот производител...

Свет 01.12.21 | 20:55

Болниците се преполнуваат: Регионот Фландрија бара нови мерки против Ковид-19 во Белгија

Претседателот на белсгискиот регион Фландрија, Јан Јамбон, побара од федералната власт нов итен состанок за да се разговара за дополнителни мерки во земјата во која...

Свет 26.11.21 | 15:43

Во Белгија е регистриран првиот случај на новиот вид коронавирус во Европа

Белгија го забележа првиот случај на новиот вид на коронавирус кој се шири во Јужна Африка, изјави белгискиот министер за здравство. Министерот соопшти дека варијантата...

Свет 17.11.21 | 21:49

Белгија воведува обврска за работа од дома 4 дена во неделата

Со цел да се спречи четврти бран oд пандемијата на коронавирусот белгиските власти денеска донесоа одлука за задолжителна работа од дома 4 дена во неделата. Досега во...

Свет 15.10.21 | 15:09

Белгија: Епидемиолозите очекуваат засилување на пандемијата од Ковид-19

Најновите податоци за епидемијата од Ковид-19 во Белгија покажуваат раст на новите случаи, епидемиолозите предвидуваат влошување на состојбата со падот на температурите,...

Свет 28.09.21 | 11:48

Белгискиот министер за здравство бара задолжителна вакцинација за здравствените работници

Министерот за здравство на Белгија, Франк Ванденбрук, порача дека сака до крајот на оваа година да воведе задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници. Според...