Ознака: белгија
Свет 31.05.22 | 17:20

Белгија не очекува да и биде прекината испораката на гас од Русија

Откако руската државна компанија „Газпром“ ја прекина испораката на гас за Холандија во соседна Белгија велат дека засега нема индиции дека истото би можело да им...

Свет 23.05.22 | 11:27

Белгија ќе фрли над милион вакцини до крајот на летото

Белгискиот дневен весник „Ле Соар“ открива дека Белгија ќе фрли 436.800 дози на вакцината на АстраЗенека затоа што им е поминат рокот, јавува дописничката на МИА од Брисел. На...

Здравје 23.05.22 | 09:25

Белгија е првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници

Белгија стана првата земја која воведе задолжителен 21-дневен карантин за мајмунски сипаници, а набргу потоа слична одлука објави и Обединетото Кралство, пренесува...

Свет 06.05.22 | 14:53

Белгиските синдикати најавија генерален штрајк за 31 мај

Синдикатите пријавија дека на 31 мај ќе се одржи генерален штрајк во целата земја. Национален генерален штрајк во целата администрација, државни институции и јавни претпријатија,...

Свет 02.05.22 | 20:49

Над 8.000 луксузни автомобили заглавени во белгиско пристаниште поради санкциите против Русија

Поради санкциите против Русија, во пристаништето Зибриж во Белгија, речиси еден месец стојат повеќе од 8.000 нови луксузни автомобили. Според странските медиуми, станува...

Балкан Свет 24.04.22 | 10:50

Албанската и мароканската мафија водат кокаинска војна за превласт во Антверпен

Според податоци на Европол, белгиските и холандските пристаништа се главните порти кон Европа за дистрибуција на кокаин на европскиот пазар. Меѓу нив, пристаништето...

Свет 04.04.22 | 19:35

Дефицитот во Белгија е многу поголем од предвиденото

Поради кризите, прво Ковид-19, а сега војната во Украина, Белгија излегува од буџетските правила, дефицитот изнесува 20 милијарди евра според последните податоци, јави...

Свет 04.04.22 | 17:46

Белгиските аеродроми казнети поради незаконско мерење температура на патниците

Двата главни аеродроми во Белгија ќе добијат казна од 300 илјади евра вкупно затоа што недозволено им мереле температура на патниците за време на кризата со Ковид-19. Одлуката...

Свет 29.03.22 | 16:48

Белгија и Холандија протеруваат руски дипломати

Белгија протерува 21 руски дипломат поради наводно шпионирање и претставување закани за безбедноста, соопшти Министерството за надворешни работи. Руските дипломати...

Свет 20.03.22 | 20:38

Супермаркети во Белгија ја ограничија продажбата на брашно и масло

Синџирите супермаркети „Колорајт“ и „Лидл“ во Белгија ја ограничија продажбата на брашно, масло и конзервиран зеленчук поради големата побарувачка. Додека двете...

Свет 20.03.22 | 16:53

Oграничена продажбата на брашно, масло и конзерви во повеќе маркети низ Белгија

Синџирите супермаркети „Колорајт“ и „Лидл“ во Белгија ја ограничија продажбата на брашно, масло и конзервиран зеленчук поради големата побарувачка. Додека двете...

Свет 20.03.22 | 09:58

Четворица загинати откако автомобил влета на карневалски собир во Белгија

Четири лица загинаа кога автомобил влета во карневалски собир во јужниот белгиски град Стрепи-Бракени во раните утрински часови. Уште 12 лица се тешко повредени, изјави...

Вести 07.03.22 | 11:41

Белгија ги укина речиси сите антиковид мерки

Две години по прогласувањето на вонредната состојба и влегувањето во карантин, Белгија од денеска ќе ги укине речиси сите епидемиолошки мерки, вклучително и обврската...

Свет 07.03.22 | 11:40

Се враќаат на старото нормално: Белгија од денеска ги укинува речиси сите епидемиолошки мерки

Две години по прогласувањето на вонредната состојба и влегувањето во карантин, Белгија од денеска ќе ги укине речиси сите епидемиолошки мерки, вклучително и обврската...

Свет 23.02.22 | 16:40

Украина бара воена помош од Белгија

Државната белгиска телевизија „ВРТ“ објави дека Украина испратила барање до Белгија за воена опрема, но белгиската Влада не одговорила на таквиот повик. Според информациите...

Свет 17.02.22 | 15:28

Работната недела во Белгија ќе биде четири дена

Работната недела наместо 5 треба да биде 4 дена. Ова го договорија белгиската федерална влада и здруженијата на работодавачи. Целта е да се направи работното време пофлексибилно...

Кариера 15.02.22 | 18:46

Во Белгија работникот има право да не му крене на шефот после работното време

Белгиските работници ќе можат да работат четири дена во неделата, според владиниот договор чија цел е да се зголеми флексибилноста на инаку крутиот пазар на трудот. Говорејќи...

Свет 15.02.22 | 17:12

Во Белгија ќе можете против корона да се вакцинирате и во аптека

Парламентот даде согласност за нов закон кој предвидува опција за вакцинација во аптеките во Белгија, лекарите се противат на оваа одлука, јави дописничката на МИА...

Свет 15.02.22 | 14:52

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Свет 15.02.22 | 11:37

Белгија размислува за укинување на ковид сертификатите

Владината коалициска партија на Социјалистите во Белгија најави дека сака укинување на ковид сертификатот за внатрешна употреба, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова...