Ознака: белгија
Свет 11.10.23 | 09:44

Белгија ќе испрати борбени авиони Ф-16 во Украина, откако ќе добие понови Ф-35

Министерката за одбрана на Белгија, Лудивајн Дедондер, соопшти дека земјата ќе испрати неколку борбени авиони Ф-16 на Украина во 2025 година. Како што пренесуваат локалните...

Свет 28.09.23 | 11:43

Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

Политичките партии во белгискиот Парламент се согласија за формирање парламентарна анкетна комисија што ќе ги истражува појавите на сексуална злоупотреба во Католичката...

Свет 20.09.23 | 15:45

Белгија не се откажува од идејата државата да нема обврска да ги сместува азилантите-самци

Белгиската државна секретарка за азил и миграција Никол де Мур најави дека нема намера да се откаже од својата идеја да не дозволи семејства на азиланти со деца да останат...

Економија 15.09.23 | 12:07

Холандија, Белгија и Австрија со највисока стапка на слободни работни места во ЕУ

Стапката на слободни работни места во Еврозоната во вториот квартал од 2023 година изнесуваше 3,0 отсто, додека на ниво на цела ЕУ таа достигна 2,7 проценти, соопшти Европската...

Свет 14.09.23 | 20:58

Им воведоа задолжително сексуално образование, тие ги запалија школите: Белгија во хаос

Белгискиот премиер Александар Де Кро денеска изјави дека е „длабоко шокиран“ од серијата подметнати пожари во училиштата поврзани со протестите против задолжителните...

Здравје 01.09.23 | 10:31

Расте бројот на заболени со ковид-19 во Белгија, но засега нема причина за паника, сметаат лекарите

Бројот на заразени со Ковид-19 во Белгија бележи раст во последниве недели, но според вирологот на белгискиот Национален здравствен институт „Сајнсано“, Стивен Ван...

Свет 21.08.23 | 23:09

Најмногу од Франција и Холандија, но има и од Романија, Полска и Бугарија: Над 10.000 странски лекари работат во Белгија

Податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека медицинската професија во Белгија станала многу поинтернационална, пренесува белгиска...

Свет 29.07.23 | 12:15

Откажани речиси 100 летови: Штрајк на пилотитте на „Рајанер“

Вкупно 96 дојдовни и појдовни летови од белгискиот аеродром Шарлроа се откажани поради штрајк на пилотите на ирската авиокомпанија „Рајанер“. Околу 17.000 патници, што...

Балкан 25.07.23 | 19:50

Српска компанија обвинета дека во Русија извезува муниција набавена од Белгија за српски потреби

Белгискиот јавен медиумски сервис „РТБФ“ објави дека дошол до податоци кои укажуваат дека српската компанија „Југоимпорт“ во Русија испратила муниција што претходно...

Свет 20.07.23 | 18:52

Белгија уништува ковид вакцини вредни 80 милиони евра

Белгија ќе уништи 3,5 милиони вакцини против Ковид за 80,2 милиони евра, соопшти Министерството за здравство. Се прецизира дека тоа е неопходно поради истекување на рокот...

Свет 30.06.23 | 11:28

Белгија испраќа уште 300 војници во Романија за поддршка на силите за брза реакција на НАТО

Белгија наредните денови ќе испрати 300 војници за поддршка на силите за брза реакција на НАТО во Романија. Мисијата на белгиските војници е една година. Белгиската група...

Здравје 19.06.23 | 11:11

Белгија ќе уништи околу осум милиони дози од вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ против Ковид

Во Белгија ќе бидат уништени околу осум милиони дози од вакцините против Ковид-19 на „Модерна“ и „Фајзер“, објавија локалните медиуми, цитирајќи изјава на министерот...

Македонија 21.05.23 | 14:02

Работна посета на претседателот Стево Пендаровски на Кралството Белгија

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 23 мај 2023 година, ќе престојува во работна посета на Кралството Белгија. Во рамки на посетата, претседателот Пендаровски...

Свет 04.05.23 | 21:54

Белгиската полиција уапси 7 лица под сомнение дека подготвувале терористички напад

Белгиската полиција уапси седум лица под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти денеска обвинителството. Осомничените разговарале за неколку сценарија...

Свет 13.04.23 | 11:16

Белгија предлага намалување на возраста за гласање на 16 години

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години на локалните избори, јавува Анадолија. Предлогот доставен до Регионалниот...

Свет 29.03.23 | 23:00

Апсење во Белгија: Бугарин, Турчин и петмина Белгијци подготвуале терористички напад

Седум лица, од кои пет се белгиски државјани, еден турски и еден бугарски, денеска се приведени во рамки на истрагата за можни терористички напади, соопшти белгиското...

Свет 14.03.23 | 18:42

Санкциите не влијаат на трговијата меѓу Москва и Брисел

И покрај санкциите, трговијата меѓу Белгија и Русија не е намалена. Минатата година, белгиските компании извезле стоки во Русија во вредност од 3,6 милијарди евра, додека...

Свет 13.03.23 | 15:46

И Белгија го забрани „Тик Ток“ во државните институции

Вработените во белгиската влада повеќе нема да смеат да го користат „Тик Ток“ на своите службени телефони. Дека оваа кинеска апликација се забранува во белгиската...

Свет 03.03.23 | 14:55

Белгиските земјоделци со трактори тргнаа кон Брисел

Стотици земјоделци незадоволни од владиниот план со кој се предвидува намалување на дозволеното ниво на азот при ѓубрење, денеска со своите трактори тргнаа кон Брисел,...

Фудбал 12.02.23 | 16:29

Одбрани пенал, падна и почина голман во Белгија

Нова трагедија го потресе фудбалскиот свет, на натпревар во пониските лиги во Белгија, голман почина брзо откако одбрани пенал. Арне Еспел беше голман на Б тимот на Винкел...